Bár a nettó reálbérek továbbra is dinamikusan emelkednek, a kiskereskedelmi forgalom enyhén visszaesett februárban az előző hónaphoz képest. Az indikátorok szerint a vásárlók óvatossága lassan oldódik, ugyanakkor egyértelműen látszik, hogy a fogyasztói bizalom növekvő trendben van – derül ki az MBH Bank Elemzési Centrumának legfrissebb ágazati kitekintőjéből.

A kereskedelem meghatározó folyamatai:

  • Nem jó hír érkezett a februári kiskereskedelmi adatokkal: a januári stagnálás után 0,6%-os mérséklődést mutat a forgalom volumene februárban az előző hónaphoz képest. Ez annak ellenére alakult így, hogy a nettó reálbérek továbbra is dinamikusan emelkednek, és februárban már a pedagógusok is emelt bért kaptak, illetve a garantált bérminimum már decemberben megemelkedett.

  • Egyértelműen látszik, hogy bár a fogyasztói bizalom növekvő trendben van, a vásárlók óvatossága lassan oldódik, annak ellenére, hogy erős kormányzati szándék van a fogyasztás, így a kiskereskedelmi forgalom helyreállítására (a fentieken túl ideértve az online árfigyelő rendszert, a kötelező akciózást, és a lakossági jelzáloghitelek kamatstopjának meghosszabbítását is).

Kiskereskedelmi forgalom, reálbér és fogyasztói bizalom

  • Az előző év azonos időszakához képest februárban 1,1%-os volt a kiskereskedelmi forgalom volumen növekedése. Ez azonban csak a tavalyi alacsony bázisnak köszönhető, így a következő hónapokban ennél nagyobb éves növekedések is várhatóak, mindez azonban nem jelenti az ágazat fundamentális javulását.

  • Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 2,7%-kal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,9%-kal nőtt, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,1%-kal kisebb lett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

  • Az élelmiszer-kiskereskedelem 76%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,2%-kal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 2,1%-kal emelkedett.

Kiskereskedelmi üzletek forgalma üzlettípusonként, y/y

  • Februárban 1,0%-kal csökkent a csomagküldő és internetes kereskedelem forgalmának volumene (y/y), jelenleg a teljes kiskereskedelmi forgalom 7,9%-át teszi ki. Az előző hónaphoz képest azonban 2,8%-ot csökkent a volumen.

  • A nem élelmiszer-kiskereskedelemben a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek forgalmának volumene továbbra is növekedést mutat (+6,9%), az iparcikk jellegű vegyes üzletek volumene pedig 1,8%-kal növekedett februárban. A könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 4,3%-kal, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 2,8%-kal, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 10%-kal, a használtcikk-üzletekben 13%-kal csökkent a volumen.

  • Az euróövezet gazdasági hangulatindexe (ESI) a 95,5 pontról 96,2 pontra emelkedett márciusban. Ennél nagyobb emelkedést látunk Magyarország esetében, itt a februári csökkenés után 98,6 pontra korrigált az ESI márciusban. Hasonló tendenciákat mutatnak a GKI indexei is: a kereskedelmi bizalmi index 3 ponttal nőtt márciusban, a fogyasztói bizalmi index pedig szintén 3 ponttal emelkedett, ami beleillik a másfél éve tartó pozitív trendbe.

Rövidtávú kilátások:

Kereskedelem

  • A februári kiskereskedelmi adatok megerősítik, hogy az éves bázison mért pozitív volumen változást nem az ágazat fundamentális javulása okozza. A fogyasztók továbbra is óvatosan költenek, a bizalom visszaépülése hosszabb időt vesz igénybe, amihez a hosszútávú reálbér növekedés és az áremelkedés tartós lassulása elengedhetetlen. MBH Elemzési Centrum várakozás: kiskereskedelmi forgalom év/év változás 2024-re 5,1%, fogyasztóiár-index éves átlag 4,1%, nettó reálbér 5,8%.

  • Az év második felében lép életbe az az EU-konform szabályozás, ami megszünteti a hevítéses technológiájú eszközök ízesített dohányrúdjainak forgalmazását. Vagyis ezek az egyébként népszerűnek számító termékek végleg lekerülnek a polcokról, ami a piac átrendeződését hordozhatja magában.

