Megakadt a kiskereskedelmi forgalom növekedése – ágazati kitekintő
Áprilisban megakadt a kiskereskedelmi forgalom visszaépülésének lendülete, havi alapon 0,9% volt a csökkenés. A fogyasztói bizalom növekvő trendje az utóbbi időben ellaposodott, miközben növekszik a munkanélküliségtől való félelem, így a fogyasztói óvatosság még nem oldódott fel. Ugyanakkor az emelkedő reálbérek arra utalnak, hogy a kiskereskedelmi forgalom trendszerű növekedése folytatódhat.
A kereskedelem teljesítménye:
- Az áprilisi szezonális és naptárhatástól kiigazított adatok alapján a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,9%-kal csökkent havi alapon. A márciusi bővüléshez képest visszaesett a lendület a boltok forgalmában, ugyanakkor ebben szerepet játszhat az, hogy a márciusi adatot a húsvéti forgalom jelentősen felhúzhatta. A mostani adat ugyanakkor megerősít bennünket abban, hogy a fogyasztói óvatosság még mindig jelen van a gazdaságban, a kiskereskedelmi forgalom visszaépülése fokozatosa. A visszaépülés mindezek mellett is érzékelhető: a tavaly októberi szinthez képest (amikortól már jobban látható az adatokon a kiskereskedelem fordulata) még a mostani, várt alatti forgalom is 3,1 százalékkal magasabban van.
Kiskereskedelmi forgalom, reálbér és fogyasztói bizalom
- Éves alapon a növekedés 3,2% volt, ami szintén kisebb, mint a márciusi 4,1%. Ez azért megerősíti azt a korábbi várakozásunkat, mely szerint megmarad az éves alapú növekedés, de az egyre erősebb bázis miatt a mértéke nem növekszik tovább.
- A fogyasztói bizalom májusban hibahatáron belül csökkent, ezzel ellaposodni látszik a másfél éves növekvő trendje. Az élelmiszerárak áprilisban 1,0%-kal emelkedtek, az alacsony szinten stabilizálódó élelmiszerinfláció elengedhetetlen a kiskereskedelemben legnagyobb súlyú élelmiszer kategória forgalmának növekedéséhez.
- Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 3,6%-kal, az üzemanyag-kiskereskedelemben 3,4%-kal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 4,3%-kal nőtt az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene éves szinten.
Kiskereskedelmi üzletek forgalma üzlettípusonként, y/y
- Két és fél éve most először mutatta a nem-élelmiszer kategória a legnagyobb éves növekedést a három kategória közül, ráadásul havi alapon is bővülés látható (+1,1%). Ebben a kategóriában is további emelkedésre számítunk, részben a tavaly elhalasztott vásárlások pótlása miatt.
- Az élelmiszer-kiskereskedelem 75%-át adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,4%-kal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 1,8%-kal emelkedett.
- Áprilisban 7,9%-kal bővült a csomagküldő és internetes kereskedelem forgalmának volumene (y/y), jelenleg a teljes kiskereskedelmi forgalom 8,6%-át teszi ki (+1,2%pont részarány növekedés m/m). Az előző hónaphoz képest 1,7%-ot nőtt a volumen.
- A nem élelmiszer-kiskereskedelemben a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletek forgalmának volumene továbbra is növekedést mutat (+4,2%), a használtcikk-üzletek volumene 5,0%-kal, az iparcikk jellegű vegyes üzleteké 0,1%-kal, a textil-, ruházati és lábbeliüzleteké 7,7%-kal, a könyv, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzleteké pedig 1,1%-kal növekedett áprilisban yoy. Egyedül a bútor-, műszakicikk-üzletekben csökkent a volumen, 1,8%-kal.
