Európa-bajnokság az élelmiszeriparban: Németország Dánia ellen!
Hogyan látjuk mi, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágánál a két ország továbbjutási esélyeit, ha az élelmiszer-gazdaságukat vizsgáljuk? Hogyan teljesít az európai élelmiszeripar két meghatározó országa a klímaváltozás, az árstabilitás a piacméret, a belső fogyasztás és annak növekedése tekintetében, valamint a munkaerő-hatékonyságban, az önellátottságban, valamint a termelésben? Legfőképp pedig milyenek az exportképességeik? Most megmutatjuk. Mezőgazdasági és élelmiszeripari esélylatolgatás az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete, a FAO adatai alapján:
A viadal kiegyensúlyozott az élelmiszer-gazdaságok szintjén. A hátsó alakzatokban kiegyenlített a párharc, a dán és német belső fogyasztás gyakorlatilag ugyanolyan szinten van, viszont az északi országé jobb fejlődési pályát mutat. Az európai agráriumban betöltött szerepe alapján azonban a német értelemszerűen jóval nagyobb súlyú piac – mutat rá üzletágunk stratégiai elemzője, Héjja Csaba. „Kisebb ország révén, továbbá a magasan jegyzett agráriuma miatt Dánia önellátottsági szintje magasabb, mint Németországé, de a teljes önellátást egyik ország sem éri el. A termelékenységben –, az egy hektárra vetített agrárkibocsátás tekintetében – fej fej mellett áll a két ország, viszont a munkaerő felhasználásban a dánok verik a németeket.” Dánia exportképessége magasabb, mint Németországé, hasonlóan jól áraznak, azonban a mérleg nyelvét talán az exportmennyiség növekedése a dánok felé billenti.
Dánia híres tejipara, árpa- és búza termelése a három legnagyobb ágazata az ottani agráriumnak, és a kisebb belső piac miatt bőven jut kivitelre is. Ezzel szemben a német sokszorosa a dán agráriumnak, majd’ hatszorosa a kibocsátás tekintetében, viszont, ha egy-egy alágazatot, például a mindkét országban erős sertéstermékpályát hasonlítjuk össze, azt látjuk, hogy csak háromszoros a különbség. A dánok mezőgazdasági termelő területe – ami az élelmiszer-gazdaság alapja – mintegy 2,6 millió hektár, míg Németországé meghaladja a 16 milliót. Tehát nyolcszor kisebb területről harmadannyi sertéshúst termelnek a dánok, ami ténylegesen a hatékonyságnak köszönhető. Igaz, hogy ez jelentős környezetterhelést is jelent. A német tehát egy jóval diverzifikáltabb agrárium.
Összefoglalásképpen: a mérleg nyelvét a fejlődő és magas hozzáadott értékű export billenti a dánok felé. „Ez is egygólos meccs, a dánok irányába.”
A Svájc és Olaszország közti összecsapásról itt írtunk.
MBH BANK: Évi akár 160 milliárd forinttal is bővülhet az agrárium jövedelme a beruházási pályázatok révén
Évi akár 160 milliárd forinttal is növekedhet az agrárium jövedelme 2026-2027-től a most indult vidékfejlesztési pályázatok keretében megvalósuló beruházások révén, ami több mint 10 százalékos jövedelembővülést jelentene az ágazat számára – közölte az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága. A…
MBH AgrárTrend Index: Rég nem látott magasságban a hazai agrárium
Tovább javult a magyar élelmiszer-gazdaság szereplőinek kedvező helyzetértékelése 2024 második három hónapjában – derül ki az MBH AgrárTrend Indexből, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának negyedévente közzétett elemzéséből. A hitelintézet agrárpiaci szereplők megkérdezésével készülő mutatója a több mint egy…
Kétmillió forint fölé emelkedett a szántók hektáronkénti átlagára tavaly
Kétmillió forint fölé emelkedett a szántóföldek hektáronkénti átlagára tavaly, noha az ország különböző régióiban változatosan alakultak, Közép- és Észak-Magyarországon csökkentek, a többi régióban emelkedtek az árak. A hektáronkénti legmagasabb, 2,2 millió forint feletti átlagárat a gyümölcsösökért és a szőlőkért kellett…