Lesz idén német fellendülés?
Hogy alakul német gazdaság – hazai növekedés szempontjából is meghatározó – idei teljesítménye? Az MBH Bank elemzője a legfrissebb rendelkezésre álló adatok alapján vizsgálta a német konjunktúra erősödésének esélyeit.
A német gazdaság 2023. utolsó negyedévében 0,3%-os visszaesést mutatott az előző negyedévhez képest, a megelőző két negyedévben látott stagnálás után. A német bruttó hazai termék éves összevetésben 0,2%-kal esett vissza – a harmadik negyedéves 0,3%-os csökkenést követően –, ezzel Európa legnagyobb gazdasága ismét recesszióba került, amire legutóbb a pandémia idején volt példa. A német gazdaság teljesítményét a tavalyi negyedik negyedévben a beruházások visszaesése rontotta, a tőkeberuházások 1,9%-kal zuhantak, míg a magánfogyasztás 0,2%-kal nőtt, a kormányzati kiadások pedig 0,3%-kal emelkedtek. A gyenge külső kereslet, a magas kamatlábak, az energiaellátás korábbi problémái nem segítik az exportra szintén jelentősen támaszkodó német gazdaságot. A problémákat tetőzik a német koalíciós pártok közötti problémák, valamint a költségvetési kiadások lefaragásának céljai is.
Igen szembetűnő a német ipar gyengélkedése. A német ipari termelés decemberben már hetedik egymást követő hónapban is visszaesést mutatott (a várt 0,5%-os csökkenés helyett 1,6%-kal esett vissza az előző hónaphoz képest). Ezzel az ipari termelés szintje 2020 júniusa óta nem látott alacsony szintre csökkent, de ha a pandémiás időszakot nem vesszük figyelembe, akkor legutóbb 2010-ben volt ilyen gyenge a német ipar.
Az eurózóna és a német gazdaság alulteljesítése a hazai gazdasági kilátásokra is árnyékot vethet, mivel Németország vezető szerepet tölt be az exportpiacok között, a hazai kivitel 25%-a irányul Németországba, az import esetében is legfontosabb kereskedelmi partnerünk, 20%-os részesedésével. A magyar ipar gyengélkedése mellett a magyar kivitel számai is romlottak az elmúlt hónapokban, decemberben pedig az export euróban számítva 7,8%-kal csökkent. A feldolgozóiparban – ami a Németországgal való kereskedelem meghatározó ágazata is – az új exportrendelések közel 16%-kal csökkentek a legutóbbi decemberi adatok szerint, ami szintén a gyenge külső keresletre világít rá.
A német gazdaság 2024. első negyedévében a januárban várt szerény, 0,1%-os bővülés helyett inkább csak stagnálhat (negyedéves alapon) a Bloomberg februári elemzői konszenzusa szerint. Kevésbé bizakodó a német szövetségi jegybank, a Bundesbank, mivel a legjobb forgatókönyvnek nevezték meg a stagnálást az év első három hónapjára vonatkozóan. A már a 2024 első negyedévére vonatkozó, eddig megjelent német konjunktúramutatók és bizalmi indexek sem túl bíztatóak.
A feldolgozóipar teljesítményindexe meglepetésre tovább esett februárban, a feldolgozóipari beszerzési menedzserindex 45,5 pontról 42,3 pontra süllyedt, miután az új megrendelések belföldön és külföldön egyaránt zuhantak. Ezzel már nyolc hónapja tart a feldolgozóipar zsugorodása és bár a szolgáltatói ágazat sokkal kedvezőbb képet mutat, bizakodóak a vállalatok és nő a foglalkoztatottság ebben a szektorban, nem tudja teljesen kompenzálni a feldolgozóipar lejtmenetét.
Eddig a munkaerőpiac stabilitást mutatott a gazdaság gyengélkedése ellenére is, de a legutóbbi adatok szerint a német munkanélküliek száma februárban várt felett, 11 ezer fővel emelkedett, a munkanélküliségi ráta 5,9%-on, két éve nem látott magas szinten mozog már. A reálbérek már emelkednek, amelyek a fogyasztás alapú fellendülést támogathatják az idei évben, emellett az infláció enyhülésére a várhatóan az év második felében reagáló EKB kamatcsökkentései eredményezhetnek kisebb javulást a kilátásokban, de ezzel együtt sem várható nagy gazdasági felfutás 2024-ben. A német kormány is pesszimistább, február közepén 1,3%-ról 0,2%-ra csökkentette 2024-re vonatkozó növekedési előrejelzését.
Ami a bizalmi indexeket illeti, a német IFO üzleti bizalmi index ugyan kismértékben emelkedett februárban, de továbbra is nyomott szinten ragadt. A Zew német befektetői hangulatindex februárban már hetedik hónapja javulást mutat, aminek hátterében az áll elsősorban, hogy a felmérésben résztvevők kétharmada kamatcsökkentéseket vár az Európai Központi Banktól. A Bloomberg szakértői szerint a kamatcsökkentések gazdaságra gyakorolt élénkítő hatása is csak minimális, 0,1% százalékpont lehet 2024 végére, ha csak az év második felétől indul a kamatcsökkentési ciklus, ahogyan azzal mi is számolunk (összességében két kisebb, 25 bázispontos kamatcsökkentést várunk 2024-re). Ha az EKB márciustól minden kamatdöntő ülésen kamatvágást jelentene be (ahogyan erről még a januári piaci árazások is szóltak), az is mindössze 0,22 százalékponttal javítaná a növekedést az eurózónában.
A nyári Európai Parlamenti választások és az őszi német tartományi választások előtt a német gazdaság gyengélkedése nem jön jól. A fentiek tükrében a gazdasági fordulat is később, inkább az év második felében várható Németországban.
Az Európai Központi Bank új eszköze a gazdaság fellendítésére: a digitális euró
Milyen innovatív eszközzel dolgozik az Európai Központi Bank a gazdaság élénkítésén? Az MBH Befektetési Bank elemzője megvizsgálta az EKB által javasolt új digitális fizetőeszköz, a digitális euró bevezetésének lehetőségeit.
Továbbra is stagnál a kiskereskedelem
A szeptemberi csökkenés után októberben visszakorrigált a kiskereskedelmi forgalom, azonban a 2021-es bázist nem haladta meg. Ezzel egyelőre nem sikerült kitörni az április óta tartó stagnálásból. Éves szinten az élelmiszer kategória forgalma húzta a növekedést, ugyanakkor a havi szinten mért…
Az előző hónaphoz képest nem nőtt tovább a munkanélküliségi ráta
Októberben a KSH által közölt egyhavi munkanélküliségi ráta 4,5%-os volt, ami megegyezik az általunk várt 4,5%-os értékkel. A Bloomberg konszenzusa ugyancsak 4,5%-ra számított; néhány elemző várt ennél alacsonyabb értéket, magasabbat senki. A 15-74 év közötti munkanépes korú népesség körében a…