- Az euróövezet gazdasági hangulatindexe (ESI) az áprilisi 95,6 pontról 96,0 pontra emelkedett májusban. Magyarországon azonban csökkent a mutató, jelenleg 98,2 ponton áll. A GKI indexei májusban lényegében változatlanok maradtak: a konjunktúra index szűk 1 ponttal csökkent, a fogyasztói bizalmi index pedig hibahatáron belül változott májusban, így utóbbi esetében lassulni látszik a 2022 októbere óta tartó növekvő trend. A nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját jövedelem megítélése kissé romlott, a lakosság inflációs várakozása kissé emelkedett, a munkanélküliségtől való félelem pedig erősödött.
- A hazai fogyasztói hangulat indexének stagnálása mellett ugyanakkor a reálbérek jelentős emelkedése továbbra is nagyon erőteljes, és bár a bérdinamika lassulása prognosztizálható, az vélhetően továbbra is jelentősen meg fogja haladni a következő hónap inflációs adatait. Így a háztartások számára az elkölthető jövedelem tovább növekedhet az év hátralévő részében. Ezt a tendenciát azokban a térségekben veszélyeztetheti a munkanélküliségtől való növekvő félelem, ahol jelentősebb a kitettség az exportra termelő ipari szektorok felé, mivel ezeken a területeken továbbra is igen gyenge kereslet tapasztalható a külpiacokon látható konjunkturális gyengeség (ami elsősorban Németországot jellemzi) miatt.
A kereskedelem meghatározó folyamatai:
Kiskereskedelem
- Az áprilisi kiskereskedelmi adatok mind havi, mind éves alapon a lendület lassulását mutatják. A havi szintű csökkenéshez az erősebb márciusi forgalmon kívül a fogyasztói bizalom stagnálása és a továbbra is óvatos vásárlói magatartás járult hozzá, ami most leginkább az élelmiszer fogyasztáson mutatkozott meg. Éves szinten egyelőre nem várunk kiugró növekedést.
- 2023 második felében 3681 kiskereskedelmi üzlet zárt be, így a tavalyi évben összesen 80%-kal több (8178) üzlet szűnt meg, mint 2022-ben, 2019-hez képest pedig három és félszeres a bezárt üzletek száma. Tavaly a legnagyobb arányban az iparcikk jellegű vegyes üzletek zártak be (bezárt üzletek közel negyede), a bezárt üzletek ötöde textil-, ruházati és lábbeli termékek szaküzlete volt. Hazánkban eleve megfigyelhető az üzleteknek évek óta tartó természetes konszolidációja, azonban az elmúlt évek gazdasági nehézségei jelentősen felgyorsították ezt a folyamatot. 2024-ben a bezárások ütemének lassulását várjuk.
- Megjelent a TradeMagazin 2023-as FMCG Toplistája, melyből látszik, hogy a diszkontok tavaly is növelni tudták részesedésüket, de ez a mennyiségi növekedés helyett az árszínvonal emelkedése miatt volt. Az egyetlen üzlettípus, ahol mennyiségi növekedés történt az a drogéria, ez már a KSH adatokból is látható volt. A drogériák súlya a teljes FMCG piacon közel 1%pontot nőtt.
E-kereskedelem
- A GKID e-kereskedelemre vonatkozó tavaszi felméréséből egyértelműen látszik, hogy a külföldi óriások (pl. Temu, Shein, Trendyol) egyre nagyobb fenyegetést jelentenek a hazai online kereskedőknek: a belföldi kereskedők által kiszolgált online rendelések száma 2023-ban 7%-kal növekedett, miközben az e-kereskedelmi csomagszám 32%-os bővülést ért el. A hazai szereplők jelenleg nem tudnak lépést tartani az árversenyben, így más területen kell megszólítaniuk a vásárlókat. Ilyen lehet a gyors kiszállítás, egyszerű termékcsere és visszaküldési folyamat, külföldi piacok targetálása, valamint az AI nyújtotta lehetőségek megfelelő implementálása például az ügyfélszolgálatokban és a weboldalak fordításában.
Készítette: Báthori Bence
JOGI NYILATKOZAT
- Jelen kiadványt az MBH Bank Nyrt. (székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.; cégjegyzékszám: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága, Cg. 01-10-040952; tev. eng. sz.: III/41.005-3/2001.; a Budapesti Értéktőzsde tagja; felügyeleti hatóság: Magyar Nemzeti Bank 1013 Budapest, Krisztina körút. 55. sz.; továbbiakban: a Bank) készítette.
