Az MBH Befektetési Bank 2024. szeptemberében megkezdte a Richter Gedeon Nyrt. követését. A társaság harmadik negyedéves számai alapján elemzőink frissítették a Richter árfolyamára vonatkozó várakozásait.

VÉTEL
Egy éves célár: 13 105 Forint

Összefoglaló

A Richter összes árbevétele a harmadik negyedéves eredmények alapján 15 százalékkal 216,7 milliárd forintra emelkedett, amely megfelel az elemzői várakozásoknak. A bruttó fedezet éves alapon 9,4 százalékkal növekedett 147,7 milliárd forintra, de még így is elmarad a 153,9 milliárd forintos elemzői konszenzustól. A tisztított EBIT 73,2 milliárd forintos értéke megfelel az elemzői várakozásoknak, és közel 13 százalékos növekedést jelent az egy évvel ezelőtti eredményhez képest. A pénzügyi soron keletkező jelentős veszteség miatt az adózott eredmény elmaradt az elemzők várakozásától. A 37,1 milliárdos eredmény a bázisidőszakhoz képest 32 százalékos visszaesést jelent.

Forrás: Bloomberg, Richter beszámoló

Az adózott eredmény 37,1 milliárd forintra csökkenése mögött a pénzügyi eredmény 18 milliárd forintos vesztesége áll, a bázisidőszakban 6 milliárd forintos pozitív eredmény segítette a Richtert. 2024 első három negyedévét tekintve azonban így is 43 százalékos növekedés látható éves alapon.

Mindezek alapján az MBH Befektetési Bank megerősíti vételi ajánlását 13 105 forintos célárfolyam mellett.

Mit vár a menedzsment

  • Az idei évre vonatkozó előrejelzéseken nem változtatott a társaság, továbbra is 2,15-2,25 Mrd euró között alakulhat a gyógyszergyártás árbevétele, illetve 725-750 millió euró között a tisztított üzemi eredmény. A menedzsment a gyorsjelentésben annyi pontosítást közölt, hogy az előrejelzési tartomány alsó határához lesznek közelebb az eredmények. A várható K+F mérföldkő bevétel, az alacsonyabb Vraylar előrejelzés és az M&A ügyletek hatása az EBIT szintjén nagyjából kiegyenlítheti egymást. Az AbbVie október végén publikált gyorsjelentésében az elemzői várakozásoktól némileg elmaradó Vraylar értékesítéseket publikált és ezért csökkentette az előrejelzéseit. Eredménynövelő tényező, hogy egy kutatás-fejlesztési megállapodást írt alá a Richter az AbbVie-vel, amihez kapcsolódóan 25 millió dollárt kap az aláíráskor, illetve későbbi kifizetések is várhatóak.

K+F kiadások

  • Az egyik legfontosabb tétel a K+F költségek 25 százalékkal emelkedtek, így a harmadik negyedévben elérték a bevétel 11,5 százalékát. Az elmúlt időszak legfontosabb eredményei közé tartozik az AbbVie-vel közösen kifejlesztett RGH-932/ABBV-932 program a bipoláris depresszió indikációjában a 2. fázisú klinikai stádiumba lépett az első vizsgálati alanyok bevonásával. Az előbb már említett októberben aláírt K+F megállapodás a neuropszichiátria új célpontjainak felfedezésére és fejlesztésére vonatkozik. Az együttműködés preklinikai és klinikai kutatás-fejlesztési tevékenységeket is magában foglal, megosztott finanszírozás mellett, és a központi idegrendszeri preklinikai folyamatot 7 projektre bővíti (négy az AbbVie-vel közösen fejlesztett).

Üzletágak eredményei

  • Az üzletágak közül a Nőgyógyászat (WHC) hozzájárulása a legnagyobb a teljes árbevételen belül. A harmadik negyedévben 9 százalékkal  67,6 milliárd forintra bővült a szegmens árbevétele. A tisztított üzemi eredmény 19 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben. A szállítások időzítése – amely az első félév értékesítését növelte – a harmadik negyedévben negatív hatással volt az APAC (Kína) régióban, a latin-amerikai országokban és az Egyesült Államokban elért eladásokra. Az európai értékesítés növekedése a 3. negyedévben a vezető márkák (Drovelis®, Ryeqo®, Lenzetto®, Cyclogest® és EVRA®) révén továbbra is meggyőző, 20 százalékos volt.

  • A Neuropszichiátriai (CNS) üzletágban 18 százalékkal bővült a bevétel 65 milliárd forintra, a tisztított üzemi eredmény szintén kétszámjegyű ütemben nőtt (16 százalék). A Vraylarból származó jogdíjbevétel 2024 harmadik negyedévében meghaladta a 60 milliárd forintot,  amely 18 százalékos növekedést jelent éves alapon. Az AbbVie frissített előrejelzése szerint a Vraylar2024 évi értékesítése 3,3 milliárd dollár lehet, szemben a korábbi 3,4 milliárdos várakozással.

