Jelentős lökést ad az építőiparnak az Otthonfelújítási Program
Július 1-jén elindult az utóbbi hónapokban figyelem középpontjában álló Otthonfelújítási Program, ami az 1991 előtt használatbavételi engedélyt kapott családi házak energetikai korszerűsítésére szolgál. A program keretében egy ingatlanra összesen 6 millió forintra pályázhat az igénylő és 30%-os primer energiamegtakarítást kell elérni. A program részleteiről korábbi cikkünkben már írtunk. Most azt vizsgáljuk, hogy a programnak milyen hatása lehet az építőiparra, az alapanyagárakra és kapacitásra.
Az Otthonfelújítási Program új lendületet adhat az építőiparnak
A pályázati lehetőségből várhatóan 20 ezer épület energetikai korszerűsítése valósulhat meg, mely elsősorban a mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozások számára biztosít majd megrendelést. Az ÉVOSZ számításai szerint számukra nagyjából 200 milliárd forint értékű forgalmat fog generálni a program. Az építőiparban működő vállalatok több mint 70%-a a fent említett kategóriákba tartozik. Az építőipar túl van a covid előtti években tapasztalt feszes helyzetén, így az Otthonfelújítási Programból eredő munkákat is könnyen ki tudja az ágazat elégíteni, sőt a program megadhatja végre azt a lökést, amivel az ágazat termelése pozitív tartományba kerülhet. Előrejelzésünk szerint az építőipari termelésben idén 3%-os növekedés valósulhat meg, majd 2025-ben már 5,3%-os növekedéssel számolunk. A korábbi időszakban az ágazatban kialakult kapacitás-felesleg miatt nem várjuk azt, hogy feltorlódnának a megrendelések, illetve a kivitelezési árakban sem várunk extrém növekedést, de a munkadíjak csökkenésére ne számítsunk.
Jelenleg kivárás jellemzi az építőanyag-vásárlás piacot
Az építési költségek 2024-ben stagnáltak, az anyagköltség emelkedett kis mértékben, amelyet jellemzően az útdíj emelkedés okozott. Idén az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) legfeljebb egyszámjegyű, 5–10%-os áremelkedéssel számol, mivel nincs áruhiány, nincs keresleti nyomás, még az Otthonfelújítási Program sem fogja leterhelni az ágazatot, és éppen ezért nem is számítunk arra, hogy jelentős árfelhajtó hatása lesz. A gyártóknak elegendő kapacitásuk van, és az éles verseny miatt a kivitelezői kapacitás is rendelkezésre áll.
A lakásépítési, munkaerő- és anyagköltség index,
2015=100%, (KSH)
Az építőanyagok forgalma amúgy is visszaesett márciusban, áprilisban és májusban is, mivel az emberek kivárták az energiahatékonysági támogatást a nagyobb munkák elkezdésével. Az előzetes adatokból az látszik, hogy a nyílászáró csere és a homlokzati hőszigetelés lesz a legnépszerűbb felújítási forma, emellett az is várható, hogy a megpályázott korszerűsítéseket gyakran kísérik más felújítási munkák is, amelyek nem kapcsolódnak a támogatáshoz.
Nagy az érdeklődés a pályázat iránt, ugyanakkor a program indulása óta látszik, hogy a pályázati rendszer nem egyszerű, ezért az adminisztráció előkészítéséhez érdemes bankfióki segítséget igénybe venni. Az MBH Bank a 154 bankfiókból álló, országos lefedettségű MFB Pont Plusz hálózatában július 1-től fogadja a lakosság Otthonfelújítási Program kapcsán benyújtott pályázatait; az egy műveletben kombinált kölcsön és vissza nem térítendő támogatás folyósítása mellett hiteltermékek széles palettájával kívánunk hozzájárulni ahhoz, hogy a hazai lakásállomány korszerűbbé váljon, és megfeleljen a modern energetikai és fenntarthatósági követelményeknek.
Összefoglalva elmondható, hogy az Otthonfelújítási Program révén az építőipar lendületet kaphat, ami a jelenlegi negatív trendből való kilábaláshoz szükséges. Az épületek felújításának anyagigénye miatt a gyártók kapacitáskihasználtsága javulhat, illetve az építési vállalkozók megrendelésállománya és munkaerőigénye is növekedésnek indulhat. A program ezért nem csak az építőiparra, hanem az egész gazdaságra élénkítő hatást gyakorolhat.
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
Az év második felében pöröghet fel az ipari termelés
Az ipari termelés 2022 járt utoljára a csúcson, azóta egy csökkenő trend figyelhető meg. Az októberi, havi alapú 2%-os növekedés novemberre rögtön visszafordult, és a friss számok alapján látszik, hogy nem tört meg a csökkenő trend. Az ipar teljesítményének elsődleges…
Kilépett a jegybanki toleranciasávból az infláció
A novemberi 3,7%-os év/év alapú áremelkedést követően decemberben 4,6%-kal emelkedtek átlagosan a fogyasztói árak idehaza, az adat megfelelt várakozásunknak, azonban magasabban alakult a piaci konszenzusnál (4,4%). Az előző hónaphoz képest 0,5%-kal nőttek az árak, mi is ezzel számoltunk. Az éves…
Ismét emelkedett a boltok forgalma
A legfrissebb adatok alapján bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, s így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból. A tavalyi egész éves adatokra még egy hónapot várni kell, de már most látszik,…