Rengeteg pénz keresi a helyét – most kell lépni!
Hatalmas hozamokat tehetnek zsebre idén a lakossági állampapír-befektetők – ám ez egyben azt is jelenti, hogy minél hamarabb döntést kell hozniuk a készpénzben érkező jóváírások további sorsáról. Mibe érdemes forgatni a megtakarításokat a kétszámjegyű állampapír-befektetések kora után? A kérdésre Nyitrai Győző, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztési üzletágának vezérigazgató-helyettese és Dézsi Tamás, a befektetési banki üzletág vezérigazgató helyettese segítségével keressük a válaszokat.
Az idei év folyamán az Államkincstár évtizedek óta nem látott mértékű hozamot fizet ki állampapírok után a lakossági befektetőknek, ugyanakkor a kézhez kapott összegből már nem feltétlenül egyértelmű, hogy újra állampapírokat érdemes vásárolni. Mit kell tudni az aktuális befektetési környezetről?
Nyitrai Győző: Az aktuális helyzet átlátásához először hátra kell lépnünk egy lépést. Magyarországon az elmúlt években az állam olyan papírokat dobott piacra, amelyek az előző évi átlagos infláció fölötti hozamot ígértek, ráadásul olyan kondíciókat is bevezettek, amelyek révén ez a befektetés viszonylag likviddé vált – tehát ha valakinek lejárati idő előtt szüksége volt a megtakarítására, aránylag alacsony költségen hozzá tudott jutni. Az elmúlt években kialakult inflációs válságban ezek az inflációkövető értékpapírok nagyon vonzóvá váltak; jelenleg nagyjából 7 ezer milliárd forint értékben rendelkeznek ilyen típusú megtakarítással a magyar befektetők.
Dézsi Tamás: És itt következik a fordulat. Ugyan a tavalyi év egészére vonatkozó átlagos infláció még magas, 17% fölötti lett, idén ez a szint már jóval alacsonyabb lesz, a jegybank becslései szerint legfeljebb 4-5% – ami a szakértői várakozások és a jelenlegi határidős árazás alapján jövőre is tovább mérséklődhet. Az inflációkövető állampapírok tehát jelenleg még a tavalyi, magas szinthez tartozó kamatot fizetik, viszont a hozamként kézhez kapott készpénzből már nem feltétlenül éri meg újra állampapírt venni, hiszen a jelenleg elérhető papíroknál már vannak versenyképesebb lehetőségek is a piacon.
Most ott tartunk, hogy az idei évben összesen mintegy 1200 milliárd forintnyi összeget fizet ki az Államkincstár csak a PMÁP-ra, és ez a felszabaduló pénz keresni fogja a helyét. Mivel az elmúlt években megszokott kondíciók már nem elérhetők, a tudatos befektetőknek érdemes körbenézniük, hol találnak kedvezőnek tűnő alternatív lehetőségeket, ugyanis az biztos, hogy lakossági állampapírokkal kétszámjegyű hozamot a jelenlegi piaci környezetben már nem lehet elérni.
A legjobb befektetési lehetőség azonban nem feltétlenül az, amelyik a legmagasabb hozamot kínálja – milyen szempontokat érdemes mérlegelniük a megtakarítóknak?
Ny.Gy.: Minden befektetési döntés előtt át kell gondolni, hogy milyen kockázatot vagyunk hajlandóak elviselni, milyen időtávra tudjuk mellőzni a megtakarításunkat, illetve pontosan milyen célra szeretnénk majd felhasználni a forrásainkat. Az ezekre adott válaszok keresztmetszetében találjuk azokat a lehetőségeket, amelyek az adott befektetőnek testhezállóak. Fontos tudni, hogy ha valaki gyakorlatlannak érzi magát ezekben a döntésekben, van hova fordulnia, hiszen a bankjánál igénybe veheti a befektetési tanácsadók segítségét.
D.T.: Az is általános alapelv, hogy többnyire nem egyetlen befektetésben érdemes gondolkodni, inkább különböző lehetőségek kombinációiban. Akkor járunk a legjobban, ha nem all-in-t játszunk, hiszen így a kockázatot is csökkenthetjük, és a relatív hozamunk is magasabb lesz.
Milyen termékek felé orientálódjanak azok, akik kifejezetten kockázatkerülők?
