A káosz után – Jó formában az Alteo
Május 21-én tette közzé az ALTEO az idei év első negyedéves számait, mely szerint mind az árbevétel, mind az EBITDA – azaz a kamatfizetés, adófizetés és amortizáció előtti eredmény – csökkent, előbbi 26%-kal, utóbbi 43%-kal. Normális időszakban ez talán meglepő és negatív esemény lenne, de nem így az energiakáosz utáni években.
Aki követi az ALTEO-elemzéseinket az talán nem lepődött meg nagyon az első negyedéves számokon, ugyanis számos alkalommal kifejtettük: az energiakáosz és így a kiugró gáz és villamosenergia árak útvesztőjében remekül taktikázott a vállalat. A magas energiaárak következtében rekord magas profitabilitást sikerült elérni, amelynek csúcspontja éppen 2023 első negyedéve volt, amelyhez a jelenlegi eredményt is viszonyítjuk.
Akkor az EBITDA 7,8 milliárd forintot tett ki, ez év első negyedévében pedig 4,4-et, amely utóbbi a számos megvalósult beruházásnak köszönhetően (napelemparkok építése, szélerőművek vásárlása, új gázmotoros erőművek telepítése, a hulladákgazdálkodásban való megjelenés, hogy csak párat említsünk) véleményünk szerint fenntartható és növelhető. Persze ezzel kapcsolatban feltétlenül szem előtt kell tartani, hogy az energetika egy szezonális iparág – elég csak a téli-nyári hőmérsékletre, vagy a megújulók időjárásfüggésére gondolnunk.
Szegmensekre lebontva a negyedévet az látható, hogy a megújuló energiatermelés – amely a megtermelt villamosenergiát támogatott (KÁT, METÁR) rendszerben és előre fixált, minden évben az infláció mértékével emelkedő áron értékesíti – remekül vizsgázott, ahogy az energiakereskedelem üzletága is. Bár az energia ára csökkent, a magasabb értékesített volumen ezt ellensúlyozni tudta. Beérni látszik a hulladékgazdálkodás üzletága is, amely ebben a negyedévben már nyereségbe fordult és a MOL-lal kötött együttműködés és stratégiai megállapodás tovább javíthatja ezt a szegmenst.
A befektetők szemében azonban nem feltétlenül a fentiek voltak a leginkább hírértékű eredmények. A menedzsment még a gyorsjelentés előtt közzétette, hogy a rendkívüli 2023-as évnek köszönhetően megduplázza az osztalék mértékét, és 200 forint helyett 400 forintot fizet részvényenként. Mivel a bejelentés időpontjában 3000 forint környékén forgott a részvény, ez bőven 10% feletti osztalékhozamot jelentett, így az árfolyamot gyorsan 4000 forint fölé húzták a kereskedők.
Az MBH Bank egy éves célárát éppen itt, 4000 forintnál határoztuk meg, és ezt a legutóbbi elemzésben sem módosítottuk. Véleményünk szerint bár a rendkívüli osztalék adta meg a lökést az árfolyamnak, a célár ettől függetlenül is érvényes.
A menedzsmenti beszámolók alapján a vállalat továbbra is keresi a befektetési lehetőségeket az energetika területén. Ehhez megvan a tőke, a stabil működés és például a MOL-lal kötött együttműködés is, amely mindenképpen pozitív tényező. Továbbra is folyamatosan figyelemmel követjük a vállalatok, és amennyiben változást valószínűsítünk a fundamentumban, modellünket frissítjük. Az elmúlt hetek gyors árfolyamemelkedése okán ajánlásunk jelenleg semleges.
A teljes elemzés itt érhető el.
LEZÁRVA: 2024. május 22-én 17:00 órakor. Az előrejelzéshez használt adatokat 2024. május 13-ig vettük figyelembe.
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
2025: tétre, helyre, befutóra – hogy alakul a részvénypiac jövőre?
Közeledik az év vége és ez abban is tökéletesen lemérhető, hogy megszaporodtak a jövő évre vonatkozó előrejelzések. Pedig ahogy Yogi Berra is mondta, „nehéz az előrejelzés, különösen akkor, ha a jövőre vonatkozik.”
Mit mutat az Elliott-elemzés? – USD/PLN
Az MBH Befektetési Bank elemzőinek számításai alapján, hat hónapos időtávon 5% körüli gyengülés várható a Zloty-ban a dollárhoz képest.