Hosszú idő után újra mérséklődött, 4,6%-on áll a háromhavi munkanélküliségi ráta
A 2024. január és március közötti három hónapban a foglalkoztatottak száma (15-74 éves korosztály) 4 millió 725 ezer fő volt, 29 ezerrel több, mint egy évvel korábban. A külföldi telephelyen dolgozók száma 100 ezer fő felett stabilizálódott 2023-ban, január-március között 109 ezer fő volt, 8 ezerrel több, mint egy éve, a közfoglalkoztatottak száma egy év alatt 5 ezerrel, 63 ezerre mérséklődött. A foglalkoztatási ráta, az uniós módszertanban kiemelten figyelt 15-64 éves korosztályban 74,7%-ra emelkedett január-március között. Egy éve 74,3%-on, a megelőző három hónapban 74,6%-on állt a mutató.
A munkanélküliek száma 229 ezer fő volt a vizsgált három hónap átlagában, egy év alatt 30 ezer fős a növekmény, míg a megelőző három hónaphoz képest 3 ezer fővel csökkent a számuk. A nemzetközi módszertan szerint számított munkanélküliségi ráta január-március között 4,6%-ot tett ki, szemben az egy évvel korábbi 4,1%-kal, a megelőző három hónaphoz képest is 0,2 százalékponttal magasabb értéket közöltek.
Az NFSZ nyilvántartásában 236,1 ezer regisztrált álláskereső szerepelt márciusban, 7,7 ezerrel kevesebb, mint egy éve. Az álláskeresők száma egy év alatt 3,2%-kal csökkent, egy hónap alatt pedig 0,3%-kal bővült. Az üres álláshelyek száma (negyedéves adatközlések) 2023. IV. negyedév végén 74 450 volt, közel 8,5 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban, és a tavalyi harmadik negyedévhez képest is 4,1 ezer feletti volt a mérséklődés.
Kilátások
A munkaerőpiac feszességének korábban látott oldódása a mai adattal mintha lassulni látszana. A foglalkoztatottság növekedése kitart, miközben a munkanélküliségi ráta csökkenésnek indult, mivel a háromhavi átlagos adat visszatért a januári 4,6 százalékra. Ez ugyan elmarad az általunk várt, 4,5 százalékos értéktől, ugyanakkor amellett, hogy csökkenést jelent (amire utoljára tavaly májusban láttunk példát), a márciusi egyhavi adatnál már csak 4,4 százalékot látunk. Azaz joggal lehet arra számítani, hogy a következő hónapokban további csökkenést fog regisztrálni a KSH a munkanélküliségi rátában.
Továbbra is kedvező fejlemény, hogy az inaktivitás csökkenése éves összehasonlításban még mindig markáns. Mindez a foglalkoztatottak bővülése és a népesség kismértékű csökkenése mellett a munkanélküliek számának emelkedésében csapódik le éves összehasonlításban. Ugyanakkor utóbbiak körében éves alapon már kisebb az emelkedés, mint egy hónappal ezelőtt, ami ugyancsak a munkaerőpiac oldódásának a lelassulására, megállására utal.
A fentiek mellett ugyanakkor elég valószínű, hogy ebben a szezonalitásnak érdemi szerepe lehet: a téli időszakban a foglalkoztatottak száma mindig csökkenni szokott, a tavaszi hónapokban azonban ez megfordul. A szezonalitásnak a munkanélküliségi ráta további csökkenésében is bizonyára lesz még szerepe. Az év második felében azonban egyre inkább elkezdhet érződni a gazdaság talpra állása a munkaerőpiacon is, így év végére a munkanélküliségi ráta visszatérhet a 4%-os szint alá.
A munkaerőpiac elmúlt egy évben látott oldódása mellett továbbra is feszesnek tekinthető, a teljes foglalkoztatottság állapota nincs túlságosan messze. Erre a mai adat is ráerősít, mivel a korábbi oldódás megállására utal. Ahogy az év második felében a gazdasági növekedés erőteljesebbé válhat, úgy jelenthet ez nyomást az inflációra, amelynek éves értéke amúgy is emelkedhet a bázishatás és a nagyon magas reálbérnövekedés miatt. Emiatt különösen fontos lenne, hogy a vállalatok erőteljesebben forduljanak a hatékonyság és a termelékenység növelésének irányába, illetve valósítsanak meg olyan, elsősorban tőkeintenzív beruházásokat, amit eddig a kellő számban rendelkezésre álló munkaerő miatt nem valósítottak meg vagy nem térült volna meg.
A szövegben felhasznált képek forrása: KSH, Bloomberg
Az év második felében pöröghet fel az ipari termelés
Az ipari termelés 2022 járt utoljára a csúcson, azóta egy csökkenő trend figyelhető meg. Az októberi, havi alapú 2%-os növekedés novemberre rögtön visszafordult, és a friss számok alapján látszik, hogy nem tört meg a csökkenő trend. Az ipar teljesítményének elsődleges…
Kilépett a jegybanki toleranciasávból az infláció
A novemberi 3,7%-os év/év alapú áremelkedést követően decemberben 4,6%-kal emelkedtek átlagosan a fogyasztói árak idehaza, az adat megfelelt várakozásunknak, azonban magasabban alakult a piaci konszenzusnál (4,4%). Az előző hónaphoz képest 0,5%-kal nőttek az árak, mi is ezzel számoltunk. Az éves…
Ismét emelkedett a boltok forgalma
A legfrissebb adatok alapján bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, s így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból. A tavalyi egész éves adatokra még egy hónapot várni kell, de már most látszik,…