Ny.Gy.: Az úgynevezett hozamkockázati skála szerint nagyjából így fest a sorrend a kevésbé kockázatosaktól a kockázatosabb befektetések felé: készpénz, állampapírok, bankbetétek, befektetési jegyek, strukturált termékek (például certifikátok), végül az indexek és az egyedi részvények. Világos, hogy készpénzben akkor érdemes tartanunk a megtakarításunkat, ha azt nagyon rövid távon el is költjük – hiszen erre semmilyen kamatot nem kapunk.
Bár már beszéltünk róluk, de az alacsony kockázatú befektetések kapcsán muszáj külön is szót ejteni a forint állampapírokról: A jelenleg elérhető legmagasabb hozamú papír, a Prémium Magyar Állampapír 2032/J sorozata az első kamatfizetési időszakra évesítve 7,9%-ot kínál, de ahogy említettük, az infláció csökkenésével 2025. áprilisa után ez hozzávetőleg 4,5-5,5% környékére fog visszaesni.
A Fix Magyar Állampapír 7%-ot biztosít, amennyiben három évig biztosan nem nyúlunk hozzá, míg a Bónusz Magyar Állampapír hozama folyamatosan változik – bár jelenleg 8% körül van, negyedévente tendenciózusan csökken. Ezeken kívül szóba kerülhet az 1MÁP nevű – szintén a lakosság számára létrehozott – konstrukció, ami 6,5%-ot kínál, tehát ez sem különösebben előnyös. Mindegyik lakossági állampapírra igaz, hogy ha lejárati idő előtt váltjuk vissza, akkor annak költsége van, ami optimális esetben mindössze 1%-ot vesz el tőlünk, de ha a Kincstár szigorítana a feltételeken, akkor ez a visszaváltási ár a többszörösére is nőhet.
Mit választhat az, aki ennél nagyobb hozamra számítana?
Ny.Gy.: A következő lépcső, amit érdemes megfontolni, a banki kötvények eszközcsoportja – mely általában a bankbetétekkel azonos kockázati besorolással rendelkezik. Ezeknek a kötvényeknek a lakosság által tartott állománya tavaly országos szinten megnégyszereződött, jelenleg már meghaladja a 640 milliárd forintot. Ilyen típusú értékpapírt az MBH Bank is kínál, ennek hozama jelenleg 8%. Számba vehetnénk a vállalati kötvények csoportját is, de Magyarországon nem igazán elterjedt ez az eszköz, külföldi vállalatok kötvényeinél pedig rögtön számításba kell venni a devizakockázatot, és így már más kockázati kategóriába kell sorolnunk.
Még mindig az alacsony kockázatú tartományban maradva, érdemes szót ejtenünk a másodpiacon, például bankoknál megvásárolható befektetési alapokról, melyek az elmúlt években nagyon szép eredményeket hoztak. Ezek kiemelkedő előnye, hogy kész portfóliót kapunk, és a szakértők helyettünk végzik el az alapokban lévő eszközök kiválasztását, illetve a kapott kamatok, osztalékok újra befektetését. Azaz pontosan azt a dilemmát veszik le vállunkról, amivel most a legtöbb állampapír befektető szembenéz.
Fontos azonban aláhúzni: az alapok múltbeli teljesítménye semmiféle garanciát nem jelent arra, hogy a jövőben milyen eredményt fognak elérni. A gazdasági trendek alakulása azt valószínűsíti, hogy például a pénzpiaci vagy kötényalapoknak a hozama is csökkenhet – de várhatóan lassabban, mint az inflációkövető állampapíroké. Az optimális döntéshez olyan alapot célszerű választani, amelynek a javasolt tartási ideje igazodik a kitűzött pénzügyi céljainkhoz. Ha nem akarunk, vagy nem tudunk mélyebben vagy rendszeresen foglalkozni a pénzügyekkel, akkor egy befektetési alap kitűnő választás lehet, főleg a jelenlegi egyre komplexebb gazdasági és geopolitikai helyzetben.
A közepes kockázati kategóriában mi számít a „belépőszintnek”?
D.T.: Itt is befektetési alapokról kell először beszélnünk: Az alapok legelőnyösebb tulajdonsága, hogy kényelmesek; ha egyszer kiválasztottuk a számunkra megfelelőt, utána az alapkezelők hozzák meg a döntéseket helyettünk. A választás azonban nem magától értetődő: léteznek devizanemekhez, szektorokhoz, nyersanyagokhoz, ingatlanokhoz, országokhoz vagy más alapokhoz kötődő alapok – így a döntést az adott terület ismeretében érdemes meghozni. Fontos látni, hogy minden időszaknak megvannak a maguk sztárpapírjai – a Covid alatt például előfordultak 20-30%-os hozamot elérő olaj- és nyersanyagalapok, ahogy a „tech-szektor” is nagyot emelkedett –, de a múltbéli teljesítmény itt sem garancia semmire a jövőben.
