Az árvíz is segíthetett lehozni a szolgáltatások árindexét?
A szeptemberi 3,0%-os év/év alapú áremelkedést követően októberben 3,2%-kal nőttek átlagosan a fogyasztói árak idehaza. A friss adat elmaradt várakozásunktól és a piaci konszenzustól (3,5% volt mindkettő). Az előző hónaphoz képest 0,1%-kal nőttek az árak, miközben mi 0,4%-os emelkedést vártunk. Az éves maginfláció 4,8%-ról 4,5%-ra mérséklődött, ami valamivel kedvezőbb annál, mint amivel kalkuláltunk.
A havi árváltozás részletei alapján a fogyasztói kosárban 30%-ot meghaladó súlyú élelmiszerek főcsoportnál 0,7%-kal emelkedtek az árak, a megelőző hónapban látott 1%-os bővülést követően. Mi kisebb mértékű drágulással számoltunk. Az üzemanyagárak 0,8%-kal emelkedtek októberben, ami nagyjából megfelelt a várakozásunknak; a járműüzemanyagokat is tartalmazó, 19%-os súlyú egyéb cikkek főcsoportnál a szeptemberi 1,1%-os csökkenést követően 0,2%-kal emelkedtek az árak. A háztartási energiaárak nem változtak, mérsékelt (0,1%) árcsökkenést közöltek a szeszesitalok és a dohánytermékek esetében. A ruházkodási cikkek ára 3%-kal drágult, a szezonális hatás miatt.
A legnagyobb meglepetést az jelentette, hogy havi alapon 0,9%-kal csökkent a szolgáltatások ára, miközben mi nem vártunk változást. A részletes adatok szerint a telefon- és internetszolgáltatások árcsökkenése (6,8%- os visszaesés egyetlen hónap alatt) okozott leginkább meglepetést, az árváltozás hatása közel 0,2 százalékponttal mérsékelte a teljes árindexet. A szolgáltatásoknak az előző év azonos időszakához képest mért drágulása jelentősen mérséklődött, 8,4%-ról 7,2%-ra jött le.
Kilátások
Az új adat hatására az MBH Elemzési Centrum inflációs várakozása idénre 3,7%-ra mérséklődött. Ugyanakkor a szolgáltatások havi alapon mért, ilyen mértékű árcsökkenése elgondolkodtató. Könnyen lehet, hogy a telefon-és internetszolgáltatásoknak a regisztrált, markáns árcsökkenése a szeptemberi árvíz idején biztosított ingyen adatcsomagok hatását tükrözi, amit októberben számolhatott el a KSH. Azonban, ha valóban ez az ok, akkor az várható, hogy az előttünk álló időszakban (vélhetően a novemberi hónap folyamán) jelentős emelkedést fog mérni a KSH ebben a körben, ami a havi indexet 0,2 százalékponttal dobhatja meg.
A fentieket is figyelembe véve idén decemberben a bázishatások miatt 4,4%-ra várjuk az éves drágulási ütemet. Ugyanakkor a jövő évre várt átlagos inflációs várakozásunkat kismértékben megemeltük (3,6%-ról 3,8%-ra), leginkább a forint közelmúltban látott gyengülése miatt, ami után várhatóan nem fog már tartósan 400 alá visszabukni az EURHUF devizapár.
A vártnál rosszabb GDP az inflációt hűti, ugyanakkor az érdemben 400 fölé kerülő EURHUF árfolyam egyre markánsabb inflációs kockázatokat jelent (2024-ben október végéig az éves átlagos árfolyam nem érte el a 393-at). Emellett jövőre jelentős, 12%-os minimálbér-emelést tervez a kormány, ami ugyancsak árfelhajtó hatású. A vártnál rosszabbul alakuló GDP növekedés miatt azonban a gazdaság ciklikus pozíciója még inkább dezinflációs hatásúvá válhatott, emiatt pedig nem várjuk, hogy jövőre éves átlagban meghaladja az infláció a 4%-ot (egyes hónapokban kismértékben ezen szint fölé emelkedhet).
Balog-Béki Márta, szenior tőkepiaci elemző
Árokszállási Zoltán, Elemzési Centrum igazgató
Forgács – részvénypiaci helyzetkép
Hát, nem ez volt megbeszélve. Az amerikai elnökválasztásnak úgy indult neki a piac, hogy az USA gazdaságilag megerősödik (pedig már eddig sem lehetett panasz, hiszen 2-3%-os GDP növekedést tudott felmutatni, igaz, ebben nagy szerepe volt a költségvetési lazításnak). A másik…
Újabb negatív meglepetés az inflációban februárban
A januári 5,5% után februárban átlagosan 5,6%-kal emelkedtek a fogyasztói árak idehaza. Az általunk és az elemzői konszenzus által is várt dezinfláció (várt 5,3%) tehát nem tudott még elindulni. Az előző hónaphoz képest 0,8%-kal nőttek az árak, szemben az általunk…
Fejfájás – részvénypiaci helyzetkép
A múlt heti Részvénypiaci helyzetkép az alábbi gondolattal zárult: „…enyhülhet a túlfeszített árazás és ez egyébként beleillik abba a ciklusba is, ahogyan a P/E két tényezője változik. Nem lennénk meglepődve egy 2017-2019-hoz hasonló időszakon, amikor bár 2300-ról 3200-ig emelkedett az…