A szeptemberi csökkenés után októberben visszakorrigált a kiskereskedelmi forgalom, azonban a 2021-es bázist nem haladta meg. Ezzel egyelőre nem sikerült kitörni az április óta tartó stagnálásból. Éves szinten az élelmiszer kategória forgalma húzta a növekedést, ugyanakkor a havi szinten mért 1,2%-os emelkedés a gépjármű-üzemanyag kategóriának tudható be, enélkül szerényebb, 0,7%-os lenne a növekedés. A bizalmi indexekben kedvezőtlen trend látszik, ugyanis még mindig a kereskedelem számít a legpesszimistább ágazatnak, a fogyasztói bizalom pedig hirtelen fordulattal egy éves mélypontjára került. A nettó reálbérek növekedése továbbra is 9% felett alakult októberben, és bár a harmadik negyedévben még mindig jelentős részben vásárolnak szolgáltatásokat a fogyasztók, várakozásunk szerint idővel a többletjövedelem egyre nagyobb része csapódhat le a hazai kiskereskedelemben az év végéhez közeledve.

A kereskedelem teljesítménye:

  • Az októberi szezonális és naptárhatástól kiigazított adatok alapján a kiskereskedelmi forgalom volumene 1,2%-kal növekedett az előző hónaphoz képest, ami érdemi korrigálásnak számít a szeptemberi kiugró csökkenés után. A mostani adat éppen a 2021-es év átlagán van, azt nem sikerült meghaladni, így 2024 nagy részében platón volt a fix bázisú forgalom. Ebben a Black Fridayt és az ünnepeket magukba foglaló november és december hozhatnak változást az év végén.

  • Éves alapon a növekedés 3,6% volt, amit segített egy enyhe bázishatás, de így is beleillik az idén tapasztalt növekedési trendbe. Január-október időszakban a forgalom naptárhatástól megtisztított volumene 2,8%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest, ezzel a kumulált forgalom ismét növekedett. Az októberi növekedéshez döntő részben (2,4%-ponttal) az élelmiszer kereskedelem járult hozzá.
Kiskereskedelmi forgalom, reálbér és fogyasztói bizalom
Kiskereskedelmi üzletek forgalma üzlettípusonként, y/y
  • Az októberi esést folytatva novemberben is jelentősen csökkent a fogyasztói bizalom, jelenleg egy éves mélyponton áll. A fogyasztói bizalom alakulásában szerepet játszó áremelkedést vizsgálva azt látjuk, hogy a kiskereskedelmi forgalom legnagyobb részét kitevő árucsoportok közül az élelmiszer 4,5%-kal drágult októberben, míg az üzemanyag 5,2%-kal olcsóbb lett (szeptemberhez képest előbbi 0,7%-kal, míg utóbbi 0,8%-kal drágult).

  • Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 4,8%-kal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 3,3%-kal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene éves szinten, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben nem történt változás.

  • A nem-élelmiszer kategóriában a gyógyszer, gyógyászati termék és illatszer kategória továbbra is dinamikusan növekszik (+9,4% y/y), a másik végletet a könyv, újság, papíráru kategória forgalma képezi, egyedül itt történt csökkenés (-4,5% y/y).

  • Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 5,1%-kal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,9%-kal emelkedett.

  • Októberben 1,3%-kal bővült a hazai csomagküldő és internetes kereskedelem forgalmának volumene (y/y). Az előző hónaphoz képest 3,8%-kal csökkent a volumen. A kiskereskedelmi forgalomból való részesedése az ágazatnak 2021 óta csökkenő trendben van, jelenleg 8,2% (ami -0,1 százlékpont részarány csökkenést jelent havi alapon). Az év utolsó két hónapjában a Black Friday-hez és az ünnepekhez köthető vásárlások növelhetik ennek a kategóriának a forgalmát, ugyanakkor a Kínából érkező nagy mennyiségű és elaprózódott csomagok komoly fennakadásokat okozhatnak az egyéb csomagok kézbesítésében.

  • A nem élelmiszer-kiskereskedelemben az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 9,4%-kal, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 4,8%-kal, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 1,7%-kal, a használtcikk-üzletekben 0,3%-kal nőtt, míg a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben, valamint a könyv, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben lényegében nem változott.

A kereskedelem meghatározó folyamatai:

  • Jelentős romlást hozott a november a GKI üzleti és fogyasztói bizalmi indexében, így az összesített konjunktúra index 3 pontos eséssel 13 havi mélypontjára került. Az üzleti bizalom 2,6 ponttal csökkent, ezen belül a kereskedelem alindexe 2,4 ponttal esett (-19,7) és továbbra is a legpesszimistább ágazat. A következő három hónapra vonatkozó foglalkoztatási hajlandóság a kereskedelemben hibahatáron belül mérséklődött (-4,3). A gazdálkodási környezet kiszámíthatóságának megítélése sokat romlott, e mutató 24 havi mélypontjára esett. Az üzleti szféra áremelési tervei 11 havi csúcsra emelkedtek, az áremelési törekvések erősödése a kereskedelemben volt a legnagyobb mértékű.

