Európa-bajnokság az élelmiszeriparban: Hollandia-Románia
Labdarúgó Európa-bajnokság az élelmiszer-gazdaságban. Hogyan látjuk mi, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágánál a két ország továbbjutási esélyeit, ha az élelmiszer-gazdaságukat vizsgáljuk? Hollandia Románia ellen, avagy a hatékonyság és a volumennövekedés összecsapása.
„Élelmiszer-gazdasági kontinensviadalunk egyik bajnokaspiránsra – Hollandia – fölényes győzelmét mutatja a keddi negyeddöntők első mérkőzése. Hollandia szinte minden mutatóban felülmúlja ellenfelét, egyedül a védekező középpályás pozícióban lévő önellátásban nem, ami Románia magas gabonakivitelének köszönhető. A holland mezőgazdaság és élelmiszeripar talán a leghatékonyabb Európában, élénk a kereskedelem, azonban ebbe a párharcba ők 1,8 millió hektár mezőgazdasági területtel indulnak Románia 13 millió hektárjával szemben. Hogy jobban érzékeltessük: Romániában 0,6 hektár termőterület jut egy lakosra, addig Hollandiában 0,1. Így az alapvető élelmiszerekhez szükséges alapanyagokból behozatalra szorulnak, a középső poszton ezzel szenved vereséget” – mutatott rá üzletágunk stratégiai elemzője, Héjja Csaba. A némileg csökkenő piaci részesedés ellenére Hollandia exportképessége és exportjának hozzáadott értéke kiemelkedő. Az általunk összeállított rangsorban Belgium árnyalatnyival előrébb van, ám erre a csúcspárharca az EB-sorolás alapján csak a döntőben lenne esély.
Bár a holland mezőgazdasági területek csak töredékét teszik ki a románnak, érdemes megjegyezni, hogy négyszer annyi tejet, csaknem másfélszer annyi sört, illetve több mint kétszer annyi csirkehúst termelnek a Benelux-országban. És mindezt rendkívül hatékonyan teszik, európai és világszinten is. „A mi listánkban egy hektárra vetítve Hollandia állítja elő a legnagyobb termelési értéket, és munkaerőhatékonyságban is verhetetlen. Tegyük hozzá, hogy mindezt erős tudásbázissal: a wageningeni egyetem az egyik legjobb agrárképző- és kutatóhely a világon. Exportszerkezetében a holland élelmiszer-gazdaság talán a legjobb Európában, a tíz legnagyobb forgalmat mutató termékből hét feldolgozott élelmiszer. Ezzel szemben Románia jellemzően terményeket értékesít, azonban komoly fejlődő tendenciát mutat. E tekintetben nem ugyanakkor nem fair a párharc, ugyanis Hollandia a világ második legnagyobb agrárexportőre a kiváló tengeri logisztikai kapcsolatainak köszönhetően, illetve ez részben történelmi adottság is.”
Futballnyelven ez sima győzelem Hollandiának, a hatékonyság verhetetlennek tűnik.
MBH BANK: Évi akár 160 milliárd forinttal is bővülhet az agrárium jövedelme a beruházási pályázatok révén
Évi akár 160 milliárd forinttal is növekedhet az agrárium jövedelme 2026-2027-től a most indult vidékfejlesztési pályázatok keretében megvalósuló beruházások révén, ami több mint 10 százalékos jövedelembővülést jelentene az ágazat számára – közölte az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága. A…
MBH AgrárTrend Index: Rég nem látott magasságban a hazai agrárium
Tovább javult a magyar élelmiszer-gazdaság szereplőinek kedvező helyzetértékelése 2024 második három hónapjában – derül ki az MBH AgrárTrend Indexből, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának negyedévente közzétett elemzéséből. A hitelintézet agrárpiaci szereplők megkérdezésével készülő mutatója a több mint egy…
Kétmillió forint fölé emelkedett a szántók hektáronkénti átlagára tavaly
Kétmillió forint fölé emelkedett a szántóföldek hektáronkénti átlagára tavaly, noha az ország különböző régióiban változatosan alakultak, Közép- és Észak-Magyarországon csökkentek, a többi régióban emelkedtek az árak. A hektáronkénti legmagasabb, 2,2 millió forint feletti átlagárat a gyümölcsösökért és a szőlőkért kellett…