  • A General Medicines (GM) üzletág szintén jelentősen növekedett, az árbevétel a harmadik negyedévben 21 százalékkal 64,8 milliárd forintra bővült. Az új bevezetések, némi pozitív szezonalitás (és a szállítások időzítésének hatása), valamint a gyengébb forint kedvező hatása (+6 százalékpont a III. negyedévben) mind hozzájárultak az értékesítés növekedéséhez. Kardiovaszkuláris vezető szerep: a kardiovaszkuláris szegmens továbbra is a GenMed egyik alapvető erőssége, amely folyamatosan erős teljesítményt nyújt az alapvető piacokon.

  • A Biotechnológia (BIO) üzletág árbevétele 23 százalékkal 14,2 milliárd forintra emelkedett a harmadik negyedévben. Folyamatban van a Richter denosumab biosimilar (RGB-14) forgalomba hozatali engedély iránti kérelmének felülvizsgálata; a bioszimiláris tocilizumab program (RGB-19) jól halad a klinikai program befejezéséhez közeledve.

Forrás: Bloomberg, MBH

Peer-group (versenytárselemzés)

  • A Richter meglehetősen alacsony előremutató P/E rátán forog a szektortársakhoz képest. A régióban kevés tőzsdén jegyzett gyógyszergyártó cég található, a legközelebbi szektortársa a Krka. A két társaság között a legfontosabb különbség, hogy a Richter originális gyártónak nevezhető, amely azt jelenti, hogy egyedi szabadalmakkal rendelkezik. Az úgynevezett originális (eredeti) gyógyszerek újonnan kifejlesztett hatóanyagot tartalmaznak, amely kifejlesztése egy hosszú (általában 12 14 évig tartó), jelentős anyagi ráfordítással járó folyamat eredménye. A Krka portfoliója ezzel szemben generikus gyógyszereket tartalmaz, amelyek lejárt szabadalmú, de az originális gyógyszerek azonos hatóanyagú másolatai. A Krka előremutató P/E rátája 12,41, szemben a Richter 7,26 P/E ráta értékével, 

  • Az originális gyártók jellemzően magasabb értékeltségeken szoktak forogni a generikus társaiknál, amelyet a jellemzően magasabb marzsok és a nagyobb növekedési potenciál indokolnak. Az értékeltségi prémium jelenleg egyáltalán nem látszik a Richternél.

Forrás: Bloomberg, MBH

  • Az alábbi ábrán látható a Richter és a szektortársak átlagának a P/E rátája. Az elmúlt öt évben folyamatosan alacsonyabb értékeltségen mozgott a Richter a szektortársakhoz viszonyítva, de az utóbbi időben még látványosabban szétnyílt az értékeltségek közötti különbség.

Forrás: Bloomberg, MBH

  • A chart-on az is jól látható, A P/E mutató a 2018-2021. közötti időszakban jellemzően a 13-15 közötti tartományban mozgott. Ezt követően a Richter értékeltsége meredeken süllyedni kezdett, lényegesen eltávolodva a 13-as historikus átlagától.

  • A grafikon egyértelműen arról árulkodik, hogy a gyógyszerpapír P/E alapú értékeltsége rendkívül alacsony szintre süllyedt, és jóval a korábbi értékek alatt forog jelenleg a részvény. A jelenleginél lényegesen magasabb értékeltség indokolt, a 11-15 közötti tartományt tekintve jelentős felértékelődési potenciál látható.

Megerősítjük a célárfolyamunkat

  • Az árbevétel és tisztított üzemi eredmény soron a várakozásoknak megfelelő eredményt publikált a társaság. Az adózott eredmény a pénzügyi soron elkönyvelt veszteségnek köszönhetően gyengébb lett a tavalyi eredménynél, viszont az üzletágaknál látható kedvező folyamatok a harmadik negyedévben is folytatódtak. A Neuropszichiátriai (CNS) üzletág mellett a többi terület is egyre látványosabban járul hozzá a Richter eredményéhez. A Biotechnológia vesztesége a felére csökkent tavalyhoz képest, a társaság több új bioszimiláris készítménnyel is megjelenhet hamarosan az európai piacon. A cél továbbra is az, hogy 2027-től profitábilis legyen ez az üzletág. A Neuropszichiátriai (CNS) üzletágban fontos esemény, RGH-932/ABBV-932 bekerült a fázis 2 vizsgálatokba, a vállalat célja, hogy a 2030-as évek elején megjelenjen a készítmény a piacon. A legutóbbi elemzésünkben leírt pozitív fundamentális kép, továbbra is változatlan, jó úton halad a társaság a menedzsment által felvázolt célok megvalósításában. Kedvező fundamentumok mellett a szektortársaknál lényegesen alacsonyabb értékeltség is segítheti az árfolyam további emelkedését. Megerősítjük vételi ajánlásunkat 13 105 forintos célárfolyam mellett.

Az elemzés lezárva 2024. november 12. (17.00)

A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.