Elkezdődött a 2024 második negyedéves gyorsjelentési szezon, melynek során a világ tőzsdei vállalatai számot adnak az április-május-júniusi időszakban történt vállalati eseményekről. Az MBH Befektetési Bank elemzője megvizsgálta, mire számíthatnak a részvénytulajdonosok az elkövetkező hetekben.

Régi szokáshoz híven, a gyorsjelentési szezont mindig a pénzügyi szektor vállalatai nyitják meg. A legnagyobb bankok, befektetési házak, pénzügyi szolgáltatók közül már sokan jelentettek, és az eredmények kifejezetten jónak mondhatók. Természetesen a képet kissé árnyalni szükséges, hiszen tudjuk, egy pénzügyi szereplő eredménye számos dologtól függ: a jobb gazdasági környezetnek köszönhetően beindulhat a hitelezés, vagy csökkenhet a céltartalékolás; növekedhet a vállalatfelvásárlási aktivitás (M&A); a piacok volatilitása miatt megugorhat a kereskedéseken (részvény, kötvény, derivatívok stb.) elért jutalékbevétel – hogy csak néhány példát említsünk. Egy banknál nem csak a főtevékenység (hitelezés) hozhat jobb eredményt, főleg nem az USA-ban, ahol a banki tevékenység és szolgáltatási paletta sokkal kiterjedtebb az Európainál.

Mindez látható a pénzügyi szektor ETF alakulásán is: az XLF ETF az elmúlt napokban felülteljesítette a többi szektort (a gyorsjelentési szezon a július 8-ai héten indult). Árfolyamemelkedésben csak az egészségügy (XLV) és a közművek (XLU) tudott felsorakozni a pénzügy melléi. Ez utóbbi szektorokban azonban még nem indult be a jelentések közzététele, így itt más indokot kellene keresni az árfolyamemelkedés alátámasztására. Ha pedig a két szektort egyben tekintjük (azaz azt, hogy mind a kettő felülteljesítő), akkor a múltbeli tapasztalat azt mondatja, hogy ez egyfajta gazdasági lassulástól való félelem, hiszen ez a két iparág alapvetően defenzív, azaz recessziós, vagy ahhoz közeli időszakban teljesít jól. A Bank of America globális alapkezelői felmérése szerint a szakemberek „csak” a harmadik helyre sorolják a recessziótól való félelmet az újabb inflációs sokk és egy komolyabb geopolitikai konfliktus kialakulása után.

A piacokra igazán nagy hatást gyakorló jelentések azonban még előttünk vannak. Valószínűleg már mindenki kitalálta, hogy az MI, azaz a mesterséges intelligencia vállalatai lesznek ismét a perdöntők. Továbbra is azt gondoljuk az MI mind pozitív, mind negatív irányba kockázatot hordoz. A pozitív irány, amely szerint jelentősen nő a hatékonyság, a termelékenység és így a GDP; a negatív irány pedig az, ha esetleg egy-két nagy szereplő visszavágná az MI költségeit, ugyanis ma már egyre inkább hallani olyan piaci pletykákat, amelyek kissé árnyalják azt a nagyon fényes jövőt, amiről mindenki álmodozott amikor szóba kerül az MI. Ugyanakkor a Taiwan Semiconductor (a legnagyobb chipgyártó, a chipek 50%-át ez a cég állítja elő) csütörtöki jelentése optimista képet vetít előre, hiszen a cég 25% feletti bevételnövekedést vár 2024-re és a beruházások mennyiségét is megemelte.

Az elmúlt napokban látható volt, hogy az MI vállalatai eladói nyomás alá kerültek és a minden olyan cég, amely eddig jelentős alulsúlyban volt a befektetői portfóliókban (pl.: kis és közepes kapitalizációjú részvények, néhány globálisan is ismert, esetleg osztalékpapírnak aposztrofált vállalat részvényei) elkezdtek felülteljesíteni. Mi sem mutatja ezt meg a legjobban, mint az elmúlt napok Russell2000, azaz az USA kiskapitalizációjú vállalatainak masszív és régen nem látott emelkedése.

Összefoglalva: a kép vegyes, a bikák és a medvék is megtalálhatják benne azt a számukra „perdöntő bizonyítékot”, amely véleményük alátámasztására szolgál, mi azonban azt gondoljuk, hogy jelenleg csak egy rotációt látunk, az eddigi nyertesekből a vesztesek felé.

img

MBH Befektetési Bank – Piaci Pulzus riport 2025 Q2

Negyedéves reportunk részletes képet ad a pénz- és kötvénypiacok, a vállalati részvények, az alternatív befektetések és a befektetési alapok közeljövőben várható trendjeiről – és emellett különböző mintaportfóliók segítségével konkrét példát is ad a befektetések diverzifikációjára.

img

A megmentő – részvénypiaci helyzetkép

Úgy gondoljuk, hogy Európa a részvénypiacok és a befektetői szentiment megmentője. Régen lehetett már ilyen szuperlatívuszokban beszélni az öreg kontinens piacairól, hiszen az elmúlt évek narratíváit az jellemezte, hogy itt nincs növekedés; kevés az innováció; nem technológiai túlsúlyos a tőkepiac,…