  • A Mere nevű orosz diszkontlánc az orosz-ukrán háború miatt stratégiaváltásra kényszerült az európai terjeszkedésével kapcsolatban, jelenleg Kelet-Európa van a fókuszában. A potenciális üzleti partnereiknek küldött leveléből derült ki, hogy Magyarországon is terjeszkedne, három éven belül 200 üzletet nyitnának hazánkban. Elmondásaik szerint az áraik a piaci átlagnál 20%-kal alacsonyabbak lesznek, átlagos és átlag alatti jövedelemmel rendelkező, a vásárlásaikat megtervező családos embereket céloznák meg. A kifejezetten árérzékeny magyar vásárlók várhatóan nagy keresletet támasztanának az üzlet által ígért olcsóbb termékek iránt, ugyanakkor kérdés, hogy mennyire fogadják el a Mere orosz hátterét, illetve a puritánabb, raktárhoz hasonlító üzletteret. Az üzletlánc sikere attól is függ, hogy tudnak-e beszállítókat találni, eddigi üzleti gyakorlatuk ugyanis eltér az itthon megszokottól: például csak az eladott áruért fizetnek a beszállítóknak, az érkező és az el nem adott áruk üzlettérben történő mozgatását is a beszállítókra bízza. Az üzletlánc megjelenése erősebb árversenyt hozna a fogyasztók körében népszerű diszkontláncok között, a Mere által tervezett 700 millió eurós árbevétel pedig a 2022-es FMCG toplista alapján a 10. helyre lenne elegendő a hazánkban jelen lévő kiskereskedelmi üzletláncok árbevétel rangsorában.

Online kereskedelem

  • Az e-kereskedelmi piac lassuló lendülete mellett évek óta szorulnak ki a hazai webáruházak a piacról, míg a régiós és globális szereplők egyre nagyobb részt szereznek. A jelentős fejlődési potenciállal bíró (évente akár 50% feletti bővülés) előfizetéses e-kereskedelem időben történő bevezetése segítséget nyújthat a piaci szereplőknek. Ennek főbb előnyei a tervezhető megújuló bevételek, a vevői lojalitás javulása és a hatékonyabb készletgazdálkodás.

  • Egy aznapi kiszállításra specializálódott nemzetközi okoslogisztikai vállalat felmérése (Csehország, Németország, Magyarország, Szlovákia) alapján a magyar vásárlók kétharmada legfeljebb 2400 forintot fizetne az aznapi kiszállításért, ennél kevesebbet csak a csehek szánnának erre. A vizsgált országok közül Magyarországon kiemelkedően nagy a csomagautomaták népszerűsége, a vásárlók közel egyharmada választja ezt a szállítási módot. Ez megerősíti a hazai csomagautomaták számának dinamikus emelkedésére vonatkozó várakozásunkat.

Szabályozói változások

  • Törvényjavaslat alapján jelentősen módosulna a versenyjog. A tervezet szerint a GVH erős jogosítványokat kapna: meghatározhatja az alapvető jelentőségű vállalatok körét, akikkel szemben intézkedésekkel léphet fel. Többek között kötelezheti őket tulajdonrész-elidegenítésre, vezetői testület tagjainak cseréjére vagy kinevezésére, valamint szavazati jogok felfüggesztésére vagy más tulajdonosok részére történő átruházására. Bár a szempontok ismertek, az még nem tisztázott, hogy pontosan milyen rendszer szerint lesz egy vállalat alapvető jelentőségű, illetve egyelőre az is kérdéses, hogy pontosan mikor alkalmazna a GVH extrém szankciókat. A szempontok alapján a kiskereskedelemi láncok biztosan alapvető jelentőségű vállalatoknak fognak számítani.

  • Törvénytervezet tiltaná az energiaital értékesítést a 18. életévét be nem töltött személyek részére. A módosítás alapján a tilalmat megszegőkre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az alkoholos ital vagy dohánytermék értékesítésre vonatkozó szabályok megszegőire.

