A gyenge évzáráshoz képest 2,2%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, ami nagyon magas havi alapú változás. Ez legnagyobb részben a nem élelmiszer kategóriának tudható be, a legtöbb vásárló valószínűleg kihasználta az ünnepek utáni év eleji leárazásokat. Fix bázison nézve 1,9%-kal sikerült meghaladni a 2021-es átlagos szintet. Tavaly év elejéhez képest élelmiszerből és nem élelmiszer jellegű termékekből is többet vásároltunk, az alacsony bázis miatt ez várhatóan a februári adatokban is így lesz. A reálbérek emelkedése tovább segítheti az ágazatot, ugyanakkor az emelkedő infláció, mely erősen érinti az élelmiszer-kategóriát, kockázatot jelent. A bizalmi indexek szerint még mindig a kereskedelem számít a legpesszimistább ágazatnak, a fogyasztói bizalom pedig stagnált februárban. Hosszabb távon az olyan kormányzati intézkedések, mint a gyerekek után járó szja-kedvezmény duplázódása, az anyák egy részének szja-mentessége, illetve a nyugdíjasok áfa-visszatérítése mind tovább erősítheti a kiskereskedelmi forgalmat.

A kereskedelem teljesítménye:

  • A januári szezonális és naptárhatástól kiigazított adatok alapján a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,2%-kal nőtt az előző hónaphoz képest. A havi alapú növekedést a nem élelmiszer és az üzemanyag kategóriák húzták (2,8%, ill. 2,7%), míg az élelmiszer kategória 0,5%-kal tudott bővülni. A mostani adat a 2021-es év átlaga felett van (+1,9%), ami a szezonális mintától eltérve egy erős évkezdést jelent.

Kiskereskedelmi forgalom, reálbér és fogyasztói bizalom

  • Éves alapon 4,7%-os bővülés történt, amiben közrejátszott egy kedvező bázishatás is, ami még februárban is éreztetni fogja hatását. A növekedést a nem élelmiszer kategória hajtotta (+5,2%), szinte minden üzlettípusforgalma bővülni tudott.

  • Az éve eleje többnyire (mint ahogy tavaly is) gyengébb forgalmat szokott produkálni az ünnepi költekezések után. Most azonban a decemberi megugrás elmaradt, ez a hatás januárban jelent meg. Az élelmiszer kategória adatai alapján a fogyasztók továbbra is követik a megugró árszínvonal miatt felvett vásárlói szokásokat, a nem élelmiszer kategória esetében viszont a legtöbb vásárló valószínűleg kihasználta az ünnepek utáni év eleji leárazásokat. Elképzelhető az is, hogy a hosszú december végi munkaszüneti időszak (ami lefelé húzhatta a forgalmat az év utolsó hónapjában) utáni pozitív korrekció hatását is látjuk az adatokban. A mostani adatok alapján megvan rá az esély, hogy a fogyasztás ismét egy magasabb szintre lépjen, mint ahogy az történ 2024. első negyedévében is.

Kiskereskedelmi üzletek forgalma üzlettípusonként, y/y

  • Januárban 3,9%-kal bővült a hazai csomagküldő és internetes kereskedelem forgalmának volumene éves alapon. Az előző hónaphoz képest 2,8%-kal nőtt a volumen. A kiskereskedelmi forgalomból való részesedése jelenleg 8,8% (ami 0,1 százlékpont részarány csökkenést jelent havi alapon).

A kereskedelem meghatározó folyamatai:

  • A GKI üzleti bizalmi indexe 2 ponttal javult februárban, a kereskedelem alindexe nem változott, továbbra is a legpesszimistább ágazat. A kereskedelem foglalkoztatási halandósága nem változott februárban, míg az áremelési szándákok enyhén csökkentek.

  • A GKI fogyasztói bizalmi index a januári csökkenés után stagnált februárban. A fogyasztói bizalom több, mint egy éve nem tud érdemben erősöni, jelenleg alacsonyabb szinten van, mint tavaly ilyenkor. A márciusi értékre pozitív hatással lehet a közelmúltban elhangzott kormányzati ígéret csomag, illetve az euróval szemben éppen erősödő forint is, ugyanakkor a növekvő inflációs ütem (leginkább az élelmiszerek esetében) negatívan hathat. A fogyasztói bizalom alakulásában szerepet játszó áremelkedést vizsgálva azt látjuk, hogy a kiskereskedelmi forgalom legnagyobb részét kitevő árucsoportok közül az élelmiszer 6,0%-kal, míg az üzemanyag 11,8%-kal drágult januárban (decemberhez képest 1,9%-kal, illetve 2,7%-kal drágult).