  • A GKI fogyasztói bizalmi index 3 hónapja érezhetően romlik, novemberben 4 ponttal csökkent (-31,0), jelenleg egy éves mélyponton áll. A lakosság elégedettsége az elmúlt 12 hónapban tapasztalt pénzügyi helyzetével kapcsolatban lényegesen csökkent, a következő 12 hónapra vonatkozó várakozása is romlott valamelyest októberhez képest, miközben az inflációs várakozása számottevően emelkedett. Az inflációs várakozásokkal kapcsolatban a GKI arra világít rá, hogy 2024-re (és főleg az elmúlt hónapokban) tovább nyílt az olló a KSH által közölt és lakosság által érzékelt infláció között: a hivatalosan 4% alatti értéket a lakosság 20-30% közé tette, vagyis hétszer akkora éves árszínvonal-emelkedést érzékel.

  • A DG ECFINEU27 gazdasági hangulatindexe novemberben hibahatáron belül nőtt (96,5), Magyarországon az index másfél ponttal 95,1-re csökkent. Az EU27 fogyasztói bizalmi indexe bő egy ponttal csökkent novemberben (-12,4).

  • A reálbérek esetében továbbra is jelentős emelkedés figyelhető meg (+9,2% szeptemberben), és a bérdinamika vélhetően továbbra is jelentősen meg fogja haladni a következő hónap inflációs adatait. Így a háztartások számára az elkölthető jövedelem tovább növekedhet az év hátralévő részében.

  • A novemberben és decemberben is tovább emelkedő üzemanyagárak lefele mutató kockázatot jelentenek a gépjármű-üzemanyag forgalmára az év utolsó két hónapjában. Ennek a kategóriának a teljesítménye az év jelentős részében a 2021-es bázis alatt alakult.

  • Az októberi kiskereskedelmi adatok egyelőre megerősítik azt, hogy a szeptemberi csökkenés egyszeri sokk volt. Az éves növekedés visszatért a 3-4%-os sávba, ugyanakkor a fogyasztói bizalmi index jelentős csökkenése, a lakosság inflációs érzékelése és a kereskedelem ágazat áremelési tervei komoly lefele mutató kockázatot jelentenek.