  • Az Európai Parlament javaslatokat fogadott el, amelyek célja az élelmiszer- és textilhulladék keletkezésének megelőzése és a kezeletlen szemétmennyiség csökkentése. Ezek a célok előírják az élelmiszer-feldolgozás és -gyártás során keletkező hulladék legalább 20%-os csökkentését 2030-ig, valamint a kiskereskedelem, az éttermek, az élelmiszeripari szolgáltatások és a háztartások esetében az egy főre jutó hulladék 40%-os csökkentését tartalmazzák, 2035-re pedig további célértékeket.

Készítette: Báthori Bence


JOGI NYILATKOZAT

  1. Jelen kiadványt az MBH Bank Nyrt. (székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.; cégjegyzékszám: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága, Cg. 01-10-040952; tev. eng. sz.: III/41.005-3/2001.; a Budapesti Értéktőzsde tagja; felügyeleti hatóság: Magyar Nemzeti Bank 1013 Budapest, Krisztina körút. 55. sz.; továbbiakban: a Bank) készítette.
  2. Jelen kiadvány a 2014/65/EU irányelv, és a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete alkalmazásában marketingközleménynek minősül. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen kiadvány nem minősül a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete szerint a befektetéssel kapcsolatos kutatás követelményeinek megfelelő befektetési elemzésnek. A jelen dokumentumban közölt megállapítások nem objektív és nem független magyarázatot tartalmaznak. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen marketingközleménynek minősülő dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését, közzétételét megelőző kereskedésre vonatkozó tilalom. A kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek, és a jelen tájékoztatás nem teljes körű.
  3. A jelen kiadványban szereplő információk nem minősülnek vételi vagy eladási ajánlatnak, sem befektetési tanácsadásnak, sem befektetésre, jegyzésre, szerződéskötésre vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésnek, felhívásnak, ajánlattételnek, továbbá nem minősül adótanácsadásnak. A tájékoztatás nem teljes körű, a kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek. A kiadvány nem minősül befektetési tanácsadásnak, abban az esetben sem, ha a dokumentum bármely része egyes pénzügyi eszköz vonatkozásában annak lehetséges árfolyam-, hozam-alakulásával kapcsolatos ismertetést tartalmaz. Jelen dokumentum nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, körülményeit és céljait, így személyre szóló ajánlás hiányában nem minősül befektetési tanácsadásnak.
    A Bank kizárja a felelősségét a kiadványban foglaltak esetleges befektetési döntésként való felhasználásáért, a konkrét egyedi befektetési döntésekért, az ebből eredő következményekért, így nem vállal felelősséget a befektető ezen kiadványban foglaltak alapján hozott döntései következtében, vagy őt azzal bármilyen egyéb összefüggésben érő esetleges károkért, veszteségekért.
  4. A kiadványban szereplő információk hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban az információk valódiságáról, pontosságáról, helytállóságáról és teljességéről a Bank biztosítékot nem kapott, ezért a dokumentumban leírtak teljességével és pontosságával kapcsolatban sem a dokumentum készítői, sem a Bank felelősséget nem vállalnak. A kiadványban megjelölt tartalmak és vélemények a kiadványt készítő szakembereknek, a kiadvány elkészítésének időpontjában fennálló piaci körülmények alapján kialakított, megítélését tükrözik, amelyek újabb információk, a piaci viszonyok, gazdasági körülmények változása esetén külön értesítés és figyelmeztetés nélkül megváltozhatnak. A Bank fenntartja a jogot, hogy a jövőben előzetes értesítés nélkül módosítsa a jelen dokumentumban foglalt megállapításokat.
