Nemhogy kivezetné, még meg is hosszabbítja a kormány az üzemanyagár-sapkát? Klasszis podcast
Ez is elhangzott azon a beszélgetésen, amelyet a hazai makrogazdasági elemzőket megszólaltató sorozatunk legújabb adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly folytatott Suppan Gergellyel, a Magyar Bankholding vezető elemzőjével. Aki úgy vélte, mivel az üzemanyagár-sapka kivezetése 2,5 százalékponttal dobná meg a már amúgy is 26 éves rekordon lévő inflációt, a kormány dönthet úgy, hogy azt mégsem vezeti ki, illetve ha mégis, akkor is csak fokozatosan, több lépésben.
A cikk az mfor.hu-n jelent meg először.
Érdekes időpontban került sor a hazai makrogazdasági elemzőkkel folytatott beszélgetés-sorozatunk legújabb adására, amelyben Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője volt a vendégünk. Egy-két órával azelőtt ugyanis, hogy az Európai Bizottság ismertette a hetek, sőt hónapok óta várt állásfoglalását, miszerint ugyan a brüsszeli testület jóváhagyta a magyar helyreállítási tervet, a 7,5 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrás befagyasztását indítványozza.
Persze így is érdemes meghallgatni a beszélgetést, hiszen számos kérdés még tisztázatlan. Mindenekelőtt az, mikor juthatunk hozzá a pénzhez. Most annyi látszik bizonyosnak, hogy egyrészt 2023 közepe előtt nem érkezhet uniós forrás, másrészt a befagyasztott keret feloldására akkor kerülhet sor, ha Magyarország a 27 feltétel mindegyikét teljesíti.
De vajon mi lehet a következménye annak, hogy a legjobb esetben is legalább fél éves csúszással kapjuk meg az uniós forrásokat? Mekkora hiányt okozhat az állami költségvetésben – még ha átmenetit is –, hogy a kormány az uniós pályázatok nyerteseinek előre kifizeti a pénzeket, annak érdekében, hogy elinduljanak a fejlesztések, beruházások? S emiatt mennyivel nőhet az államadósság, s azt hogyan finanszírozza majd az Orbán-kabinet? Ezeket a kérdéseket is körüljártuk Suppan Gergellyel.
No meg azt, hogy a magas importenergia-számla miatt a folyó fizetési mérleg finanszírozása szempontjából sem mindegy, mikor érkeznek be az uniós pénzek. Mindenesetre, ha idén már nem is, jövő év első negyedévében szó lehet újabb devizakötvény-kibocsátásról – vélte a Magyar Bankholding vezető elemzője.
Aki egyúttal elismerte, most még nem lehet megmondani, mikor tetőzhet a 21,1 százalékos éves értékével októberben már így is 26 éves csúcsra ugrott infláció. A legnagyobb bizonytalansági tényezőt az jelenti, hogy mi lesz az üzemanyagár-sapkával. Ha azt kivezetnék, akkor az Suppan Gergely szerint 2,5 százalékponttal dobhatná meg a fogyasztóiár-indexet. Ezért nem tartja kizártnak, hogy a kormány nem azonnal emeli meg a hazai forgalmi engedéllyel rendelkező gépjárműveket üzemeltető magánszemélyek számára most biztosított 480 forintos árat a jelenleg körülbelül 35-40 százalékkal magasabb piaci szintre. Sőt, a várható inflációs hatás miatt még az is benne van a pakliban, hogy december 31. után ismét meghosszabbodik az üzemanyagár-stop.
S mi lesz a forinttal? Az valószínűnek tűnik, hogy amennyiben az uniós források ügye pozitív irányban dől el, az erősítheti a hazai fizetőeszközt. Mint ahogy az is, ha a gázárak csökkenni fognak – bár per pillanat ennek épp az ellenkezője figyelhető meg: noha az irányadó tőzsdei jegyzés az augusztusi közel 350 eurós megawattóráról novemberben már a 100 eurós szint alá is benézett, most megint 150 euró körül cserél gazdát.
Az infláció kapcsán arról is szó esett, hogy optimista forgatókönyv esetén 2023 végén már láthatunk egyszámjegyű fogyasztóiár-indexet. Márpedig ha így lesz, akkor jól jár az, aki most vesz a 11,75 százalékos éves kamatozású inflációkövető államkötvényből, a Prémium Magyar Állampapírból, hiszen ez esetben akár több százalékpontos pozitív reálkamatra tehet szert.
A beszélgetést itt hallgathatja meg:
Kilábalt a turizmus a pandémiából? – Az MBH Bank elemzője a Jazzy rádióban
Horti Flóra, az MBH Bank senior ágazati elemzője a Jazzy rádió vendégeként mutatta be a turisztikai ágazatban jellemző aktuális trendeket.
Recesszió vagy fellendülés? Vakon kapaszkodnak felfelé a piacok
Csökkenhetnek-e tovább a hazai kamatok, ha magasabb fokozatba kapcsol a Fed? Recesszióra vagy fellendülésre készülhetünk? Merre tovább, forint, merre tovább, részvénypiacok? Ezeket a kérdéseket feszegettük a Világgazdaság Arbitrázs című podcastsorozatának legújabb epizódjában Debreczeni Csabával, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzőjével…
Elég lenne száz cég között szétosztani az élelmiszeripari fejlesztések 750 milliárdját
Túljutottunk az élelmiszerárak drasztikus emelkedésén, néhány terméknél – tejeknél, pékárunál – árcsökkenésre is számíthatunk az ősz folyamán, más esetben – így például a sertéshúsoknál – azonban nem látni ilyen kedvező folyamatokat – mondja a Dellában Hollósi Dávid, az MBH Bank…