Az Elliott-ciklus típusú elemzéssel sokan találkoztak már valószínűleg, akik a tőzsdéhez valamelyest közelebb kerültek. Az elsőre (sőt sokadjára is, akár) bonyolultnak tűnő számozási metódussal azonban nagyon is érdemes foglalkozni, mert az árfolyamok mozgásában törvényszerűségek fedezhetők fel, melyek segítenek megérteni, vagy legalábbis nyomokat mutatni az árfolyamok várható mozgását tekintve. Ralph Nelson Elliott a „The Wave Principle” című könyvében írta le a fentebb említett törvényszerűségek alapelveit 1938-ban.

Mit adott nekünk Elliott?

Megérteni az árfolyam mozgását, a lüktetést, a hullámok mozgását és természetét nem könnyű feladat. Sok a változó, és ahogy rajzolódnak a képernyőn az újabbnál újabb hullámok, úgy válik egyre bonyolultabbá a teljes kép szerkezete. Ám ez előny is, mivel minél több a hullám a grafikonon, annál több támpontunk és számítási lehetőségünk van ahhoz, hogy megértsük az árfolyam mozgását és értékeljük a lehetőségeket, amik ránk várnak.

Elliott által megfigyelt törvényszerűségek szerint egy teljes ciklus egy trend és egy korrekciós fázisból áll. A trend fázis 5 hullámból áll (ezeket számokkal jelöljük), míg a korrekciós fázis 3 hullámból áll, melyeket betűkkel jelölünk. Stilizáltan a bal oldali ábrán látható egy teljes ciklus. Az alapelvek szerint a trend fázisban az 1-es és a 4-es hullám között nem lehet átfedés, lényegében ez különbözteti meg a korrekciós szerkezetektől.

Természetesen a valóságban apró hullámok sokaságából áll össze egy-egy mozgás, amit értelmezve és kontextusba helyezve lehet következtetni a következő hullám milyenségére, az elmozdulás mértékére, időbeli lefolyására is akár. Kontextus alatt azt értjük, hogy a lehető legtöbb évre visszamenőleg nézzük meg a nagy képet a grafikon segítségével. Stilizáltan a bal oldali ábrán láthatók az apróbb hullámok, egy évtizedeken át tartó valós ciklus (Exxon Moblie, logaritmikus grafikon, 1988-tól 2020-ig tartó teljes ciklus) pedig az alábbi ábrán látható.

EURHUF – HUF erősödést várunk

A EURHUF-ban 2017 augusztus és 2022 októbere között felépült egy teljes emelkedő szerkezet. 2022 októbere után tankönyvbe illő módon jött is az emelkedő szakasz korrekciója: látványos HUF erősödést láttunk a grafikonon. A fenti, stilizált ábrákból már lehet következtetni, hogy ez egy Elliott szerinti „A” hullám volt, ami 2023 júniusig tartott. Ezt követően láthattuk felépülni a „B” hullámot 2024 márciusig.

A szépen kiszámítható 400 körüli szintről épül most a „C” hullám első szakasza, amely hosszabb távú HUF erősödést vetít előre. Az alábbi ábrán láthatók a szépen kivehető hullámok és a következtetés hetes grafikonon (minden piros és zöld gyertya egy hét ármozgását foglalja magában).

Felnagyítva a képet (alább), szépen azonosíthatók rövid távú várakozások is.

Egy erősödő szakasz kész lett 2024 március és május vége között. Az erősödő szakasz korrekcióját láthatjuk 2024 május vége és június közepe között. A várakozásunk az, hogy a számított 399,25-397,47 közötti zónából az árfolyam lefordul és a rajzolt alakzathoz hasonló, dinamikusabb mozgással a HUF erősödésnek indul. A fenti elképzelést validálja első körben 394-391-388-as szintek letörése. Amennyiben viszont 399,71 fölé megy az árfolyam, át kell gondolni a további várható mozgásokat.

EURO STOXX 50 – Európa legnagyobbjai

Célzónához közeledünk: 5270 és 5420 pont között a cél rövid távon

A részvényindex fundamentális elemzését Debreczeni Csaba kollégám készítette el, itt érhető el az anyag.

Az Elliott-i szemlélet szerint sok definiált alakzat létezik, amihez tudjuk igazitani az éppen kialakulóban lévő vagy várható árfolyammozgásokat. A Euro Stoxx 50 hosszabb távú grafikonját vizsgálva a leg kézenfekvőbb alakzat a bal oldalon is látható úgynevezett táguló Diagonál alakzat.

Az alakzat tulajdonsága, hogy 5 hullámból áll, a hullámok átfedésben vannak egymással, és megengedett az 5-ös hullám megnyúlása. Megnyúlás alatt azt értjük, hogy az adott hullám mérete jóval meghaladja az előtte lévő hullámok méretét. Bár ez a diagonál típus is trendelő alakzat, ennél a típusnál megengedett, hogy az első és negyedik hullám átfedésben legyen egymással.

Nézzük, hogy a fenti stilizált ábra hogy néz ki a gyakorlatban:

Ha kinagyítjuk a fenti képet, és csak a 2020 óta eltelt időszakot nézzük meg, hogy lássuk a legutóbbi mozgásokat a grafikonon, akkor azt látjuk, hogy az utolsó szakasz is hasonlóan néz ki, mint a teljes 2008 óta tartó ciklus.

Szintén egy diagonál alakzat, ami a trend utolsó mozgását jelezheti, tekintve, hogy Diagonál alakzat kizárólag az első (1. vagy A) és utolsó (5. vagy C) hullámban jelentkezhet.

A hullámokból számítható várakozás 5292 és 5422 pontos zóna, melyet már nagyobb valószínűséggel meg fog közelíteni az árfolyam júliusban. Ebből a zónából várjuk majd az árfolyam lefordulását. Lefelé a 5025-4890-es zóna lesz a meghatározó, várhatóan a piros színnel berajzolt ABC hullámhoz hasonló alakzatot látunk majd, amely után ismét egy felpattanás jöhet, ami egy utolsó emelkedő hullám lesz.

A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.