Fundamentális fordulat előtt az Intel?
Napjainkban a tőkepiac különös figyelmet szentel a technológia iparágának, ezért az MBH Befektetési Bank elemzői is naprakészen nyomon követik a szektor legfontosabb szereplőit. Egyik új, átfogó elemzésünkben az Intel Corporation-t mutatjuk be, mely jelenleg épp egy befektetői szempontból érdekes fundamentális fordulat közepén van. Elemzésünkben nemcsak az Intel piaci helyzetét ismertetjük, de a félvezető iparág általános tendenciáit is megvizsgáljuk.
A tőkepiac megkülönböztetett figyelmet szentel a technológia iparágának. Az okok között tarthatjuk számon, hogy a szektor rendkívül magas növekedésre és gyors innovációra képes, illetve különösen fontossá vált a világ működésének szempontjából. A technológiai szektor az utóbbi hónapokban a korábbinál is nagyobb figyelmet vonzott magára, köszönhetően a mesterséges intelligencia forradalmának. Erre a vonatra azonban számos más iparág is felült, így például a villamosenergia-termelők, a chipek hűtését végző folyadékokat előállító vegyipari cégek vagy a szolgáltató szektor, melynek hatékonysága jelentősen javulhat az új lehetőségeknek hála. A technológia és azon belül is a félvezetők iparága egy komplex rendszer, így érthető, hogy a különböző vállalatok miért vannak máshogyan árazva.
Jelenlegi elemzésünkben az Intelt járjuk körül, amely első ránézésre nincs jó bőrben és éppen egy fundamentális fordulat közepén van. A versenytársak értékeltségével való összehasonlítás és a technikai kép alapján a részvény várható célára: kb. 30 dollár.
Az Intel Corporationról röviden
Az Intel egy amerikai multinacionális vállalat, amely félvezetőket, chipeket tervez, gyárt és értékesít szerte a világban. A vállalat a legtöbb személyi számítógépben (PC-ben) megtalálható x86-os chip egyik fejlesztője. Ezenkívül hálózati interfész-vezérlőket, flash-memóriát, grafikus feldolgozó egységeket (GPU-kat), programozható logikai kapukat (FPGA-kat), valamint egyéb kommunikációs és számítástechnikai eszközöket is gyárt. A cég a nagy teljesítményű általános célú és játék PC-k piacán is az egyik vezető gyártó.
Az Intel a laptop CPU-k piacán 70-75%-os piaci részesedéssel rendelkezik, míg a második AMD 20-22%-kal. A vállalat fő szegmensei a személyi számítógépek (PC), ahová processzorokat és mikroprocesszorokat gyárt; az adatcenter és mesterséges intelligencia; az önvezető autózást kiszolgáló Mobileye; a hálózati infrastruktúrát kiszolgáló Network and Edge és a gyártás.
A lenti ábrán a szegmensek összes bevételhez mért aránya látható:
A közelmúlt főbb eseményei és a befektetési sztori
- Napjainkban nem túl kedvelt részvény az Intel melynek számos oka van. Az Intel marzsai az utóbbi években gyakorlatilag összeomlottak, az EBITDA marzs a korábbi (2010-2022) időszakban tapasztalt kb. 40%-os értékről 10%-18% közelébe csökkent.
- A legutóbbi (2024.08.01.) gyorsjelentés rosszul sikerült. A menedzsment korábban azt vizionálta, hogy 2030-ra a „Foundry services” szegmens hosszú távon elérheti a 30%-os működési marzsot és már 2027-ben nullszaldós lehet. Ugyanakkor az elmúlt negyedévek számait nézve ez inkább tűnik álomnak, mintsem majd megvalósuló tervnek.
- A jelentésből az is kiderült, hogy komoly költségcsökkentésbe kezd a vállalat, amely érinti a munkavállaókat, a beruházásokat és a működési költségeket is. Elemzések szerint a költségcsökkentés mértéke 10 milliárd dollár lehet. A legutóbbi pénzügyi évben a vállalat működési költsége kb. 21 milliárd dollár volt, míg az alapanyagköltség kb. 32 milliárd dollárra rúgott, azaz a várható költségmegtakarítás kb. 15-20%-os lehet.
