Jelentős hozammal számolhatnak az ingatlanba fektetők
A befektetési célú ingatlanvásárlások esetében mind a bérleti díjból, mind pedig az eladáskor szerzett nyereségen nőtt a hozam mértéke az elmúlt években – derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank által végzett ingatlanpiaci elemzésből. Az elmúlt években az utóbbi elem jelentős hasznot biztosított a befektetők számára, 2020 első és 2023 első negyedéve között az ingatlanárak 46 százalékkal emelkedtek, amely évenkénti 14 százalékos hozamot jelentett.
A KSH adatai alapján a 2020 decemberi mélyponthoz képest a bérleti díjak országosan 52 százalékkal, míg Budapesten 54 százalékkal lettek magasabbak 2023 augusztusára.
A bérleti díjak 2020 vége óta emelkednek Magyarországon a KSH adatai szerint. A 2020 decemberi mélyponthoz képest már több mint 50 százalékkal alakultak magasabban 2023 augusztusában, országosan 52 százalékkal, míg Budapesten 54 százalékkal – de ha a koronavírus megjelenése előtti maximumot nézzük, akkor is jelentős növekedés látható – 2020 januárjához képest országosan 33, a fővárosban pedig 29 százalékkal kellett többet fizetni a bérelhető ingatlanokért 2023 utolsó nyári hónapjában.
Bár 2022-ben a növekedés üteme lassult, azért az éves bérleti díj változás így is körülbelül 12,5 százalékos volt Budapesten és országosan is. A fővároson belül a legnagyobb emelkedés a koronavírus járvány okozta visszaesés mélypontjához képest a pesti belső kerületeket jellemezte, ahol közelítette a 60 százalékot, második helyen a budai hegyvidéki kerületek álltak, amit szorosan a pesti átmeneti kerületek követtek körülbelül 53 százalékos bérleti díj növekedéssel. A legkisebb mértékben a bérleti díjak a pesti külső kerületekben nőttek, mindössze 42 százalékkal.
A koronavírus járvány előtti maximumhoz képest ugyanakkor a legnagyobb bérleti díj emelkedés a budai egyéb kerületeket jellemezte 31 százalékkal, amit a budai hegyvidék követett 30,6 százalékkal, illetve harmadik helyre a pesti átmeneti kerületek kerültek 29 százalékos bérleti díj növekedéssel. Ebben az esetben is a legkisebb növekedés a pesti külső kerületeket jellemezte, ahol mindössze 23 százalékkal emelkedtek a fizetendő díjak.
Hozamok a lakásárak növekedésével összefüggésben
A befektetési célú ingatlanvásárlások esetén számolt hozam két elemből áll, egyrészt a bérleti díjból, másrészt a lakásárak növekedéséből is nyereséget realizál a tulajdonos az eladást követően. Az elmúlt években az utóbbi elem nagyon jelentős hozamot biztosított a befektetők számára, ha 3 évet vizsgálunk, 2020 első és 2023 első negyedéve között, a lakásárak 46 százalékkal emelkedtek, ami évesítve 14 százalékos hozamot jelentett, 5 éves időtávot nézve 2023 első negyedévéig 15 százalékos évesített hozamot biztosíthatott a lakásvásárlás, 10 éves időtávon pedig évente szintén 14 százalékot.
Bár az elmúlt egy évben a lakáspiac lassulása miatt az évesített hozam csökkenést mutatott az előző évekhez képest, a lakásba fektetés hosszú távon is jövedelmezőnek bizonyulhat, a lakásárak elmúlt 20 évét vizsgálva az évesített hozam 7 százalékon alakult, miután 2003 első negyedéve és 2023 első negyedéve között Magyarországon az MBH Lakásárindex értéke 262 százalékkal növekedett, vagyis még a 2008-as válság ellenére is meggyőző eredményeket produkált a piac.
Fontos azonban megjegyezni, hogy előzőekben a visszatekintő hozamok kerültek bemutatásra, ami természetesen nem ad információt a lakáspiaci hozamok jövőbeli alakulásáról. Ugyanakkor a hosszabb idősorok, (pl. 20 éves) vizsgálata során, a lakáspiac szempontjából jobb és rosszabb időszakok váltakozása mellett, vagyis ciklusokon átívelve, már lehet következtetni némileg arra, hogy a lakáspiac milyen hosszú távú hozamokat biztosíthat. A befektetőknek azonban körültekintően kell eljárniuk, vagyis a magasabb hozam realizálásához érdemes lehet egy lejtmenet esetén kivárni, és az ismételt felívelés időszakában továbbadni az adott ingatlanon.
Szintén fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az ingatlan nem számít kockázatmentes befektetésnek. Ezt több tényező is indokolja, egyrészt a bérbeadás során merülnek fel különböző kockázatok, mint a bérlő nem fizetése, vagy károkozása, másrészt a lakáspiac ingadozásához kapcsolódóan a hozamok erőteljes eltérést mutathatnak az egyes időszakokban. Az ingatlan pénzzé tétele időt vesz igénybe, különösen a piac gyengélkedése idején, ha pedig a befektető nem tudja kivárni a jobb piaci körülményeket, akkor a lakásárakból származó hozam alacsony, adott esetben negatív is lehet.