  • A DG ECFINEU27 gazdasági hangulatindexe februárban több, mint egy ponttal nőtt (97,1), Magyarországon pedig két és fél ponttal 93,6-ra nőtt. Az EU27 fogyasztói bizalmi indexe hibahatáron belül emelkedett (-12,9).

  • Az üzletláncokon egyre nagyobb a kormányzati nyomás az árak csökkentésére, és várhatóan március második hetében kiderül, hogy visszatérnek-e az árstopok és egyéb piatorzító intézkedések, mint például a profitmarzsok és árrések korlátozása a helyettesítő termékek esetében is. A kiskereskedelemben az árstopok kivezetése után sem csökkent az árverseny, a fogyasztók továbbra is árérzékenyek, ezért a boltok folyamatos akciókkal versenyeznek a vásárlókért. Ez az ágazat egyébként sem egy magas profitmarzsú ágazat, 2023-ban például jellemzően 2,7% volt a bevételarányos nyereség, ami a nagy élelmiszer-kiskereskedelmi láncok esetében kisebb, sőt, negatív is volt.

  • A reálbérek esetében továbbra is emelkedés figyelhető meg (+6,1% decemberben), ugyanakkor a bérdinamika lassulást mutatott 2024 utolsó negyedévében. Az év elején megjelenő 2025-re vonatkozó empirikus felmérések szerint idén egyszámjegyű béremelésekkel számolnak a munkáltatók. Tekintve, hogy az inflációban felfele mutató kockázatok vannak, az idei reálbérnövekedés is lassulni fog tavalyhoz képest.

  • A következő hónapokban a szokásos szezonális minta és az aktuálisan gyenge konjunkturális helyzet miatt a munkanélküliségi ráta további néhány tized százalékpontos emelkedése nem kizárható, ami miatt a januári, váratlanul erős havi dinamika mérséklődhet a következő hónapokban.