  5. Az árfolyamok, hozamok, egyéb adatok múltbeli alakulásából nem lehetséges a jövőbeni árfolyamokra, hozamra, illetőleg teljesítményre vonatkozó egyértelmű és megbízható következtetéseket levonni. A befektetőknek önállóan (vagy független szakértő igénybevételével) kell felmérniük és megérteniük az egyes pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások lényegét, valamint kockázatait. Javasoljuk, hogy a befektetők a befektetésre vonatkozó döntés meghozatala előtt az adott pénzügyi eszközre és a befektetési szolgáltatásra vonatkozó üzletszabályzatot, tájékoztatót, egyéb szerződéses feltételeket, hirdetményeket, kondíciós listát figyelmesen olvassák el, mert csak ezen dokumentumok és információk ismeretében dönthető el, hogy a befektetés összhangban áll-e a befektető kockázattűrő képességével és befektetési céljaival, továbbá körültekintően mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatait, a díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket, károkat! Javasoljuk továbbá, hogy tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogi és egyéb jogszabályokról, valamint a befektetésre vonatkozó döntésének meghozatalát megelőzően forduljon munkatársainkhoz, vagy keresse fel banki tanácsadóját!
    További tájékoztatás elérhető a Bank fiókjaiban, valamint az mbhbank.hu honlapon.
  6. A Bank jogosult a kiadványban szereplő eszközök vonatkozásában árjegyzési, egyéb befektetési szolgáltatási tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást nyújtani.
    A Bank továbbra is jogosult jóhiszeműen és a piacképzés szokásos módja szerint a jelen dokumentumban szereplő pénzügyi eszközök vonatkozásában kereskedésre, ügyletkötésekre vagy kereskedésre árjegyzőként az árjegyzés szokásos menete szerint, valamint egyéb befektetési tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást, illetve egyéb pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást nyújtani a kibocsátónak és egyéb személyeknek.
  7. A Bank rendelkezik a befektetési szolgáltatási tevékenységekkel kapcsolatosan potenciálisan felmerülő összeférhetetlenségi helyzetek leírására, illetve az ilyen helyzetek kezelésére vonatkozó Összeférhetetlenségi Politikával, illetve a bank-és értékpapírtitoknak minősülő adatok kezelésére és átadására vonatkozó belső szabályzattal.
  8. Jelen kiadvány a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szerinti védelem alatt áll, ezért kizárólag a Bank előzetes írásbeli engedélyével lehet azt többszörözni, terjeszteni, egyéb módon nyilvánosságra hozni, valamint felhasználni. A Bank valamennyi szerzői jogon alapuló jogát fenntartja.
  9. Ezt az üzenetet azért kapta, mert korábban feliratkozott hírlevelünkre vagy hozzájárult ahhoz, hogy Önt a Bank marketingcélú üzenetekkel megkeresse. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tájékoztatást kapni az MBH Banktól, megadott hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja. A vonatkozó adatkezelésekről, illetve az Önt megillető jogokról, azok gyakorlásának módjáról, valamint a jogorvoslati lehetőségekről további tájékoztatást az mbhbank.hu honlapon található adatvédelmi irányelvekben, illetve az Adatkezelési Tájékoztatóban, valamint a 06 80 333 660-as zöld számon kaphat. Amennyiben nem kíván a továbbiakban híreket, üzleti ajánlatokat kapni, hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja a telebankar@mbhbank.hu e-mail címen, illetőleg a 06 80 333 660-as zöld számon. Hozzájárulását visszavonhatja postai úton is az MBH Bank Nyrt., 1134 Budapest, Kassák Lajos u. 16-18. címére küldött nyilatkozatával, amelyen kérjük, hogy jól olvashatóan tüntesse föl nevét, lakcímét és azt, hogy a közvetlen üzletszerzési célú (direkt marketing) megkeresések tiltását kéri.
    Az adatkezelésre vonatkozó tájékoztatás és az adatkezelési irányelvek elérhető a bankfiókokban és az mbhbank.hu honlapon.
  10. A jelen kiadvány a kiadása időpontjában érvényes.
    A kiadvány elkészítésének időpontja: 2024. 04. 05. 08:00

img

Továbbra is stagnál a kiskereskedelem

A szeptemberi csökkenés után októberben visszakorrigált a kiskereskedelmi forgalom, azonban a 2021-es bázist nem haladta meg. Ezzel egyelőre nem sikerült kitörni az április óta tartó stagnálásból. Éves szinten az élelmiszer kategória forgalma húzta a növekedést, ugyanakkor a havi szinten mért…