9%-ra csökkent az alapkamat
A Monetáris Tanács mai ülésén 100 bázisponttal, 9,00%-ra csökkentette az alapkamatot. Emellett 100 bázisponttal 8,00%-ra hozta le az O/N betéti kamatot, valamint 10,00%-ra mérsékelte az O/N fedezett hitel kamatát. A kamatdöntés bejelentésére gyengült a forint az euróval szemben, az EUR/HUF kurzus 390,60-ig felpattant, miután a korábban megszokott kamatcsökkentés mértékét gyorsította a jegybank. A mi várakozásunk -75 bp kamatcsökkentésről szólt.
Kilátások
2024-ben is folytatódhat a dezinfláció, a hazai gazdaság sérülékenysége is várhatóan tovább csökken a külső pozíción keresztül, így az alapkamat csökkentése folytatódhat a következő hónapokban. A márciusi kamatdöntő ülésen is a 75 bp és 100 bp kamatcsökkentés kerülhet napirendre, majd várakozásunk szerint a kamatcsökkentési ciklus 2024 első félév vége felé lassabb ütemre válthat. Fenntartjuk, hogy 2024 harmadik negyedév elejére 6%-ra csökkenhet az alapkamat, amely az év végéig fennmaradhat, szem előtt tartva az óvatossági motívumot.
Részletek
Virág Barnabás, MNB-alelnök a kamatdöntést követő tájékoztatón kiemelte, hogy a várakozásoktól elmaradó januári infláció mellett az ország kockázati megítélésének kedvező alakulása voltak azok a tényezők, amelyek lehetővé tették a kamatcsökkentés átmeneti felgyorsítását februárban. Az alelnök hangsúlyozta, a trendszerű folyamatokat értékelve továbbra is elmondható, hogy a Monetáris Tanács év közepére várt kamatpályája (6-7%) nem változott. A mai ülésen is két opciót tárgyaltak (-75 bp és -100 bp), Virág Barnabás jelzése szerint a menedzsment egységes volt, a Monetáris Tanács nagy többséggel szavazta meg a -100 bp lépést.
A Monetáris Tanács továbbra is fegyelmezett monetáris politikát tart indokoltnak, az árstabilitást fenntartható módon kell elérni. A döntéseket illetően központi elem a fokozatosság és a megfelelően pozitív reálkamat környezet fenntartása. A jegybank folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását. A következő hónapokban ezen információk alapján adatvezérelten döntenek az alapkamat további csökkentéséről és annak optimális üteméről, nem egy döntésre fókuszálnak.
A nemzetközi dezinfláció a legutóbbi adatok szerint lassult. A fejlett piaci hosszú hozamok emelkedtek, de a tavaly novemberi csúcstól érdemben elmaradtak. A geopolitikai fejleményekhez köthető inflációs kockázatokat figyelni kell. A globálisan meghatározó jegybankok kamatcsökkentéseivel kapcsolatos várakozások fokozatosan későbbre tolódtak, ez egy olyan faktor, amire a fejlődő piacok jegybankjainak figyelni kell. A márciusi inflációs jelentés kiemelten fontos lesz, a második negyedéves kamatcsökkentések lehetőségeit illetően.
A magyar gazdaságban erőteljes és általános dezinfláció érvényesül, az infláció 4% körül maradhat a következő hónapokban. A kedvező inflációs adat nyomán a rövidtávú inflációs kép 0,5 százalékponttal lejjebb került a jegybank saját inflációs prognózisához képest. Az év eleji átárazások a gazdaság széles körében már 2022 előtti szintekre kerültek vissza, erőteljes az iparcikkek és élelmiszerek esetében, de a piaci szolgáltatások terén kevésbé volt erős.
A munkaerőpiac erős feszessége enyhült, ledolgozott munkaórák száma és kiírt új álláshelyek száma is mérséklődött. A gazdaság stagnált tavaly év végén, mind negyedéves, mind éves összevetésben. A külső egyensúly gyorsan és jelentősen javult, az EU-s források a gazdaság finanszírozási képességét javítják. A Monetáris Tanács mai ülésén több vállalati felmérést is áttekintett, amelyeket vizsgálva elmondható, hogy a finanszírozás és a kamatok kérdése nincs a vállalatok legfőbb problémái között.
A szövegben felhasznált képek forrása: MBH Bank Elemzési Centrum
Az év második felében pöröghet fel az ipari termelés
Az ipari termelés 2022 járt utoljára a csúcson, azóta egy csökkenő trend figyelhető meg. Az októberi, havi alapú 2%-os növekedés novemberre rögtön visszafordult, és a friss számok alapján látszik, hogy nem tört meg a csökkenő trend. Az ipar teljesítményének elsődleges…
Kilépett a jegybanki toleranciasávból az infláció
A novemberi 3,7%-os év/év alapú áremelkedést követően decemberben 4,6%-kal emelkedtek átlagosan a fogyasztói árak idehaza, az adat megfelelt várakozásunknak, azonban magasabban alakult a piaci konszenzusnál (4,4%). Az előző hónaphoz képest 0,5%-kal nőttek az árak, mi is ezzel számoltunk. Az éves…
Ismét emelkedett a boltok forgalma
A legfrissebb adatok alapján bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, s így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból. A tavalyi egész éves adatokra még egy hónapot várni kell, de már most látszik,…