- Jelen kiadvány a 2014/65/EU irányelv, és a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete alkalmazásában marketingközleménynek minősül. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen kiadvány nem minősül a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete szerint a befektetéssel kapcsolatos kutatás követelményeinek megfelelő befektetési elemzésnek. A jelen dokumentumban közölt megállapítások nem objektív és nem független magyarázatot tartalmaznak. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen marketingközleménynek minősülő dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését, közzétételét megelőző kereskedésre vonatkozó tilalom. A kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek, és a jelen tájékoztatás nem teljes körű.
- A jelen kiadványban szereplő információk nem minősülnek vételi vagy eladási ajánlatnak, sem befektetési tanácsadásnak, sem befektetésre, jegyzésre, szerződéskötésre vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésnek, felhívásnak, ajánlattételnek, továbbá nem minősül adótanácsadásnak. A tájékoztatás nem teljes körű, a kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek. A kiadvány nem minősül befektetési tanácsadásnak, abban az esetben sem, ha a dokumentum bármely része egyes pénzügyi eszköz vonatkozásában annak lehetséges árfolyam-, hozam-alakulásával kapcsolatos ismertetést tartalmaz. Jelen dokumentum nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, körülményeit és céljait, így személyre szóló ajánlás hiányában nem minősül befektetési tanácsadásnak.
A Bank kizárja a felelősségét a kiadványban foglaltak esetleges befektetési döntésként való felhasználásáért, a konkrét egyedi befektetési döntésekért, az ebből eredő következményekért, így nem vállal felelősséget a befektető ezen kiadványban foglaltak alapján hozott döntései következtében, vagy őt azzal bármilyen egyéb összefüggésben érő esetleges károkért, veszteségekért. - A kiadványban szereplő információk hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban az információk valódiságáról, pontosságáról, helytállóságáról és teljességéről a Bank biztosítékot nem kapott, ezért a dokumentumban leírtak teljességével és pontosságával kapcsolatban sem a dokumentum készítői, sem a Bank felelősséget nem vállalnak. A kiadványban megjelölt tartalmak és vélemények a kiadványt készítő szakembereknek, a kiadvány elkészítésének időpontjában fennálló piaci körülmények alapján kialakított, megítélését tükrözik, amelyek újabb információk, a piaci viszonyok, gazdasági körülmények változása esetén külön értesítés és figyelmeztetés nélkül megváltozhatnak. A Bank fenntartja a jogot, hogy a jövőben előzetes értesítés nélkül módosítsa a jelen dokumentumban foglalt megállapításokat.
- Az árfolyamok, hozamok, egyéb adatok múltbeli alakulásából nem lehetséges a jövőbeni árfolyamokra, hozamra, illetőleg teljesítményre vonatkozó egyértelmű és megbízható következtetéseket levonni. A befektetőknek önállóan (vagy független szakértő igénybevételével) kell felmérniük és megérteniük az egyes pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások lényegét, valamint kockázatait. Javasoljuk, hogy a befektetők a befektetésre vonatkozó döntés meghozatala előtt az adott pénzügyi eszközre és a befektetési szolgáltatásra vonatkozó üzletszabályzatot, tájékoztatót, egyéb szerződéses feltételeket, hirdetményeket, kondíciós listát figyelmesen olvassák el, mert csak ezen dokumentumok és információk ismeretében dönthető el, hogy a befektetés összhangban áll-e a befektető kockázattűrő képességével és befektetési céljaival, továbbá körültekintően mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatait, a díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket, károkat! Javasoljuk továbbá, hogy tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogi és egyéb jogszabályokról, valamint a befektetésre vonatkozó döntésének meghozatalát megelőzően forduljon munkatársainkhoz, vagy keresse fel banki tanácsadóját!
