A munkanélküliségi ráta kismértékben jobb az általunk vártnál, mi 4,3%-os értékre számítottunk. A 15-74 év közötti munkanépes korú népesség körében a foglalkoztatottak száma a május-július háromhavi időszak átlagában 4 millió 746 ezer fő volt, 0,4%-os emelkedést mutatva az egy évvel korábban közölt adathoz képest.

A közfoglalkoztatás keretében dolgozók átlagos létszáma 56,6 ezer fő volt, ami 18%-kal múlja alul az egy évvel korábbi szintet, míg a külföldi telephelyeken alkalmazottak átlagos létszáma 109,3 ezer fő volt, ami viszont közel 5%-os növekedést jelent éves alapon. Az uniós módszertanban kiemelten kezelt 15-64 év közötti korosztályon belül a hazai foglalkoztatási ráta 75,1%-os, meghaladva az egy évvel korábbi 74,8%-ot, ugyanakkor immár harmadik hónapja változatlanul áll.

A munkanélküliek száma a vizsgált időszak átlagában 209,9 ezer volt, ami már csak 6%-kal haladja meg az egy évvel korábbit (2023 márciusa óta ez az első megfigyelés, amelyben a munkanélküliek számának éves százalékos növekedése már csak egyszámjegyű). Így a munkanélküliségi ráta az előző havi 4,3%-os közléshez képest minimálisan, 4,2%-ra mérséklődött, már csak 0,2 százalékponttal haladva meg az egy évvel korábbi mértékét. A potenciális munkaerőtartalék (a munkanélkülieken kívül az alulfoglalkoztatottak, az ugyan dolgozni szándékozó, de aktívan munkát nem keresők, valamint azon inaktívak tartoznak ide, akik akkor sem tudnának két héten belül munkába állni, ha megfelelő állást találnának) szintje a május-júliusi időszakban 314,4 ezer főt tett ki, 20 ezres növekedést mutatva az egy évvel korábbihoz képest.

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartásai alapján július végén a regisztrált álláskeresők száma 224,1 ezer volt, mintegy 3200-zal (1,4%-kal) csökkenve az egy évvel korábbi szintről. Közülük 79,4 ezer (vagyis 35,4%-uk) már legalább egy éve szerepel megszakítás nélkül a nyilvántartásban. A betöltetlen álláshelyek száma a hónap végén 104,7 ezer volt, 5%-kal emelkedve a hónap elején rendelkezésre álló 99,8 ezerről.

Forrás: KSH

Kilátások

A munkanélküliek számának 2024 februárjáig tartó emelkedésében a gazdaság romló teljesítménye mellett szerepet játszott, hogy a gazdaságilag aktív népesség létszáma jelentősen emelkedett, melynek dinamikája érdemben meghaladta a foglalkoztatás bővülésének ütemét. Az aktív népesség száma azonban két hónappal ezelőtt tetőzött, azóta kisebb mértékben már csökkent, ami nagyban hozzájárult a munkanélküliek számának utóbbi hónapokban tapasztalható mérséklődéséhez. Erre a folyamatra erősíthet rá, ha a gazdaság az év második felében konzisztensebb teljesítményt tudna nyújtani az első félévinél.

Bár a legfrissebb bizalmi és üzleti hangulat indexek ezt illetően még nem egyértelműek, a foglalkoztatási szándékot jelző alindexek többségükben javulóak. Így az év végéhez közeledve a munkanélküliségi ráta további mérséklődésére számítunk: év végére a mutató visszatérhet a 4%-os szint alá, ahol ezt megelőzően 2022 végén járt legutóbb. Összességében tehát továbbra is feszes munkaerőpiacra van kilátás, ami a bérnövekedésen is fenntartja a nyomást.