Megtört a munkanélküliség csökkenő trendje június-augusztus között
A munkaerőpiaci trendet mutató háromhavi időszakban, június-augusztus átlagában, a 15-74 év közötti munkanépes korú népesség körében a foglalkoztatottak száma 4 millió 752 ezer fő volt, 31 ezer fővel több, mint egy évvel korábban.
Erre az időszakra nézve bővült a foglalkoztatottak száma, a megelőző háromhavi átlaghoz képest. Június-augusztus között a közfoglalkoztatás keretében dolgozók átlagos létszáma 58 ezer fő volt, 10 ezer fővel kevesebb, mint egy éve, míg a külföldi telephelyeken alkalmazottak átlagos létszáma 108,3 ezer fő volt, érdemben nem változott. Az uniós módszertanban kiemelten kezelt 15-64 év közötti korosztályon belül a hazai foglalkoztatási ráta 75,2%-ra emelkedett, meghaladva az egy évvel korábbi 74,8%-ot, és a megelőző három adatközlés 75,1%-os értékét is.
A munkanélküliek száma a vizsgált időszak átlagában 211,4 ezer volt, ami 12 ezerrel haladja meg a tavalyi szintet, Utóbbi 5,8%-os növekedést jelent éves szinten. 2023 márciusa óta ez a második olyan időszak, amelyben a munkanélküliek számának éves százalékos növekedése már csak egyszámjegyű. A munkanélküliségi ráta a megelőző háromhavi átlag 4,2%-os értékéről 4,3%-ra emelkedett, 0,2 százalékponttal haladta meg az egy évvel korábbi mértékét. A potenciális munkaerőtartalék (a munkanélkülieken kívül az alulfoglalkoztatottak, az ugyan dolgozni szándékozó, de aktívan munkát nem keresők, valamint azon inaktívak tartoznak ide, akik akkor sem tudnának két héten belül munkába állni, ha megfelelő állást találnának) szintje a június-augusztus időszakban 315,3 ezer főt tett ki, 9,4 ezres növekedést mutatva az egy évvel korábbihoz képest.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat nyilvántartásai alapján július végén a regisztrált álláskeresők száma 224,6 ezer volt, közel 4 ezer fővel kevesebb az egy évvel korábbi szinthez képest. Közülük 79,3 ezer (vagyis az összes álláskereső 35,3%-a) már legalább egy éve szerepel megszakítás nélkül a nyilvántartásban. 2024. augusztusban 136,9 ezer álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből a hónap végére 95,0 ezer maradt üres, betöltetlen.
Kilátások
A munkanélküliek számának 2024 februárjáig tartó emelkedésében szerepet játszott, hogy a gazdaságilag aktív népesség létszáma jelentősen emelkedett, melynek dinamikája érdemben meghaladta a foglalkoztatás bővülésének ütemét. Az aktív népesség száma azonban egy átmeneti csökkenést követően ismét idei csúcsszintje közelében mozog, ezzel párhuzamosan a munkanélküliek számának mérséklődése is megtört.
Amennyiben a gazdaság teljesítménye javulni tudna a harmadik negyedévtől, akkor az év végéhez közeledve a munkanélküliségi ráta némi mérséklődést mutathat. Ugyanakkor az augusztusi adatok (ugyan módszertanilag másképpen számítják a havi adatokat) nem megnyugtatóak, ha azt nézzük, hogy egy hónap alatt 17 ezer fővel mérséklődött a foglalkoztatottak száma augusztusban, és ugyan csak kismértékben (+500 fő), de már emelkedett a munkanélküliek száma is. Összességében továbbra is feszes munkaerőpiacra van kilátás, ami a bérnövekedésen is fenntartja a nyomást.
Kiugró eredmény a turizmusban – Ágazati Kitekintő
Kiemelkedő eredményt hozott a nyár utolsó hónapja a turizmusban: 11%-kal több vendéget és 3,6 százalékkal több vendégéjszakát könyveltek el az egy évvel korábbihoz képest a turisztikai szálláshelyek 2024 augusztusában. Az első nyolc hónap alapján is pozitív az ágazat teljesítménye, mivel…
Megtört a munkanélküliség csökkenő trendje június-augusztus között
A munkaerőpiaci trendet mutató háromhavi időszakban, június-augusztus átlagában, a 15-74 év közötti munkanépes korú népesség körében a foglalkoztatottak száma 4 millió 752 ezer fő volt, 31 ezer fővel több, mint egy évvel korábban.
Továbbra is gyenge teljesítményt nyújt a logisztika
2024 második negyedévében tavalyhoz képest csökkent a szállított áru tömege, a mostani az elmúlt évtized leggyengébb második negyedéve, 15,8%-kal elmaradva a járvány előtti szinttől. Az elkövetkező időszakban inkább a belföldi fuvarpiacon számítunk némi élénkülésre.