Európa-bajnokság az élelmiszeriparban: Franciaország-Belgium
Labdarúgó Európa-bajnokság az élelmiszer-gazdaságban: Franciaország-Belgium nyolcaddöntő hétfőn! Hogyan látjuk mi, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágánál a két ország továbbjutási esélyeit, ha az élelmiszer-gazdaságukat vizsgáljuk?
Bor és sajt, vagy sültkrumpli és sör? Nem kisebb a tétje a labdarúgó Európa-bajnokság hétfői nyolcaddöntőjének az élelmiszer-gazdaságban!
„Ezen a meccsen abszolút a termelékenység és a kiemelt külkereskedelmi kapcsolatok győznek, magas hozzáadott értékű termékekkel, diverzifikáltan. Hiszen Belgium kevésbé rendelkezik olyan agro-ökológiai adottságokkal, mint Franciaország” – foglalta össze üzletágunk stratégiai elemzője, Héjja Csaba az európai agrárium két fontos országa főbb jellemzőit.
„Franciaország mezőgazdasági termelése rendkívül nagy hagyományokkal rendelkezik, és méretében is 28,5 millió hektár mezőgazdasági területről beszélünk, szemben Belgium 1,3 millió hektárjával. A mi meccseink viszont élelmiszer-gazdaságokat versenyeztetnek, nem csak mezőgazdaságokat, szántóterületeket. Ez alapján pedig Belgium hatékony élelmiszeripara és méretéhez képest erős külkereskedelmi aktivitása húzza be a meccset. Hogy példával szemléltessük: egy hektár mezőgazdasági területre vonatkoztatva a belgáknál hektáronkénti 40-45 millió dollár agrárexport jut, franciáknál ugyanez 3 millió dollárt jelent. Persze ebben nagy hányada van a re-exportnak, viszont a kis belga élelmiszeripar nagyon hatékony, és magas hozzáadott értékű exporttermékeket állít elő.”
Franciaország mezőgazdasági hagyományai megkérdőjelezhetetlenek, kiemelt szerepe van az európai agrárkultúra alakításában. Viszont az elmúlt évtizedekben Kelet-Közép-Európa el tudott rabolni tőlük némi piacrészt. Szerkezetében jól diverzifikált, méreténél és elhelyezkedésénél fogva mindenféle növényi és állati termékkel, italgyártással. Nagy piac, erős gasztrokultúrával. Fajlagos export tekintetében nem lóg ki lefelé az európai sorból, kiemelendő, hogy a legfontosabb francia exporttermék a bor. Belgium esetében a termelés erősen koncentrált: a burgonya, a cukorrépa, a tej és a sörtermelés lefedi a termelés 70 százalékát. Legfontosabb exportcikkei a csokoládé, édesipari termékek, kényelmi ételek, illetve a sör. A belga kicsi belső piac ugyan, viszont nagyon igényes, jól fizető. Antwerpen van Európa második legfontosabb tengeri kikötője, ami részben ez belga élelmiszer-gazdaság motorja is. Ezen a meccsen is ez húzhatja be a győzelmet a belgáknak.
MBH BANK: Évi akár 160 milliárd forinttal is bővülhet az agrárium jövedelme a beruházási pályázatok révén
Évi akár 160 milliárd forinttal is növekedhet az agrárium jövedelme 2026-2027-től a most indult vidékfejlesztési pályázatok keretében megvalósuló beruházások révén, ami több mint 10 százalékos jövedelembővülést jelentene az ágazat számára – közölte az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága. A…
MBH AgrárTrend Index: Rég nem látott magasságban a hazai agrárium
Tovább javult a magyar élelmiszer-gazdaság szereplőinek kedvező helyzetértékelése 2024 második három hónapjában – derül ki az MBH AgrárTrend Indexből, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának negyedévente közzétett elemzéséből. A hitelintézet agrárpiaci szereplők megkérdezésével készülő mutatója a több mint egy…
Kétmillió forint fölé emelkedett a szántók hektáronkénti átlagára tavaly
Kétmillió forint fölé emelkedett a szántóföldek hektáronkénti átlagára tavaly, noha az ország különböző régióiban változatosan alakultak, Közép- és Észak-Magyarországon csökkentek, a többi régióban emelkedtek az árak. A hektáronkénti legmagasabb, 2,2 millió forint feletti átlagárat a gyümölcsösökért és a szőlőkért kellett…