- A gyorsjelentés után 26%-kal esett a részvény árfolyama, amely 1974 óta a legrosszabb teljesítmény. Igaz azt meg kell jegyezni, hogy a legtöbb MI kapcsolt vállalat eredményét nem osztályozták pozitívan a befektetők. Talán biztosan állíthatjuk, a várakozások túlzóak és mindegy, hogy az Intelről vagy más chipgyártóról van szó.
- A részvény árfolyama ebben az évben már több, mint 50%-kal csökkent és a vállalat jelenleg a saját tőke 60-70%-án kereskedik. Ez azt jelenti, ha esetleg ma csődbe menne a vállalat, akkor a jelenleg 25-26 dollárt kapnának a részvényesek, miközben a részvényt 20 dollár környékén jegyzik (2024.08.12. adat). Természetesen ez csak egy teoretikus szcenárió és a piacokon percről percre változhat a helyzet.
- A vállalat hosszabb távú terve, melyet 2024 áprilisában prezentált, hogy továbbra is a személyi számítógépeket (PC, notebook, laptop) célozza meg. A menedzsment szerint két éven belül kb. 100 millió PC lesz felszerelve mesterséges intelligenciát kiszolgáló hardware-rel. A menedzsment szerint ez lehet az elmúlt évtized legnagyobb frissítése a PC-k világában. Amennyiben abból indulunk ki, hogy számos software a jövőben ténylegesen MI-t fog használni valamilyen formában, akkor az belátható, hogy a jelenlegi hardware ezt nehezen vagy egyáltalán nem fogja tudni kezelni. Márpedig a Microsoft is abba az irányba fejlődik, hogy mindenbe beágyazza az MI-t: Windows, Office, keresőmotor. Ezeket a megnövekedett számítási kapacitásokat pedig tudni kell kezelni.
- A PC-k frissítése természetesen kockázattal is jár. Ma 10 PC-ből 8 az Intel eszközeivel van felszerelve. Ha és amennyiben más (pl.: AMD) jobban aknázza ki a lehetőségeket ebben az átállásban, akkor az piacvesztést okozhat, amely mindenképpen kockázat. Ugyanakkor az Intel beágyazottsága olyan nagy, hogy letaszítani a trónról hihetetlen mennyiségű pénzt és munkát igényelne a versenytársaktól.
- Ahogy számos stratégiai összefoglalóban is megjelenek az Intel a jövőben egy hagyományos CPU előállító vállalatból egy több architektúrájú xPU vállalattá szeretne válni (az x egy helyettesítő karakter, amely azt jelenti, hogy szó lehet CPU, GPU, FGPA tervezéséről és gyártásáról, amely éppen a megfelelő feladatot tudja elvégezni, mindegy, hogy PC, robot vagy éppen autó irányításáról van szó) és a hagyományos IDM-ből (chipgyártó) egy modern chipgyártóvá átalakulni. Ez érthetően rengeteg befektetést igényel, amely látható is, hiszen a cég tőkeberuházása a 2020 előtti időszakhoz viszonyítva 50-100%-kal emelkedett (10-15 milliárd USD vs. 20-25 milliárd USD).
- Nem a társaság pénzügyi helyzetéhez kapcsolódik, de kockázatot jelent, hogy az is fenyegeti a részvényt, hogy kikerül a Dow Jones Industrial indexből. Ugyanakkor az ilyen index-átsúlyozásoknak bár van hatása, az inkább rövidtávú.
Technikai kép
- A nagy kép azt mutatja, hogy az Intel árfolyamának mozgását 2008 óta akár egy ciklusban is lehet értelmezni. E szerint a 15-20 dollár lehet az árfolyam alja.
- Rövid távon az látható, hogy egy olyan zónába ért az árfolyam a havi árfolyamdiagramon, amely potenciális fordulópontot jelenthet az árfolyamemelkedés irányába.
- Napos idősíkon egyelőre csak minimális elmozdulást látunk felfelé.
Minden, amit a félvezető iparágról tudni kell
- A félvezetőchip (integrált áramkör; chip, mikrochip) több milliárd tranzisztor egy szilícium lapkán, amely tranzisztorok össze vannak kötve bizonyos feladatok elvégzésére. A közöttük folyó, vagy éppen nem folyó elektromosság által működnek. Hogy milyen eszeveszett a fejlődés azt Moore törvénye szemlélteti. E szerint minden 18-24 hónapban a tranzisztorok száma megduplázódik, miközben a gyártási költség a felére esik. Az 1971-ben bemutatott Intel 4004-es integrált áramkörön 2300 tranzisztor foglalt helyet, ma az AMD Epyc Rome nevű egységén majdnem 40 milliárd található.