Milyen hozamra számíthatnak a befektetők?
Ahogy az előzőekben már szó volt róla, a befektetési célú ingatlanvásárlás hozama két tényezőtől függ, a bérleti díjakkal elérhető hozamrésztől, illetve az ingatlanok árának változásából származó hozamrésztől. Bár a bérleti díjak jelentős emelkedésen vannak túl az elmúlt években, ugyanakkor ez részben a 2020-as erőteljes visszaesés korrekciója volt, és a 2020 elejéhez képest mért növekedés elmaradt az ingatlanárak esetében mért áremelkedéstől, ami rontott a korábbi évek bérleti díjból származó hozamelem szintjén. Szintén rontja a részben hitelből megvalósított lakásbefektetések eredményességét, hogy jelenleg hitelek csak magas kamatszintek mellett érhetőek el.
Az MBH Index elemzői a jelenlegi piaci információk alapján vizsgálták meg, az előző években készített elemzésekkel azonos módszertan szerint, hogy közelítőleg milyen átlagos teljes hozamokra lehet számítani a befektetési célú lakásvásárlások esetén. Azért, hogy az eredmények összehasonlíthatóak legyenek, ezúttal is a vételár 50 százalékát finanszírozták hitelből, amelynek THM-je a kalkulációban 8,3%-os volt. A vásárláshoz kapcsolódó költségek (illeték, ügyvédi díj, felújítás/berendezés) összesen 8 százalékot tesznek ki[1], illetve az amortizáció évente 1 százalékos.
Az elemzők által végzett kalkulációban, a várható éves lakásár-emelkedést a 2021-es hasonlóan 3 százalékos volt. A számítás szerint a bérlésből származó jövedelem megállapításához a befektető tételes költségelszámolást alkalmaz, ahol az ingatlan éves szinten 2 százalékos amortizációja számolható el a beszerzési érték után. A kalkulációban a bérbeadást havonta 10 ezer forint egyéb költség terheli, illetve a lakást éves szinten 90 százalékos kihasználtság mellett tudja kiadni, míg a közös költség összege szintén havonta 10 ezer forint.

Az MBH kalkulációja szerint, a mostani fővárosi használt lakáspiacon 3,4-5,8 százalék közötti hozamokra lehet számítani. A legmagasabb az elérhető nyereség a fővárosi belvárosban, ahol 5 és 5,8 százalékos hozam volt mérhető. Vidéken 3,1 és 6,6 százalék között mozgott a számított sajáttőke-arányos nyereség.
Az új lakások esetében ugyanakkor az előbbieknél jóval szerényebb hozamok voltak jellemzőek, ami elsősorban a több, és drága hitelfelvételhez kapcsolódott. A fővárosi új lakások esetében 1,7-3,4 százalék közötti hozamszint volt mérhető a korábban említett kalkulációs paraméterek esetén. Az előbbi hozamszintek így jelentős, több százalékpontos csökkenést jelentettek a 2021-es nyereségekhez képest.

Ugyanakkor, ha a befektetési célú lakásvásárlás a mostani magas kamatkörnyezethez igazodva pusztán saját erőből történik, akkor az előbbieknél jóval magasabb sajáttőke arányos nyereséget eredményezhet. Használt lakások esetén, Budapesten 5,7-7 százalék, új lakások esetén pedig 4,7-5,7 százalék közötti hozamok voltak kalkulálhatóak a vizsgált helyszíneken. Ha pedig nem az óvatos, 3 százalékos várható lakásár emelkedést tesszük a modellbe, hanem az elmúlt 20 éves lakásár emelkedésből származó 7 százalékos hozamrésszel számolunk, akkor a lakásbefektetésből származó nyereség ennél jelentősen magasabb lehet.
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
[1] Új lakás vásárlása esetén a fizetendő illeték kevesebb, mint használt ingatlanvételnél, berendezésre azonban valamivel várhatóan többet kell költeni, így összességében a lakás arányában ugyanolyan lakásvásárlási költséggel számoltunk.
Hullámvasúton az építőipar – ágazati kitekintő
A januári pozitív hírek után az év második hónapjában újra visszaesést láthatunk. Februárban a termelés volumene 1,3%-kal alulmúlta a januárit, és éves szinten is csökkenést mutatnak az adatok: az építőipar termelése 4,5%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A rendelési mutatók…
Bővülni tudott az építőipar – ágazati kitekintő
Végre van minek örülni az építőiparban, ugyanis negyedik egymást követő hónapban tudott bővülni az ágazat termelése, és az új szerződések értéke is rendre növekszik az októberi mélypont után. 2025 első felében ezzel együtt is csak mérsékelt maradhat a növekedés, viszont…
Gyenge számokat produkált az építőipar decemberben – ágazati kitekintő
Ahogy korábba az iparnál láthattuk, úgy az építőipar esetében is elmondható, hogy két egymást követő évben esett a teljesítmény: teljes 2024-es évet nézve az építőipari termelés volumene 0,4%-kal mérséklődött. 2025 első felében sem számítunk dinamikus bővülésre, viszont az ágazatot 2025…