Májusban tovább folytatódott az ipar lejtmenete és ezzel a harmadik hónapja tart a termelés csökkenése: az ipari termelés 1,1%-kal múlta alul az előző havit. Ez az éves teljesítményben is megmutatkozott: az év/év alapú visszaesés 4,9%-os volt. Az ipar teljesítményének elsődleges oka a gyenge külső kereslet, ami ráadásul a legnagyobb alágazatokat, a járműgyártást, illetve a villamos berendezés gyártást (akkumulátor-gyártás) kiemelten érinti. A magyar ipar az exportkitettsége miatt erősen függ a nemzetközi környezettől (leginkább Németországtól), így amíg az európai konjunktúra nem mutat növekedést, addig itthon sem várhatunk számottevő javulást az iparágtól.

Az ipar meghatározó folyamatai:

  • Májusban is folytatta a csökkenő trendjét az ipar: az ipari termelés volumene 5,2%-kal, míg munkanaphatástól megtisztítva 4,9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az ipari termelés (előző év azonos időszaka = 100%, KSH)

  • A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás előző hónaphoz, 2024 áprilisához mérten 1,1%-kal mérséklődött, ezzel harmadik hónapja van csökkenésben a szektor.

  • A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártásban, a villamos berendezés gyártásában, valamint a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában egyaránt visszaesés következett be, míg a belső kereslet élénkülését tükröző élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása nőtt.

  • A feldolgozóipari alágak vegyes képet mutatnak a termelés alakulásában havi alapon, de a két legnagyobb alágazat csökkent:
    • A 25%-os súlyt képviselő járműgyártás volumene 14,5%-kal visszaesett az előző év azonos hónapjához mérten. A közúti gépjármű gyártása 18,6, a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 10,3%-kal csökkent.
    • 10%-os feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 18,7%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene – az elektromos autózásra való lassabb átmenet miatt – 32, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 12,0%-kal visszaesett.
    • A feldolgozóipari termelés 9,6%-át adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,4%-kal mérséklődött az előző év azonos hónapjához képest. A két legnagyobb alágazat közül az elektronikai alkatrész, áramköri kártya gyártása 23%-kal csökkent, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 1,0%-kal nőtt.
    • A feldolgozóiparból 13%-kal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása az alágak közül a legnagyobb mértékben, 9,6%-kal haladta meg az egy évvel korábbit, mindkét értékesítési irányban nőttek az eladások. A legnagyobb (23%-os) súlyt képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 8,0%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.
    • Az előző havi növekedéssel szemben a gyógyszergyártás kibocsátása májusban 7,2%-kal csökkent az előző év azonos hónapjához képest, elsősorban a külpiaci eladások visszaesése miatt, miközben a hazai eladások bővültek.A két közepes súlyú alág közül a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 2,1%-kal nagyobb, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása 4,9%-kal kisebb volt az előző év azonos időszakinál.
    • Az előző havi csökkenés után a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása kismértékben, 0,2%-kal nőtt.

Az ipar főbb alágazatainak termelése (2021= 100%, KSH)

  • Kedvezőtlen trendeket sejtetnek a rendelési adatok is: a feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 16,6%-kal kisebb volt a 2023. májusinál. Az új belföldi rendelések 8,3, az új exportrendelések 18,0%-kal csökkentek. Az összes rendelésállomány május végén 24%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.

  • Az év első 5 hónapját nézve sem kedvező a helyzet:
    • Az ipari termelés 2,4%-kal mérséklődött. Az összes értékesítés 62%-át adó külpiaci eladások volumene 4,5, a 38%-ot képviselő hazai értékesítésé 2,3%-kal csökkent.
    • feldolgozóipar tizenhárom alága közül tizenegyben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 9,0%-kal a gép, gépi berendezés gyártásában. A legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 5,1%-kal csökkent. Két alágban nőtt a termelés volumene, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában 8,0, a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenységben 0,8%-kal.