Mivel a gazdaság és a piac pillanatnyi helyzetétől függően az alapok árfolyama is folyamatosan változik, nagyon fontos kérdés, talán az egyik legfontosabb, hogy melyik pillanatban, milyen szinten tudtunk belépni. Lábjegyzetként megemlítem az úgynevezett átlagoló vagy ütemező alapokat, melyek ezt a hullámzást vagy ingadozást segítenek kiküszöbölni, mégpedig olyan módon, hogy a befektetésre szánt összeget nem egyszerre, hanem ütemezetten, az év során elosztva forgatják be az alap adott eszközosztályába. Ez a metodika segít mérsékelni a rossz időzítésből származó kockázatot.
Milyen más eszközt lehet még érdemes beválogatnunk a portfólióba?
D.T.: Középtávú befektetési portfóliókban szerintem fontos szerepe lehet még egy kevésbé közismert eszközosztálynak, a certifikátoknak is. Ezek pénzintézetek által kibocsátott értékpapírok, amelyek valamilyen előre meghatározott logika szerint követik le egy mögöttes termék – jellemzően részvények, indexek vagy nyersanyagok – árfolyamának alakulását. A certifikátok egy része tőkevédett, azaz a konstrukció kialakítása olyan, hogy a tőkénk a legrosszabb esetben is megmarad, viszont optimális esetben szép hozamot is el lehet vele érni. Gyakorlottabb befektetők portfóliójában a certifikátok úgy funkcionálnak, mint a fűszerek a konyhában: nem szabad belőlük sokat használni, de a kellő arányok mellett jelentős extrát adhatnak az összképhez.
A certifikátok után, a skála végén az egyedi részvények találhatók. Erről az eszközosztályról azt érdemes tudni, hogy intenzív ingadozást, vagyis nagy volatilitást mutatnak. Van néhány kiemelt papír, elsősorban a Magnificent Seven-nek nevezett vezető technológiai vállalatok részvényei, melyek jelenleg húzzák a piacot, közben a közepes és kisebb méretű cégek inkább gyengélkednek. Ez a környezet lehet igazi aranybánya, de leginkább a tapasztalt befektetőknek, akik figyelnek az időzítésre, a be- és kiszállási pontokra, és képesek a kockázatot is hatékonyan kezelni. Ha viszont valaki inkább csak mérsékelt izgalomra vágyik, annak a részvények világában az úgynevezett osztalék részvényeket érdemes számításba vennie. Ezek olyan papírok, amelyek az utóbbi időben alacsonyabb ingadozást mutatnak, cserébe kiszámíthatóan és stabilan fizetnek osztalékot a befektetőknek.
Ezzel eljutottunk a skála végpontjára?
Ny.Gy.: Ami az értékpapír jellegű befektetéseket illeti, igen. Természetesen még számtalan befektetési forma és eszköz létezik az értékpapírok univerzumán túl is – beszélhetnénk ingatlanokról, biztosításokról, akár műkincsekről stb. –, de ezzel messze szétfeszítenénk a beszélgetés kereteit. Az eddig említett eszközök azonban viszonylag egyszerűek, és bárki számára elérhetőek. Fontosnak tartom, hogy nem szabad megijedni a befektetések világától, hiszen ezek olyan lehetőségek, amelyek felelős döntés mellett egyértelműen az előnyünket szolgálják. Ha valakinek kétségei támadnak, vagy szeretne tisztábban látni valamilyen termékkel kapcsolatban, bármelyik bankfiókban készségesen segítenek neki. Az értékpapírszámla megnyitását követően pedig a további tranzakciókhoz már be se kell menni a fiókba: az applikáció vagy a netbank segítségével mindent saját kezűleg el lehet intézni.
—————————–
Összefoglalás
A megváltozott hozamkörnyezet miatt, nem csak most, de egész évben fontos az, hogy a befektetők aktívan foglalkozzanak a kifizetések újra-befektetésével. A korábban jó választásnak bizonyult egy-két termékes portfóliók (további) tartásával indokolatlan kockázatot vállalhatnak az alacsonyabb potenciális haszon mellett. Ezért a szokásosnál is hangsúlyosabb, hogy több elemből álló portfóliót építsünk a likviditási, hozam-kockázati és időtényezős elvárások/célok mentén. A széleskörű megtakarítási palettából nem könnyű választani, ezért bátran vegyük igénybe a tanácsadók, szakértők segítségét.