Készítette: Báthori Bence


JOGI NYILATKOZAT

  1. Jelen kiadványt az MBH Bank Nyrt. (székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.; cégjegyzékszám: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága, Cg. 01-10-040952; tev. eng. sz.: III/41.005-3/2001.; a Budapesti Értéktőzsde tagja; felügyeleti hatóság: Magyar Nemzeti Bank 1013 Budapest, Krisztina körút. 55. sz.; továbbiakban: a Bank) készítette.
  2. Jelen kiadvány a 2014/65/EU irányelv, és a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete alkalmazásában marketingközleménynek minősül. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen kiadvány nem minősül a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete szerint a befektetéssel kapcsolatos kutatás követelményeinek megfelelő befektetési elemzésnek. A jelen dokumentumban közölt megállapítások nem objektív és nem független magyarázatot tartalmaznak. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen marketingközleménynek minősülő dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését, közzétételét megelőző kereskedésre vonatkozó tilalom. A kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek, és a jelen tájékoztatás nem teljes körű.
  3. A jelen kiadványban szereplő információk nem minősülnek vételi vagy eladási ajánlatnak, sem befektetési tanácsadásnak, sem befektetésre, jegyzésre, szerződéskötésre vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésnek, felhívásnak, ajánlattételnek, továbbá nem minősül adótanácsadásnak. A tájékoztatás nem teljes körű, a kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek. A kiadvány nem minősül befektetési tanácsadásnak, abban az esetben sem, ha a dokumentum bármely része egyes pénzügyi eszköz vonatkozásában annak lehetséges árfolyam-, hozam-alakulásával kapcsolatos ismertetést tartalmaz. Jelen dokumentum nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, körülményeit és céljait, így személyre szóló ajánlás hiányában nem minősül befektetési tanácsadásnak.
    A Bank kizárja a felelősségét a kiadványban foglaltak esetleges befektetési döntésként való felhasználásáért, a konkrét egyedi befektetési döntésekért, az ebből eredő következményekért, így nem vállal felelősséget a befektető ezen kiadványban foglaltak alapján hozott döntései következtében, vagy őt azzal bármilyen egyéb összefüggésben érő esetleges károkért, veszteségekért.
  4. A kiadványban szereplő információk hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban az információk valódiságáról, pontosságáról, helytállóságáról és teljességéről a Bank biztosítékot nem kapott, ezért a dokumentumban leírtak teljességével és pontosságával kapcsolatban sem a dokumentum készítői, sem a Bank felelősséget nem vállalnak. A kiadványban megjelölt tartalmak és vélemények a kiadványt készítő szakembereknek, a kiadvány elkészítésének időpontjában fennálló piaci körülmények alapján kialakított, megítélését tükrözik, amelyek újabb információk, a piaci viszonyok, gazdasági körülmények változása esetén külön értesítés és figyelmeztetés nélkül megváltozhatnak. A Bank fenntartja a jogot, hogy a jövőben előzetes értesítés nélkül módosítsa a jelen dokumentumban foglalt megállapításokat.
  5. Az árfolyamok, hozamok, egyéb adatok múltbeli alakulásából nem lehetséges a jövőbeni árfolyamokra, hozamra, illetőleg teljesítményre vonatkozó egyértelmű és megbízható következtetéseket levonni. A befektetőknek önállóan (vagy független szakértő igénybevételével) kell felmérniük és megérteniük az egyes pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások lényegét, valamint kockázatait. Javasoljuk, hogy a befektetők a befektetésre vonatkozó döntés meghozatala előtt az adott pénzügyi eszközre és a befektetési szolgáltatásra vonatkozó üzletszabályzatot, tájékoztatót, egyéb szerződéses feltételeket, hirdetményeket, kondíciós listát figyelmesen olvassák el, mert csak ezen dokumentumok és információk ismeretében dönthető el, hogy a befektetés összhangban áll-e a befektető kockázattűrő képességével és befektetési céljaival, továbbá körültekintően mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatait, a díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket, károkat! Javasoljuk továbbá, hogy tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogi és egyéb jogszabályokról, valamint a befektetésre vonatkozó döntésének meghozatalát megelőzően forduljon munkatársainkhoz, vagy keresse fel banki tanácsadóját!
    További tájékoztatás elérhető a Bank fiókjaiban, valamint az mbhbank.hu honlapon.
  6. A Bank jogosult a kiadványban szereplő eszközök vonatkozásában árjegyzési, egyéb befektetési szolgáltatási tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást nyújtani.
    A Bank továbbra is jogosult jóhiszeműen és a piacképzés szokásos módja szerint a jelen dokumentumban szereplő pénzügyi eszközök vonatkozásában kereskedésre, ügyletkötésekre vagy kereskedésre árjegyzőként az árjegyzés szokásos menete szerint, valamint egyéb befektetési tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást, illetve egyéb pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást nyújtani a kibocsátónak és egyéb személyeknek.
  7. A Bank rendelkezik a befektetési szolgáltatási tevékenységekkel kapcsolatosan potenciálisan felmerülő összeférhetetlenségi helyzetek leírására, illetve az ilyen helyzetek kezelésére vonatkozó Összeférhetetlenségi Politikával, illetve a bank-és értékpapírtitoknak minősülő adatok kezelésére és átadására vonatkozó belső szabályzattal.
  8. Jelen kiadvány a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szerinti védelem alatt áll, ezért kizárólag a Bank előzetes írásbeli engedélyével lehet azt többszörözni, terjeszteni, egyéb módon nyilvánosságra hozni, valamint felhasználni. A Bank valamennyi szerzői jogon alapuló jogát fenntartja.
  9. Ezt az üzenetet azért kapta, mert korábban feliratkozott hírlevelünkre vagy hozzájárult ahhoz, hogy Önt a Bank marketingcélú üzenetekkel megkeresse. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tájékoztatást kapni az MBH Banktól, megadott hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja. A vonatkozó adatkezelésekről, illetve az Önt megillető jogokról, azok gyakorlásának módjáról, valamint a jogorvoslati lehetőségekről további tájékoztatást az mbhbank.hu honlapon található adatvédelmi irányelvekben, illetve az Adatkezelési Tájékoztatóban, valamint a 06 80 333 660-as zöld számon kaphat. Amennyiben nem kíván a továbbiakban híreket, üzleti ajánlatokat kapni, hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja a telebankar@mbhbank.hu e-mail címen, illetőleg a 06 80 333 660-as zöld számon. Hozzájárulását visszavonhatja postai úton is az MBH Bank Nyrt., 1134 Budapest, Kassák Lajos u. 16-18. címére küldött nyilatkozatával, amelyen kérjük, hogy jól olvashatóan tüntesse föl nevét, lakcímét és azt, hogy a közvetlen üzletszerzési célú (direkt marketing) megkeresések tiltását kéri.
    Az adatkezelésre vonatkozó tájékoztatás és az adatkezelési irányelvek elérhető a bankfiókokban és az mbhbank.hu honlapon.
  10. A jelen kiadvány a kiadása időpontjában érvényes.
    A kiadvány elkészítésének időpontja: 2024. 12. 05. 08:30