Nehéz bármi érdekeset írni az elmúlt egy hétről, amit már ne tárgyalt volna meg valaki. Persze ez így van jól, hiszen az USA elnökválasztása kiemelt fontosságú ügy és olyan esemény, amelytől mindenki sokat vár, sokak szerint megalapozhatja az elkövetkezendő 2-4 év befektetési stratégiáját (is).

Tudjuk, hogy a Republikánus Párt mely szektorokat, esetleg vállalatokat tart kiemelt fontosságúnak. Volt erről már szó korábbi cikkeinkben: olajtársaságok, ciklikus fogyasztási cikkek, mindenki, aki a belső piacra termel, tehát főként a kis és közepes kapitalizációjú vállalatok. (Részletesebben itt és itt olvashatnak a témáról az érdeklődők)

A fentieken kívül van még néhány iparág, amelyről a választási kampányban kevés szó esett, de évek óta meg-megbújik a hírek között. Ilyen például az egészségügy reformja, mivel az USA-ban a legdrágább az egészségügy költsége a GDP arányában. Ez látható a lenti ábrán, a GDP majdnem 17%-ára rúgnak az egészségügyi kiadások, miközben a világ átlaga valahol 10,5% körül látható és a többi fejlett piacot is meredeken az USA költsége alatti arány jellemzi.

Forrás: OECD

Mindenesetre könnyen elképzelhető, hogy a közeljövőben kicsit felrázódik a befektetési világ (is). Voltak és vannak ennek már jelei. Alább látható például az ESG visszaszorulása az USA-ban. Az ábrán az ESG-re történő keresések száma látható, amely Európában virágzik, az USA-ban pedig erősen csökkenő trendet mutat. Mindezt pedig tovább erősítheti a Trump kormányzat, amely nyíltan a dereguláció híve.

Forrás: Bloomberg

Mindez pedig azért is fontos, mert a kevesebb szabályozás amellett, hogy akár negatív társadalmi és környezeti költsége is lehet, bizonyos mértékben növelheti a vállalati profitokat. Azok, ha nem csak a tőzsdei vállalatokat nézzük, historikusan is abszolút csúcsra értek. Az USA vállalatainak profitja jelenleg a GDP 12-13%-át teszi ki. Ez szint pedig érthető módon nem nagyon engedhető el.

Forrás: Bureau of Economic Analysis

Ha pedig áttérünk a tőzsdei eredményekre, ahol a harmadik negyedéves jelentési szezon éppen a végéhez közeledik, akkor az látható, hogy az egészen jól sikerült. Bár igaz, hogy a piacok emelkedésének nagy része a választásra, az az után kiárazódó kockázatokra épült, valamennyit alátámaszt belőle az is, hogy míg az elemzők kb. 3%-os egy részvényre jutó eredménynövekedést vártak a harmadik negyedévben éves szinten, ez kb. 8-10% lett. Továbbá a vállalatok 78%-a felülteljesítette az elemzői várakozásokat, ahol a historikus átlag 74%. Ez utóbbi bár nem abszolút csúcs, mindenképpen figyelemre méltó.

Forrás: Deutsche Bank

A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.