Adóból is megárt a sok
A befektetések, megtakarítások kapcsán fontos szempont, hogy némi előre tervezéssel jelentős adótehertől kímélhetjük meg magunkat. Ha a befektetéseinket tartós befektetési számláról (TBSZ) indítjuk, akkor három év után mindössze az elért hozam 10%-át kell leadóznunk, míg öt év után teljesen adómentesen hozzáférhetünk a megtakarításunkhoz.
A nyugdíjas évekre készülők számára kiváló lehetőség a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ), melynek használatával a számlán elhelyezett befektetésekkel kapcsolatban szintén elkerülhető az adófizetési kötelezettség. A NYESZ-R számlák használói ezen felül, 20%-os, de legfeljebb 100.000 Ft-os adóvisszatérítésben is részesülhetnek.
A fentiekkel kapcsolatban fontos tisztában lenni azzal, hogy az adó- és illetékügyi következmények mindig az adott ügyfél egyedi körülményeitől függenek és a jövőben változhatnak.
—————————–
Az MBH Nyrt. által üzemeltetett Monitor blogon elhelyezett adatok, információk kizárólag tájékoztató jellegűek, pontosságukért, teljességükért az MBH Bank Nyrt. nem vállal felelősséget. A változtatás jogát az MBH Bank Nyrt. fenntartja.
A Monitor blogon közölt információk kizárólag tájékoztató jellegűek, azok a szerzők saját véleményét tükrözik, mely újabb információk megjelenése esetén változhat.
Az interjú nem minősül befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak, ajánlatnak. Az interjúban szereplő információk hitelesnek, illetve megbízhatónak tartott adatokon alapulnak, de azok valódiságáért, valamint az azok alapján készített előrejelzésekért, illetve bármely, ezen információkra alapozott üzleti döntésért a MBH Bank Nyrt. semmilyen felelősséget nem vállal. Az interjúban foglaltak alapján hozott konkrét üzleti, befektetési döntések kockázatát kizárólag a befektető viseli, a befektető által hozott döntés következményeiért az MBH Bank Nyrt.-t nem terheli felelősség.
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az alábbi jogi tájékoztatót:
1. Jelen interjút az MBH Bank Nyrt. (székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.; cégjegyzékszám: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága, Cg. 01-10-040952; tev. eng. sz.: III/41.005-3/2001.; a Budapesti Értéktőzsde tagja; felügyeleti hatóság: Magyar Nemzeti Bank 1013 Budapest, Krisztina körút. 55. sz.; továbbiakban: a Bank) készítette.
2. Jelen interjú a 2014/65/EU irányelv, és a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete alkalmazásában marketingközleménynek minősül. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen interjú nem minősül a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete szerint a befektetéssel kapcsolatos kutatás követelményeinek megfelelő befektetési elemzésnek. A jelen dokumentumban közölt megállapítások nem objektív és nem független magyarázatot tartalmaznak. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen marketingközleménynek minősülő dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését, közzétételét megelőző kereskedésre vonatkozó tilalom. Az interjúban foglalt adatok tájékoztató jellegűek, és a jelen tájékoztatás nem teljes körű.
3. A jelen interjúban szereplő információk nem minősülnek vételi vagy eladási ajánlatnak, sem befektetési tanácsadásnak, sem befektetésre, jegyzésre, szerződéskötésre vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésnek, felhívásnak, ajánlattételnek, továbbá nem minősül adótanácsadásnak. A tájékoztatás nem teljes körű, az interjúban foglalt adatok tájékoztató jellegűek. Az interjú nem minősül befektetési tanácsadásnak, abban az esetben sem, ha a dokumentum bármely része egyes pénzügyi eszköz vonatkozásában annak lehetséges árfolyam-, hozam-alakulásával kapcsolatos ismertetést tartalmaz. Jelen dokumentum nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, körülményeit és céljait, így személyre szóló ajánlás hiányában nem minősül befektetési tanácsadásnak.
A Bank kizárja a felelősségét az interjúban foglaltak esetleges befektetési döntésként való felhasználásáért, a konkrét egyedi befektetési döntésekért, az ebből eredő következményekért, így nem vállal felelősséget a befektető ezen interjúban foglaltak alapján hozott döntései következtében, vagy őt azzal bármilyen egyéb összefüggésben érő esetleges károkért, veszteségekért.