  • Az ipari termelői árak 2024. január–májusban az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest a következő módon alakultak:
    • A belföldi értékesítés árai 5,5, az exportértékesítéséi 2,1%-kal mérséklődtek,
    • így az ipari termelői árak összességében 3,2%-kal voltak alacsonyabbak.

  • A kormány a járműgyártás és a villamos berendezés gyártás alágazatot támogatva bemutatta az EU-s országok számára előterjesztett, az „elektromos közlekedés térnyerését célzó akciótervét”. A 11 pontos javaslatcsomag – melynek kerete ~100 millió eurós nagyságrendű lehet – EU-szinten egységes stratégia létrehozását célozza meg. A csomag egy része töltőállomásokra, illetve a töltőinfrastruktúra fejlesztésére fókuszál, tartalmaz javaslatokat a szabályozás könnyítésére, és kitér a támogatásokra mind az új-, mind a használt autók esetében (javaslat szerint új autó vásárlás esetében 4500 euró támogatást lehetne igényelni), illetve az akkumulátorok újrafeldolgozása is szerepel a javaslatcsomagban. Ez egy induló javaslatcsomag, amelynek finomítása a következő időszakban fog megtörténni, ill. ez egy európai program, így nem önálló költségvetési támogatás.

Rövidtávú kilátások az teljes ágazatra és a kiemelt alágazatokra:

Kilátások a teljes ágazatot nézve:

  • Az Elemzési Centrum a július elején megjelent Negyedéves makrogazdasági kitekintőjében 2024-re 0,2%-os csökkenést vár az ipari termelésben, ugyanakkor a német gazdaság kilábalásának késése miatt lefelé mutató kockázatokat érzékelünk. A német ipar még mindig negatív trendben van, ráadásul ott is erős negatív ipari adatokat hozott a május.
  • Amíg a nemzetközi konjunktúra érdemben nem javul, addig nem várhatunk számottevő élénkülést a szektortól.
  • A külső kereslet mellett belföldi értékesítések visszaesése is okozza az ipar gyengélkedését. A kormány várakozásai szerint az idei évi gazdasági növekedés motorja a belső kereslet visszaépülése kellene, hogy legyen. Mindezt a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogrammal, a Széchenyi Kártya Programmal, valamint az Élelmiszeripari Beszállító-fejlesztési Programmal segíti, és emellett az otthonfelújítási program (gépgyártást, és fém termékek gyártását segítheti) is érdemben támogathatja az ágazatot.

  • Járműgyártás: A szektor motorját a folyamatosan érkező nagyberuházások hajtják, a keresleti oldalon ugyanakkor kihívásokkal néz szembe az autópiac. Mivela hazai járműipar exportorientált, így nagyban meghatározza a külpiacok alakulása. A kilábalásra utaló adatok nem túl bíztatóak, ráadásul a német ipari megrendelések is 1,6%-ot estek májusban az előző hónaphoz képest. Ez több okra vezethető vissza: csökkenő globális kereslet, energiaárak volatilitása és a geopolitikai feszültségek, így a vállalkozások megfontoltabban adják le új rendeléseiket.

  • Villamos berendezés gyártása: Magyarország GDP-arányos exportja az akkumulátorok és akkumulátor-alkatrészek terén már ma is meghaladja az 5%-ot, amellyel listavezető az uniós országok között. Az akkumulátorgyártás jelenlegi csökkenő trendjét a kereslet csökkenése okozza, és ez hatással van hazai gyártásra, de valószínűsíthetjük, hogy ez egy átmeneti probléma lesz. Jelentős kapacitásbővítések történtek az elmúlt időszakban, melyek a kibocsátás emelkedését hozhatnák – a kereslet helyreállását feltételezve – a második félévtől, de nagyobb szinten a jövő év elejétől (kecskeméti Mercedes-bővítés, debreceni CATL és BMW, a szegedi BYD). Az akkumulátorgyártó kapacitások kiépülésével a járműipar a magyar gazdaság egyik legfontosabb területe lehet. Ebből látszik, hogy az iparág képes lenne növekedni az újonnan kiépült kapacitásokkal, de mivel az elektromos autózásra való átallási folyamat lelassult, így a megrendelés csökkenéssel küzd jelenleg az alágazat.

  • Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása: Általánosan kedvezőtlenül hat az alágazatra és a hazai kibocsátásra a gyenge európai konjunktúra.

  • Élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása ez az alág mutatja az ipari termelésen belül a legjobb teljesítményt, ami inkább a belföldi piachoz kötődik, így a belső kereslet helyreállásának irányába mutat.

Készítette: Horti Flóra


JOGI NYILATKOZAT

  1. Jelen kiadványt az MBH Bank Nyrt. (székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.; cégjegyzékszám: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága, Cg. 01-10-040952; tev. eng. sz.: III/41.005-3/2001.; a Budapesti Értéktőzsde tagja; felügyeleti hatóság: Magyar Nemzeti Bank 1013 Budapest, Krisztina körút. 55. sz.; továbbiakban: a Bank) készítette.
  2. Jelen kiadvány a 2014/65/EU irányelv, és a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete alkalmazásában marketingközleménynek minősül. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen kiadvány nem minősül a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete szerint a befektetéssel kapcsolatos kutatás követelményeinek megfelelő befektetési elemzésnek. A jelen dokumentumban közölt megállapítások nem objektív és nem független magyarázatot tartalmaznak. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen marketingközleménynek minősülő dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését, közzétételét megelőző kereskedésre vonatkozó tilalom. A kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek, és a jelen tájékoztatás nem teljes körű.
  3. A jelen kiadványban szereplő információk nem minősülnek vételi vagy eladási ajánlatnak, sem befektetési tanácsadásnak, sem befektetésre, jegyzésre, szerződéskötésre vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésnek, felhívásnak, ajánlattételnek, továbbá nem minősül adótanácsadásnak. A tájékoztatás nem teljes körű, a kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek. A kiadvány nem minősül befektetési tanácsadásnak, abban az esetben sem, ha a dokumentum bármely része egyes pénzügyi eszköz vonatkozásában annak lehetséges árfolyam-, hozam-alakulásával kapcsolatos ismertetést tartalmaz. Jelen dokumentum nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, körülményeit és céljait, így személyre szóló ajánlás hiányában nem minősül befektetési tanácsadásnak.
    A Bank kizárja a felelősségét a kiadványban foglaltak esetleges befektetési döntésként való felhasználásáért, a konkrét egyedi befektetési döntésekért, az ebből eredő következményekért, így nem vállal felelősséget a befektető ezen kiadványban foglaltak alapján hozott döntései következtében, vagy őt azzal bármilyen egyéb összefüggésben érő esetleges károkért, veszteségekért.
  4. A kiadványban szereplő információk hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban az információk valódiságáról, pontosságáról, helytállóságáról és teljességéről a Bank biztosítékot nem kapott, ezért a dokumentumban leírtak teljességével és pontosságával kapcsolatban sem a dokumentum készítői, sem a Bank felelősséget nem vállalnak. A kiadványban megjelölt tartalmak és vélemények a kiadványt készítő szakembereknek, a kiadvány elkészítésének időpontjában fennálló piaci körülmények alapján kialakított, megítélését tükrözik, amelyek újabb információk, a piaci viszonyok, gazdasági körülmények változása esetén külön értesítés és figyelmeztetés nélkül megváltozhatnak. A Bank fenntartja a jogot, hogy a jövőben előzetes értesítés nélkül módosítsa a jelen dokumentumban foglalt megállapításokat.
