Európa-bajnokság az élelmiszeriparban: Ausztria-Törökország
Labdarúgó Európa-bajnokság az élelmiszer-gazdaságban. Hogyan látjuk mi, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágánál a két ország továbbjutási esélyeit, ha az élelmiszer-gazdaságukat vizsgáljuk? Ausztria és Törökország az utolsó nyolcaddöntőben kedd este, amelyben a stabilitás győzelmét várjuk.
Viszonylag szoros, futballban egygólos differencia mellett osztrák győzelemre számítunk. Törökország 38 millió hektár mezőgazdasági területtel megy bele a küzdelembe a 2,6 millió hektárnyi osztrák agrártermőterület ellen. Törökország esetében a világ mintegy tizedik legnagyobb agráriumáról beszélünk, amely ráadásul dinamikus növekedési pályán is van. A világ szinte minden részével van agrárkereskedelmi kapcsolata, leginkább aktív a Közel-Kelet és az Egyesült Államok irányába. Ezzel szemben Ausztria jóval koncentráltabb agrárexportot tud felmutatni, viszont az értéke kiemelkedő: kifejezetten magas hozzáadott értékű, magas feldolgozottsági szintű termékekben erősek a sógorok. Hasonló adottságaink mentén ez Magyarország agráriuma számára is követendő példa – hívta fel a figyelmet üzletágunk stratégiai elemzője, Héjja Csaba. „Ami ebben a versenyben is győztes felé billenti a mérleget, az a hatékonyság. Továbbá érdemes kiemelni, hogy amennyiben Törökország esetében nem láttuk volna azt a rendkívül magas élelmiszer-inflációt, ami 2022-2023-ban tapasztalható volt, alapvetően ők győztek volna.”
Törökország gigantikus termelési alapokkal rendelkezik, éves búzatermése eléri a 20 millió tonnát, tejtermelése pedig 20-21 milliárd kilogramm. Utóbbi hozzávetőleg a magyar termelés tízszerese. Ezt a 85 milliós belpiac nagyrészt fel is szívja. Törökország teljes agrárkivitele hozzávetőleg 20 millió tonna, ami a magyar exportnak csak duplája, exportszerkezetében a legnagyobb mennyiségi kivitelben helyet kapnak a feldolgozott élelmiszerek is. Meccsnézés közben valószínűleg sokan fogyasztanak valamiféle mogyoróterméket: érdekesség, hogy a világ mogyoróexportjának több mint 60 százaléka köthető Törökországhoz. Ausztria agrártermelése kellően jól diverzifikált, adottágait kiválóan használja ki. Továbbá példaértékűek a szövetkezeti rendszerek, illetve a helyi kistermelők ellátási rendszerbe integrálása. Bortermelése ugyan töredéke a sörének, viszont a kivitelben előkelő helyen szerepel, nem mennyiségben, inkább értékben: az osztrák agrárszektor egyik sikersztorija, ahogy a glikolbotrány után felépítették szőlő-bor termékpályájukat.
Reméljük ezt a lendületet viszik tovább, ők a szószólói annak, hogy minőséggel hogy lehet versenyképesnek lenni.
MBH BANK: Évi akár 160 milliárd forinttal is bővülhet az agrárium jövedelme a beruházási pályázatok révén
Évi akár 160 milliárd forinttal is növekedhet az agrárium jövedelme 2026-2027-től a most indult vidékfejlesztési pályázatok keretében megvalósuló beruházások révén, ami több mint 10 százalékos jövedelembővülést jelentene az ágazat számára – közölte az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága. A…
MBH AgrárTrend Index: Rég nem látott magasságban a hazai agrárium
Tovább javult a magyar élelmiszer-gazdaság szereplőinek kedvező helyzetértékelése 2024 második három hónapjában – derül ki az MBH AgrárTrend Indexből, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának negyedévente közzétett elemzéséből. A hitelintézet agrárpiaci szereplők megkérdezésével készülő mutatója a több mint egy…
Kétmillió forint fölé emelkedett a szántók hektáronkénti átlagára tavaly
Kétmillió forint fölé emelkedett a szántóföldek hektáronkénti átlagára tavaly, noha az ország különböző régióiban változatosan alakultak, Közép- és Észak-Magyarországon csökkentek, a többi régióban emelkedtek az árak. A hektáronkénti legmagasabb, 2,2 millió forint feletti átlagárat a gyümölcsösökért és a szőlőkért kellett…