- A chipeket megkülönböztethetjük logikai és memória chipek szerint. Logikai chip például a CPU, azaz a „central processing unit”, a processzor, amely egy számítógép „agya”. Alapvetően ez végzi a különböző számítási, logikai műveleteket, ez a központi feldolgozó egység. A CPU a sorosan futó feladatok elvégzésében kiemelkedő, gyorsan tud váltani az egyes feladatok között.
- Logikai chip még például a GPU (graphics processing unit). A GPU-k alapvetően nagy számítási igényű feladatokhoz (pl.: játékokhoz és egyéb grafikus programokhoz) készültek, vagyis a GPU egy speciális feladatra van tervezve. (A logikai chipek persze ennél sokkal bonyolultabbak lehetnek). Az utóbbi években kezdenek elterjedni az NPU, azaz a „neural processing unit”-ok, amelyek a gépi tanulást, a neurális hálók működését teszik hatékonyabbá és ezek is a logikai chipek halmazát erősítik.
- Ezzel szemben a memória chipek adatokat tárolnak. Ezek az adatok, vagy csak a működés alatt szükségesek, és ahogy a hardware kikapcsolódik, törlődnek is. De van olyan adat, melyet sokáig szeretnénk megtartani; ezt is chipek végzik, például egy pendrive-on.
- A chipek gyártási folyamata az elmúlt évtizedekben nagyban átalakult. A 80-as évek előtt vertikális integráció jellemezte az iparágat, azaz egy adott cég megtervezte, gyártotta és értékesítette a chipjeit. Őket nevezzük IDM-nek („Integrated Device Manufacturer”). Ma is léteznek ilyenek: Intel, Samsung vagy a Texas Instruments.
- Mára a fent felsorolt folyamatok elkülönülnek, más-más vállalat láthatja el azokat. Vannak olyanok, akik csak tervezik a chipeket (például az Nvidia), mások csak gyártják (például a Taiwan Semiconductor).
- A chip tervezése (design) nem egyszerű feladat. Speciális software szükséges hozzá, amit például a Synopsys vagy a Cadence kínál. Ez egy „niche” piac, és ha egyre többen akarnak saját maguknak chipet tervezni (ahogy ezt teszi például az Alphabet, a META, az Apple, vagy éppen számos autógyár, hiszen egy autóban is rengeteg chip található), akkor az ilyen cégek softwareire egyre nagyobb szükség lesz. A chipek tervezésére szakosodott vállalatok az EDA, azaz „Electronic Design Automation” névre hallgatnak.
- Természetesen azokat a gépeket is le kell gyártani valakiknek, amelyekkel a chipeket gyártják. Ezt végzi például az ASML Holding, a Lam Research, a KLA vagy az Applied Materials. Ezek a gépek az egyik legbonyolultabb szerkezetek, amelyet az emberiség valaha előállított, kb. 100 ezer darabból állnak és egyenként akár 150 millió dollárba is kerülhetnek. Ezek az EUV rendszerek, azaz „dual-stage extreme ultraviolet litography system”, amely lehetővé teszi, hogy Moore törvénye ma is érvényes legyen.
Elemzésünket teljes terjedelmében itt érhetik el.
Az elemzés lezárva 2024.08.12., 17:00
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
Az első fecske – részvénypiaci helyzetkép
Kicsit szokatlan hűvös és esős októberi napokon fecskékről értekezni, de nem mi diktálunk, hanem a piac. Két fontos dolog is történt (elkezdődött) az elmúlt napokban, amely mellett nem lehet szó nélkül elmenni: a kínai stimulus és a gyorsjelentési szezon kezdete.…
Mit mutat az Elliott-elemzés? – TESLA
Az MBH Befektetési Bank szakértője Elliott-ciklus alapú elemzési módszerrel vizsgálta Tesla papírjait.
Régen minden jobb volt? – részvénypiaci helyzetkép
Megállíthatatlanul száguldanak az „old economy” papírjai. Azok a részvények, amelyek valamilyen letűnt kort képviselnek, mondhatnánk cinikusan. Ipar. Közművek. De félre a viccel, ezek a papírok az elmúlt egy hónapban köröket vertek a „new economy”, azaz a technológia papírjaira. Vajon tartós…