4. Az interjúban szereplő információk hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban az információk valódiságáról, pontosságáról, helytállóságáról és teljességéről a Bank biztosítékot nem kapott, ezért a dokumentumban leírtak teljességével és pontosságával kapcsolatban sem a dokumentum készítői, sem a Bank felelősséget nem vállalnak. Az interjúban megjelölt tartalmak és vélemények az interjút készítő szakembereknek, az interjú elkészítésének időpontjában fennálló piaci körülmények alapján kialakított, megítélését tükrözik, amelyek újabb információk, a piaci viszonyok, gazdasági körülmények változása esetén külön értesítés és figyelmeztetés nélkül megváltozhatnak. A Bank fenntartja a jogot, hogy a jövőben előzetes értesítés nélkül módosítsa a jelen dokumentumban foglalt megállapításokat.
5. Az árfolyamok, hozamok, egyéb adatok múltbeli alakulásából nem lehetséges a jövőbeni árfolyamokra, hozamra, illetőleg teljesítményre vonatkozó egyértelmű és megbízható következtetéseket levonni. A befektetőknek önállóan (vagy független szakértő igénybevételével) kell felmérniük és megérteniük az egyes pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások lényegét, valamint kockázatait. Javasoljuk, hogy a befektetők a befektetésre vonatkozó döntés meghozatala előtt az adott pénzügyi eszközre és a befektetési szolgáltatásra vonatkozó üzletszabályzatot, tájékoztatót, egyéb szerződéses feltételeket, hirdetményeket, kondíciós listát figyelmesen olvassák el, mert csak ezen dokumentumok és információk ismeretében dönthető el, hogy a befektetés összhangban áll-e a befektető kockázattűrő képességével és befektetési céljaival, továbbá körültekintően mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatait, a díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket, károkat! Javasoljuk továbbá, hogy tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogi és egyéb jogszabályokról, valamint a befektetésre vonatkozó döntésének meghozatalát megelőzően forduljon munkatársainkhoz, vagy keresse fel banki tanácsadóját!
További tájékoztatás elérhető a Bank fiókjaiban, valamint az mbhbank.hu honlapon.
6. A Bank jogosult az interjúban szereplő eszközök vonatkozásában árjegyzési, egyéb befektetési szolgáltatási tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást nyújtani.
A Bank továbbra is jogosult jóhiszeműen és a piacképzés szokásos módja szerint a jelen dokumentumban szereplő pénzügyi eszközök vonatkozásában kereskedésre, ügyletkötésekre vagy kereskedésre árjegyzőként az árjegyzés szokásos menete szerint, valamint egyéb befektetési tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást, illetve egyéb pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást nyújtani a kibocsátónak és egyéb személyeknek.
7. A Bank rendelkezik a befektetési szolgáltatási tevékenységekkel kapcsolatosan potenciálisan felmerülő összeférhetetlenségi helyzetek leírására, illetve az ilyen helyzetek kezelésére vonatkozó Összeférhetetlenségi Politikával, illetve a bank-és értékpapírtitoknak minősülő adatok kezelésére és átadására vonatkozó belső szabályzattal.
8. Jelen interjú a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szerinti védelem alatt áll, ezért kizárólag a Bank előzetes írásbeli engedélyével lehet azt többszörözni, terjeszteni, egyéb módon nyilvánosságra hozni, valamint felhasználni. A Bank valamennyi szerzői jogon alapuló jogát fenntartja.
Az év második felében pöröghet fel az ipari termelés
Az ipari termelés 2022 járt utoljára a csúcson, azóta egy csökkenő trend figyelhető meg. Az októberi, havi alapú 2%-os növekedés novemberre rögtön visszafordult, és a friss számok alapján látszik, hogy nem tört meg a csökkenő trend. Az ipar teljesítményének elsődleges…
Kilépett a jegybanki toleranciasávból az infláció
A novemberi 3,7%-os év/év alapú áremelkedést követően decemberben 4,6%-kal emelkedtek átlagosan a fogyasztói árak idehaza, az adat megfelelt várakozásunknak, azonban magasabban alakult a piaci konszenzusnál (4,4%). Az előző hónaphoz képest 0,5%-kal nőttek az árak, mi is ezzel számoltunk. Az éves…
Ismét emelkedett a boltok forgalma
A legfrissebb adatok alapján bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, s így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból. A tavalyi egész éves adatokra még egy hónapot várni kell, de már most látszik,…