Mit mutat az Elliott-elemzés? – Teleperformance
Az MBH Befektetési Bank szakértője Elliott-ciklus alapú elemzési módszerrel vizsgálta a Teleperformance papírjait. Javasolt befektetési stratégia: első belépés aktuális, azaz piaci árfolyamon. Stopot 85 eurónál érdemes meghúzni, profitrealizálásra a 127 eurós és 152 eurós szintek ajánlottak a jelenlegi kilátások alapján.
Kvantitatív szűrési módszerrel találtam rá egy potenciális vételi lehetőségre a francia Teleperformance nevű cég részvényei esetében. A cég üzleti folyamatok kiszervezésével, telemarketinggel, ügyfélkapcsolat-kezeléssel, technikai támogatással és kommunikációs szolgáltatásokkal foglalkozik. Fő iparágai az autóipar, banki szolgáltatások, egészségügy, kiskereskedelem, online kereskedelem, távközlés, energia, közművek. Észak-Amerika kivételével minden kontinensen nyújt szolgáltatásokat.
A pozíciót több részletben érdemes felépíteni, mivel még nagyon az elején járunk a potenciális mozgásnak. Az alábbi ábra mutatja a kvantitatív modell alapján kirajzolódó kereskedési stratégiát:
Helyzetértékelés
Ahogy a fenti ábrán is látszik, 97,7 EUR-nál már áttört egy lokális, kisebb csúcsot az árfolyam, így generálva egy vételi lehetőséget. A 104 EUR szint törése lesz majd egy potenciális második lehetőség.
Van egy teljesen kész 5-ös szerkezetünk long irányba, és annak a korrekciója is kész lehet (ABC-vel jelölve. Az Elliott-i elmélet alapján egy következő felfelé történő mozgás első mozzanatait látjuk kibontakozni. Magáról az Elliott-i elméletet egy korábbi elemzésünkben mutattuk be.
Kvantitatív szempontok alapján vizsgálva alulértékeltnek számít a Teleperformance. A rendelkezésre álló adatok alapján a legalulértékeltebb országok Composite Value mutatók alapján (65 millió USD piaci kapitalizáció fölötti részvénytársaságokat figyelembe véve, a bevezetett részvények hány %-a alulértékelt):
A Composite Value mutatók a kvantitatív elemzésekben arra szolgálnak, hogy faktorok alapján mutassa meg az adott részvény értékeltségét a szektortársakhoz képest. Az ilyen mutatók általában 2-10 olyan faktort tartalmaznak, amiket a cég kimutatásaiból lehet számolni, mint pl EBITDA, Casflow, adózás előtti eredmény, stb., és ezen mutatók változásából számítanak egy végső értéket. (Értékek és rangsorolás saját számítások alapján.)
A táblázatból leszűrhető, hogy az USA-ban már nagyon kevés az olyan cég, aki valóban alulértékelt lenne. Ami viszont Nyugat-Európát illeti, nagyobb eséllyel lehet találni megfelelő, igazán alulértékelt részvényeket. A nagyobb likviditású piacok közül Nyugat-Európában a francia piac lehet vonzó.
Az eurózóna piacainak értékeltsége és a fenti ábra alapján a francia piac értékeltsége a fentiekhez hasonló paraméterek mentén így néz ki (értékek és rangsorolás saját számítások alapján):
Az EU autóiparról már Debreczeni Csaba kollégám is írt, ebben az iparágban nem látunk jó vételi lehetőséget. Az energiaszektor és a szállítás is abban az állapotban van, hogy a részvények kvantitatív szempontok alapján alulértékeltek, de az árfolyam mozgása még nem megfelelő, nem fejeződtek be még a lefelé tartó mozgások. Ezért érdemes a fókuszt Franciaországon belül a Kereskedelmi szolgáltatások szektorra helyezni.
Nézzük is meg, hogy mit mutat a szektoron belüli értékeltség:
A táblázat első oszlopa a Composite Value értéket mutatja, minél alacsonyabb az érték, annál alulértékeltebb a részvény. A második oszlop mutatja az egy éves EPS növekedést. A harmadik oszlop pedig a 6 havi árfolyamváltozást. A legfelső sorban láthatjuk szektor régiós és adott országon belüli értékeltségét. (Értékek és rangsorolás saját számítások alapján.)
Olyan részvényt kell keresnünk, ami alulértékelt (első oszlop) a versenytársakhoz képest, és a momentuma is támogatja a technikai képet (harmadik oszlop). A második oszlopban az egy éves EPS változást látjuk, itt minimális csökkenést látunk a Teleperformance-nál, de ha megnézzük közelebbről negyedéves alapon, akkor azért bíztató a kép ezen a téren is, hiszen az elemzői konszenzus további emelkedést vár az EPS-ben:
A fenti ábrán a Teleperformance részvény EPS-ének negyedéves alakulását láthatjuk, az üres körök az elemzők által várt konszenzust, míg a teli körök a tényadatot mutatják, zölddel a várakozások felülteljesítése, pirossal pedig a konszenzus alulteljesítése.
A fentiek alapján úgy gondolom, hogy a fundamentális és technikai kép is megfelelő ahhoz, hogy vételi pozíció építését kezdjük el a részvényben.
A véleményekhez használt adatok 2024. október 29. napjáig kerültek figyelembevételre és értékelésre. A kiadvány elkészítésének időpontja: 2024. október 29. (12:36)
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
2025: tétre, helyre, befutóra – hogy alakul a részvénypiac jövőre?
Közeledik az év vége és ez abban is tökéletesen lemérhető, hogy megszaporodtak a jövő évre vonatkozó előrejelzések. Pedig ahogy Yogi Berra is mondta, „nehéz az előrejelzés, különösen akkor, ha a jövőre vonatkozik.”
Mit mutat az Elliott-elemzés? – USD/PLN
Az MBH Befektetési Bank elemzőinek számításai alapján, hat hónapos időtávon 5% körüli gyengülés várható a Zloty-ban a dollárhoz képest.