Bankszektor kontra tudomány, avagy két nem is oly távoli világ kapcsolata
A bankszektor és a tudományos szféra tevékenységéről kevesek gondolnák, hogy azok érdemben is keresztezhetik egymás útját. A két „világ” elképzeléseibe és törekvéseibe mélyebben betekintve azonban számos kapcsolódási pont fedezhető fel. Mi több, a kapcsolat sok esetben aktívan kétirányú: a bankok kiterjedt szolgáltatási spektrumuk révén a tudományos élet előmozdítása szempontjából specifikus területeken vállalhatnak szerepet, míg a tudományos kutatások ugyancsak aktívan közreműködhetnek a bankok technikai fejlődésének, ügyfélkiszolgálási módszereinek, helyzetének és megítélésének alakulásában.
A teljesség igénye nélkül, alapul véve a leginkább általános folyamatokat, a pénzintézetek, pusztán pénzügyi tekintetben, finanszírozó félként jelenhetnek meg tudományos kutatási projektekben, fejlesztésekben, illetve a tudományos intézmények és infrastruktúra támogatását illetően. Portfóliójukban számos dedikált pénzügyi termék (hitel, finanszírozási program) szerepelhet, melyek a kutatásokat és az innovációt hivatottak célzottan előmozdítani. Ezen felül a bankok támogathatják a tudományos szerepvállalásukat fejlesztő vállalkozásokat, például az egészségügyi technológiák és a biotechnológiák területén.
A bankok közvetlen partnerségek révén is érdekeltek lehetnek tudományos intézmények, egyetemek vagy kutatóintézetek tevékenységeiben. Emellett részt vehetnek kockázati tőkeprogramokban, amelyek célja a fiatal vállalkozások, start-upok vagy kutatói projektek támogatása, elősegítve ezáltal az új tudományos felfedezéseket és technológiai fejlesztéseket.
Egyre több példát láthatunk arra is, hogy a bankok zöld hiteltermékekkel vagy zöld kötvényekkel kifejezetten fenntartható tudományos és környezetvédelmi projekteket támogatnak. Ez a fajta finanszírozás elősegíti a környezetbarát kutatást és innovációt, egyúttal előmozdítja a bank saját működéséből és kapcsolódó ellátási lánca tevékenységéből fakadó hatások klímacélokkal való összhangba hozását. Ennek alapján a bankok nem csak aktív támogatási tevékenységük révén, hanem közvetlenül maguk is részt vesznek a technológiai fejlesztésekben, többek között a pénzügyi technológiák (fintech) területén. Innovatív digitális eszközök alkalmazásával a tudományos kutatások és innovációk hatékonyabb támogatására nyílik lehetőség.
A pénzügyi szektor és a tudomány kapcsolatának kölcsönhatás-jellegét mutatja, hogy a tudományos közeg ugyancsak képes pozitív hatást gyakorolni a bankok működésére. Ennek egyik példája, hogy a tudományos eredmények és innovációk átvétele segíthet a mindennapi munka hatékonnyá tételében. Az elmúlt években a bankok egyes működési területei – így különösen a digitalizáció, a zöld pénzügyek, az innovatív megoldások, az ügyfelekkel való kapcsolattartás magasabb szintjei – egyre inkább a tudományos kutatások homlokterébe kerültek. Ide sorolhatók a napjainkban rendkívül dinamikusan fejlődő mesterséges intelligencia-alapú kutatási eredmények és termékek, melyek meghonosítása optimális esetben számottevő anyagi és piaci előnyt jelenthet.
További érdemi hatás, melyet a tudományos kutatások a bankszektorra kifejtenek, a publikációk révén történő információközlés. Tudva, hogy a transzparens működés jelentős hatást gyakorol az ügyfelek döntéseinek előkészítése során, a tudományos szempontból is lényeges sarokpontok (pl. jó gyakorlatok megjelenítése, nemzetközi szinten fajsúlyos intézményekkel való többoldalú összevetés) feltárása az adott bank szempontjából kedvező módon befolyásolhatja az ügyfelek döntésének kimenetelét. Ezzel együtt a banki gyakorlatok és eredmények tudományos platformokon való bemutatása releváns szakmai kooperációk kialakítását is megalapozhatja, mely ugyancsak lényeges faktor lehet a bank reputáció-növekedésének.
A hazai pénzügyi szektor részéről megfigyelhető törekvések egyre inkább alátámasztják az előbbi általános és számos európai nagyvállalatnál már kibontakozóban lévő folyamatokat. A jó gyakorlatok egyik aktív követője az MBH Bank, mely számára kiemelten fontos a tudományos közösség hiteles kutatásokra alapozott megszólításának támogatása. Ennek érdekében folyamatosan keresi a lehetőséget, hogy aktuális és széles érintettségi körrel rendelkező, környezeti szempontból megkerülhetetlen témákat helyezzen a fókuszba.
Ezt hangsúlyozva a Bank dedikált kutatócsoport (Research and Knowledge Center) létrehozásával tanúbizonyságot tett arról, hogy hosszú távon kötelezi el magát a pénzügyi világ rendkívül gyorsan változó eredményeinek tudományos szempontú nyomon követése mellett. Ezen felül a számos szakterületen aktívan zajló gyakornoki programok mellett, a Bank az egyetemek oktatói és kutatói bázisára is épít; hivatalos együttműködések révén a kutatók szakmai kompetenciáinak bevonása a banki működés során új nézőpontokat, így megalapozottabb döntési helyzeteket alakíthat ki, míg a kooperációk alatt szerzett ismeretek hatékonyan integrálhatók a felsőoktatási képzési struktúrákba.
Jól látható, hogy a bankok és a tudomány kapcsolata szerteágazó, és a pénzügyi szektor szereplői sokféle módon támogathatják a tudományos előrehaladást és innovációt. Fontos, hogy ezek a kapcsolatok ösztönözzék a fenntartható és társadalmilag felelős gyakorlatokat, valamint elősegítsék a pozitív társadalmi és gazdasági hatásokat.
Felhasznált források:
Fasano, F., La Rocca, M., Cariola, A., Passarelli, M. (2023). Banking relationship and research spin-offs’ life cycle: The Italian experience. Research in International Business and Finance 65, 101973.
Nature Editorial (2013). Strengthen links between science and high finance. Nature 616, 411.
MBH Bank: lakossági megtakarításban Magyarország a régiós mezőny élén jár
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze…
OPUS: A stratégiának megfelelően
Az OPUS Global teljes 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a társaság árbevétele 8%-kal 686,3 milliárd forintról 631,4 milliárd forintra csökkent, míg az EBITDA szintje, az árbevétel csökkenésének ellenére stagnált, és az előző évivel szinte azonos 88,5 milliárd forintot ért el.…
A tőzsde (színes, amerikai-európai-kínai akcióvígjáték, 2025)
Azt nem tudjuk, hogy a címben szereplő fiktív filmet meg lehetne-e valósítani a közeljövőben, most, hogy Kína például betiltotta az amerikai filmek importját, de talán szükségtelen is. Az elmúlt pár nap történéseinél nagyobb fikciót amúgy is nehéz lenne kitalálni. Erről…