  5. Az árfolyamok, hozamok, egyéb adatok múltbeli alakulásából nem lehetséges a jövőbeni árfolyamokra, hozamra, illetőleg teljesítményre vonatkozó egyértelmű és megbízható következtetéseket levonni. A befektetőknek önállóan (vagy független szakértő igénybevételével) kell felmérniük és megérteniük az egyes pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások lényegét, valamint kockázatait. Javasoljuk, hogy a befektetők a befektetésre vonatkozó döntés meghozatala előtt az adott pénzügyi eszközre és a befektetési szolgáltatásra vonatkozó üzletszabályzatot, tájékoztatót, egyéb szerződéses feltételeket, hirdetményeket, kondíciós listát figyelmesen olvassák el, mert csak ezen dokumentumok és információk ismeretében dönthető el, hogy a befektetés összhangban áll-e a befektető kockázattűrő képességével és befektetési céljaival, továbbá körültekintően mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatait, a díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket, károkat! Javasoljuk továbbá, hogy tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogi és egyéb jogszabályokról, valamint a befektetésre vonatkozó döntésének meghozatalát megelőzően forduljon munkatársainkhoz, vagy keresse fel banki tanácsadóját!
    További tájékoztatás elérhető a Bank fiókjaiban, valamint az mbhbank.hu honlapon.
  6. A Bank jogosult a kiadványban szereplő eszközök vonatkozásában árjegyzési, egyéb befektetési szolgáltatási tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást nyújtani.
    A Bank továbbra is jogosult jóhiszeműen és a piacképzés szokásos módja szerint a jelen dokumentumban szereplő pénzügyi eszközök vonatkozásában kereskedésre, ügyletkötésekre vagy kereskedésre árjegyzőként az árjegyzés szokásos menete szerint, valamint egyéb befektetési tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást, illetve egyéb pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást nyújtani a kibocsátónak és egyéb személyeknek.
  7. A Bank rendelkezik a befektetési szolgáltatási tevékenységekkel kapcsolatosan potenciálisan felmerülő összeférhetetlenségi helyzetek leírására, illetve az ilyen helyzetek kezelésére vonatkozó Összeférhetetlenségi Politikával, illetve a bank-és értékpapírtitoknak minősülő adatok kezelésére és átadására vonatkozó belső szabályzattal.
  8. Jelen kiadvány a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szerinti védelem alatt áll, ezért kizárólag a Bank előzetes írásbeli engedélyével lehet azt többszörözni, terjeszteni, egyéb módon nyilvánosságra hozni, valamint felhasználni. A Bank valamennyi szerzői jogon alapuló jogát fenntartja.
  9. Ezt az üzenetet azért kapta, mert korábban feliratkozott hírlevelünkre vagy hozzájárult ahhoz, hogy Önt a Bank marketingcélú üzenetekkel megkeresse. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tájékoztatást kapni az MBH Banktól, megadott hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja. A vonatkozó adatkezelésekről, illetve az Önt megillető jogokról, azok gyakorlásának módjáról, valamint a jogorvoslati lehetőségekről további tájékoztatást az mbhbank.hu honlapon található adatvédelmi irányelvekben, illetve az Adatkezelési Tájékoztatóban, valamint a 06 80 333 660-as zöld számon kaphat. Amennyiben nem kíván a továbbiakban híreket, üzleti ajánlatokat kapni, hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja a telebankar@mbhbank.hu e-mail címen, illetőleg a 06 80 333 660-as zöld számon. Hozzájárulását visszavonhatja postai úton is az MBH Bank Nyrt., 1134 Budapest, Kassák Lajos u. 16-18. címére küldött nyilatkozatával, amelyen kérjük, hogy jól olvashatóan tüntesse föl nevét, lakcímét és azt, hogy a közvetlen üzletszerzési célú (direkt marketing) megkeresések tiltását kéri.
    Az adatkezelésre vonatkozó tájékoztatás és az adatkezelési irányelvek elérhető a bankfiókokban és az mbhbank.hu honlapon.
  10. A jelen kiadvány a kiadása időpontjában érvényes.
    A kiadvány elkészítésének időpontja: 2024. 07. 12. 10:00