Milyen innovatív eszközzel dolgozik az Európai Központi Bank a gazdaság élénkítésén? Az MBH Befektetési Bank elemzője megvizsgálta az EKB által javasolt új digitális fizetőeszköz, a digitális euró bevezetésének lehetőségeit.

Kamatcsökkentés a csökkenő inflációra adott válaszként

Az EKB a júniusi és szeptemberi kamatcsökkentést követően 2024 októberében harmadszor is 25 bázisponttal csökkentette irányadó kamatlábát. A döntés alapja az inflációs dinamika csökkenése és a monetáris politika hatékonyságának növelése. Az euróövezetben az infláció 2,2%-ra lassult, megközelítve az EKB célját, bár a maginfláció továbbra is magas, 2,8%-os. Az enyhülő infláció ellenére a gazdasági növekedés gyenge, az euroövezeti GDP növekedése 2024 második negyedévében 0,2%-ra lassult.

Ahogy az EKB a mennyiségi lazításról áttér a mennyiségi szigorításra, elkezdte csökkenteni kötvényállományát, hogy kezelje az inflációs nyomást. A monetáris politika szigorítása nem egységes az euróövezetben; a rosszabb hitelminősítésű országokban, például Spanyolországban és Olaszországban, nagyobb mértékben emelkedhetnek a hitelfelvételi költségek, mint az erősebb gazdaságok, például Németország és Franciaország esetében. Ez aszimmetrikus hatást gyakorol az államkötvénypiacokra a régión belül. Bár az EKB elsődleges eszköze az infláció kezelésére továbbra is a kamatlábak kiigazítása, az eurórendszer mérlegének folyamatos csökkentése szintén döntő szerepet játszik a pénzügyi feltételek alakításában. Ebben az összefüggésben a digitális euró bevezetése új eszközt jelenthet az EKB számára a monetáris politika hatékonyabb irányításához.

De mi is az a digitális euró?

A digitális euró az EKB által javasolt digitális fizetőeszköz, amelyet az euróövezetben a fizikai készpénz kiegészítéseként bocsátanak ki. A tervek szerint biztonságos, elektronikus pénzformát jelentene, amely az euróövezeten belül mindenki számára hozzáférhető. Az olyan kriptovalutákkal ellentétben, mint a Bitcoin vagy az Ethereum, a digitális euró nem lenne decentralizált és ezzel együtt erősen volatilis. Nem kriptovaluta jönne tehát létre, hanem egy úgynevezett digitális jegybankpénz (CBDC), amelyet az EKB támogat és szabályoz, biztosítva annak stabilitását és megbízhatóságát. A digitális fizetések térhódítása és a készpénzhasználat csökkenése világszerte arra késztette a jegybankokat, hogy kezdjenek el gondolkozni a digitális valuták bevezetését. Az EKB célja annak biztosítása, hogy a lakosság és a vállalkozások a digitális korban is használhassák a jegybanki pénzt. A digitális euró elősegítheti az innovációt a pénzügyi szektorban egy modern, digitális fizetési mód biztosításával, erősítheti a monetáris szuverenitást, biztosítva, hogy a magánfizetési rendszerek vagy idegen valuták (pl. kriptovaluták vagy más nemzetek CBDC-je) ne uralják az európai fizetéseket, és támogathatja a pénzügyi integrációt egy általánosan hozzáférhető fizetési eszköz biztosításával, különösen azok számára, akik nem férnek hozzá a kereskedelmi banki szolgáltatásokhoz.

Hogyan működne a digitális euró?

A digitális euró az EKB-hoz kapcsolódó digitális pénztárcaként vagy számlaként működne. A lakosság és a vállalkozások ezt használhatnák áruk és szolgáltatások online és offline fizetésére, azonnali és biztonságos pénzküldésre és -fogadásra. A fizikai készpénzzel együtt létezne, nem pedig helyettesítené azt, így biztosítva, hogy az emberek továbbra is választhassanak a fizetési módok közül. Mivel az EKB teljes körű garanciát nyújtana a fizetőeszközre, elkerülhetővé válnának a kereskedelmi bankok működéséből adódó esetleges kockázatok. A digitális euró koncepciójának egyik kulcsfontosságú része a birtoklási korlátok meghatározása. Ez azt jelenti, hogy az EKB vizsgálja, mennyi digitális eurót birtokolhatnak az egyes személyek vagy vállalkozások. Ennek célja a pénzügyi stabilitási problémák elkerülése, például, hogy a lakosság túl nagy mennyiségű pénzt vonjon ki a kereskedelmi bankokból, és helyette a digitális euróban tartsa.

Forrás: Európai Központi Bank

Egy lépéssel közelebb a digitális euróhoz

Az EKB 2020 óta vizsgálja a digitális euró bevezetésének lehetőségét. Jelenleg a vizsgálati szakaszban van, kísérleti projektek és konzultációk zajlanak a megvalósíthatóságának felmérése érdekében. A digitális euró bevezetéséről szóló döntés az elkövetkező években születhet meg, a bevezetés pedig valószínűleg e vizsgálatok eredményeitől, valamint az infrastruktúra és a szabályozás felkészültségétől függ majd. Az EKB az idei évtől kezdve közzétette a digitális euróval kapcsolatos második előrehaladási jelentését, amelyben számos kulcsfontosságú fejleményt vázolt fel. Az EKB az érdekelt felek – köztük a fogyasztók és a pénzforgalmi szolgáltatók – visszajelzései alapján aktualizálta a digitális euró szabálykönyvét.

A Központi Bank már a külső szolgáltatók kiválasztására irányuló pályázati felhívást is lezárta, amelynek eredményei 2025-re várhatók. Folyamatban van egy új, a kiskereskedőkre és a kiszolgáltatott fogyasztókra összpontosító felhasználói kutatás, amelynek eredményei szintén jövő év közepére várhatók. Emellett az EKB innovációs partnerségeket alakít új felhasználási esetek – például a feltételes fizetések – feltárására, amelyekről várhatóan 2025 júliusára készül eredményjelentés. A digitális euró kibocsátásáról szóló végleges döntés a vonatkozó jogszabályok elfogadásától függ, és jelentős előrelépés várható jövőre.

Mit jelent ez az európai gazdaság számára?

Az EKB szerint a digitális euró páneurópai fizetési megoldást biztosítana, amely európai irányítás alatt működik. Ez hozzájárul az európai fizetési ágazat versenyképességének növeléséhez, és elősegíti az innovációt, mivel több vállalat számára teszi lehetővé, hogy a digitális euróval integrálható fizetési megoldásokat fejlesszen ki. Alternatívát kínálna a jelenleg az európai fogyasztók és vállalkozások felett nagy befolyással rendelkező domináns vállalatokkal szemben.

Makrogazdasági szempontból a digitális euró segíthet abban, hogy az európai fizetési rendszer rugalmasabbá és alkalmazkodóképesebbé váljon a jövőbeli pénzügyi kihívásokkal szemben. Hosszú távon hozzájárulhat a gazdasági növekedés fellendítéséhez is, mivel a vállalkozások számára gyorsabb és hatékonyabb módot kínál a tranzakciók lebonyolítására és a határokon átnyúló fizetések kezelésére. A digitális euró sikere nemcsak Európán belül lenne előnyös, hanem a régió globális vezető szerepet tölthetne be a digitális pénzügyek és a digitális jegybankpénz terén is.