További tájékoztatás elérhető a Bank fiókjaiban, valamint az mbhbank.hu honlapon. - A Bank jogosult a kiadványban szereplő eszközök vonatkozásában árjegyzési, egyéb befektetési szolgáltatási tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást nyújtani.
A Bank továbbra is jogosult jóhiszeműen és a piacképzés szokásos módja szerint a jelen dokumentumban szereplő pénzügyi eszközök vonatkozásában kereskedésre, ügyletkötésekre vagy kereskedésre árjegyzőként az árjegyzés szokásos menete szerint, valamint egyéb befektetési tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást, illetve egyéb pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást nyújtani a kibocsátónak és egyéb személyeknek. - A Bank rendelkezik a befektetési szolgáltatási tevékenységekkel kapcsolatosan potenciálisan felmerülő összeférhetetlenségi helyzetek leírására, illetve az ilyen helyzetek kezelésére vonatkozó Összeférhetetlenségi Politikával, illetve a bank-és értékpapírtitoknak minősülő adatok kezelésére és átadására vonatkozó belső szabályzattal.
- Jelen kiadvány a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szerinti védelem alatt áll, ezért kizárólag a Bank előzetes írásbeli engedélyével lehet azt többszörözni, terjeszteni, egyéb módon nyilvánosságra hozni, valamint felhasználni. A Bank valamennyi szerzői jogon alapuló jogát fenntartja.
- Ezt az üzenetet azért kapta, mert korábban feliratkozott hírlevelünkre vagy hozzájárult ahhoz, hogy Önt a Bank marketingcélú üzenetekkel megkeresse. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tájékoztatást kapni az MBH Banktól, megadott hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja. A vonatkozó adatkezelésekről, illetve az Önt megillető jogokról, azok gyakorlásának módjáról, valamint a jogorvoslati lehetőségekről további tájékoztatást az mbhbank.hu honlapon található adatvédelmi irányelvekben, illetve az Adatkezelési Tájékoztatóban, valamint a 06 80 333 660-as zöld számon kaphat. Amennyiben nem kíván a továbbiakban híreket, üzleti ajánlatokat kapni, hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja a telebankar@mbhbank.hu e-mail címen, illetőleg a 06 80 333 660-as zöld számon. Hozzájárulását visszavonhatja postai úton is az MBH Bank Nyrt., 1134 Budapest, Kassák Lajos u. 16-18. címére küldött nyilatkozatával, amelyen kérjük, hogy jól olvashatóan tüntesse föl nevét, lakcímét és azt, hogy a közvetlen üzletszerzési célú (direkt marketing) megkeresések tiltását kéri.
Az adatkezelésre vonatkozó tájékoztatás és az adatkezelési irányelvek elérhető a bankfiókokban és az mbhbank.hu honlapon. - A jelen kiadvány a kiadása időpontjában érvényes.
A kiadvány elkészítésének időpontja: 2024. 06. 06. 08:30
Az Európai Központi Bank új eszköze a gazdaság fellendítésére: a digitális euró
Milyen innovatív eszközzel dolgozik az Európai Központi Bank a gazdaság élénkítésén? Az MBH Befektetési Bank elemzője megvizsgálta az EKB által javasolt új digitális fizetőeszköz, a digitális euró bevezetésének lehetőségeit.
Továbbra is stagnál a kiskereskedelem
A szeptemberi csökkenés után októberben visszakorrigált a kiskereskedelmi forgalom, azonban a 2021-es bázist nem haladta meg. Ezzel egyelőre nem sikerült kitörni az április óta tartó stagnálásból. Éves szinten az élelmiszer kategória forgalma húzta a növekedést, ugyanakkor a havi szinten mért…
Az előző hónaphoz képest nem nőtt tovább a munkanélküliségi ráta
Októberben a KSH által közölt egyhavi munkanélküliségi ráta 4,5%-os volt, ami megegyezik az általunk várt 4,5%-os értékkel. A Bloomberg konszenzusa ugyancsak 4,5%-ra számított; néhány elemző várt ennél alacsonyabb értéket, magasabbat senki. A 15-74 év közötti munkanépes korú népesség körében a…