Készítette: Báthori Bence

JOGI NYILATKOZAT

  1. Jelen kiadványt az MBH Bank Nyrt. (székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.; cégjegyzékszám: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága, Cg. 01-10-040952; tev. eng. sz.: III/41.005-3/2001.; a Budapesti Értéktőzsde tagja; felügyeleti hatóság: Magyar Nemzeti Bank 1013 Budapest, Krisztina körút. 55. sz.; továbbiakban: a Bank) készítette.
  2. Jelen kiadvány a 2014/65/EU irányelv, és a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete alkalmazásában marketingközleménynek minősül. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen kiadvány nem minősül a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete szerint a befektetéssel kapcsolatos kutatás követelményeinek megfelelő befektetési elemzésnek. A jelen dokumentumban közölt megállapítások nem objektív és nem független magyarázatot tartalmaznak. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen marketingközleménynek minősülő dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését, közzétételét megelőző kereskedésre vonatkozó tilalom. A kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek, és a jelen tájékoztatás nem teljes körű.
  3. A jelen kiadványban szereplő információk nem minősülnek vételi vagy eladási ajánlatnak, sem befektetési tanácsadásnak, sem befektetésre, jegyzésre, szerződéskötésre vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésnek, felhívásnak, ajánlattételnek, továbbá nem minősül adótanácsadásnak. A tájékoztatás nem teljes körű, a kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek. A kiadvány nem minősül befektetési tanácsadásnak, abban az esetben sem, ha a dokumentum bármely része egyes pénzügyi eszköz vonatkozásában annak lehetséges árfolyam-, hozam-alakulásával kapcsolatos ismertetést tartalmaz. Jelen dokumentum nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, körülményeit és céljait, így személyre szóló ajánlás hiányában nem minősül befektetési tanácsadásnak.
    A Bank kizárja a felelősségét a kiadványban foglaltak esetleges befektetési döntésként való felhasználásáért, a konkrét egyedi befektetési döntésekért, az ebből eredő következményekért, így nem vállal felelősséget a befektető ezen kiadványban foglaltak alapján hozott döntései következtében, vagy őt azzal bármilyen egyéb összefüggésben érő esetleges károkért, veszteségekért.
  4. A kiadványban szereplő információk hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban az információk valódiságáról, pontosságáról, helytállóságáról és teljességéről a Bank biztosítékot nem kapott, ezért a dokumentumban leírtak teljességével és pontosságával kapcsolatban sem a dokumentum készítői, sem a Bank felelősséget nem vállalnak. A kiadványban megjelölt tartalmak és vélemények a kiadványt készítő szakembereknek, a kiadvány elkészítésének időpontjában fennálló piaci körülmények alapján kialakított, megítélését tükrözik, amelyek újabb információk, a piaci viszonyok, gazdasági körülmények változása esetén külön értesítés és figyelmeztetés nélkül megváltozhatnak. A Bank fenntartja a jogot, hogy a jövőben előzetes értesítés nélkül módosítsa a jelen dokumentumban foglalt megállapításokat.
  5. Az árfolyamok, hozamok, egyéb adatok múltbeli alakulásából nem lehetséges a jövőbeni árfolyamokra, hozamra, illetőleg teljesítményre vonatkozó egyértelmű és megbízható következtetéseket levonni. A befektetőknek önállóan (vagy független szakértő igénybevételével) kell felmérniük és megérteniük az egyes pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások lényegét, valamint kockázatait. Javasoljuk, hogy a befektetők a befektetésre vonatkozó döntés meghozatala előtt az adott pénzügyi eszközre és a befektetési szolgáltatásra vonatkozó üzletszabályzatot, tájékoztatót, egyéb szerződéses feltételeket, hirdetményeket, kondíciós listát figyelmesen olvassák el, mert csak ezen dokumentumok és információk ismeretében dönthető el, hogy a befektetés összhangban áll-e a befektető kockázattűrő képességével és befektetési céljaival, továbbá körültekintően mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatait, a díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket, károkat! Javasoljuk továbbá, hogy tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogi és egyéb jogszabályokról, valamint a befektetésre vonatkozó döntésének meghozatalát megelőzően forduljon munkatársainkhoz, vagy keresse fel banki tanácsadóját!
    További tájékoztatás elérhető a Bank fiókjaiban, valamint az mbhbank.hu honlapon.
  6. A Bank jogosult a kiadványban szereplő eszközök vonatkozásában árjegyzési, egyéb befektetési szolgáltatási tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást nyújtani.
    A Bank továbbra is jogosult jóhiszeműen és a piacképzés szokásos módja szerint a jelen dokumentumban szereplő pénzügyi eszközök vonatkozásában kereskedésre, ügyletkötésekre vagy kereskedésre árjegyzőként az árjegyzés szokásos menete szerint, valamint egyéb befektetési tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást, illetve egyéb pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást nyújtani a kibocsátónak és egyéb személyeknek.
  7. A Bank rendelkezik a befektetési szolgáltatási tevékenységekkel kapcsolatosan potenciálisan felmerülő összeférhetetlenségi helyzetek leírására, illetve az ilyen helyzetek kezelésére vonatkozó Összeférhetetlenségi Politikával, illetve a bank-és értékpapírtitoknak minősülő adatok kezelésére és átadására vonatkozó belső szabályzattal.
  8. Jelen kiadvány a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szerinti védelem alatt áll, ezért kizárólag a Bank előzetes írásbeli engedélyével lehet azt többszörözni, terjeszteni, egyéb módon nyilvánosságra hozni, valamint felhasználni. A Bank valamennyi szerzői jogon alapuló jogát fenntartja.
  9. Ezt az üzenetet azért kapta, mert korábban feliratkozott hírlevelünkre vagy hozzájárult ahhoz, hogy Önt a Bank marketingcélú üzenetekkel megkeresse. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tájékoztatást kapni az MBH Banktól, megadott hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja. A vonatkozó adatkezelésekről, illetve az Önt megillető jogokról, azok gyakorlásának módjáról, valamint a jogorvoslati lehetőségekről további tájékoztatást az mbhbank.hu honlapon található adatvédelmi irányelvekben, illetve az Adatkezelési Tájékoztatóban, valamint a 06 80 333 660-as zöld számon kaphat. Amennyiben nem kíván a továbbiakban híreket, üzleti ajánlatokat kapni, hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja a telebankar@mbhbank.hu e-mail címen, illetőleg a 06 80 333 660-as zöld számon. Hozzájárulását visszavonhatja postai úton is az MBH Bank Nyrt., 1134 Budapest, Kassák Lajos u. 16-18. címére küldött nyilatkozatával, amelyen kérjük, hogy jól olvashatóan tüntesse föl nevét, lakcímét és azt, hogy a közvetlen üzletszerzési célú (direkt marketing) megkeresések tiltását kéri.
    Az adatkezelésre vonatkozó tájékoztatás és az adatkezelési irányelvek elérhető a bankfiókokban és az mbhbank.hu honlapon.
  10. A jelen kiadvány a kiadása időpontjában érvényes.
    A kiadvány elkészítésének időpontja: 2025. 03. 06. 08:30

img

OPUS: A stratégiának megfelelően

Az OPUS Global teljes 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a társaság árbevétele 8%-kal 686,3 milliárd forintról 631,4 milliárd forintra csökkent, míg az EBITDA szintje, az árbevétel csökkenésének ellenére stagnált, és az előző évivel szinte azonos 88,5 milliárd forintot ért el.…