Az amerikai elnökválasztás egyike a nemzetközi gazdaságot és a világ számos befektetési-, deviza- és árupiacát nagymértékben meghatározó eseményeknek. A republikánus párt és Donald Trump győzelmét követően az MBH Bank elemzője megvizsgálta, milyen tendenciákra lehet számítani az új adminisztráció felállását követően.

Csökkenhet a társaságiadó-kulcs

Trump első elnöksége alatt a társaságiadó-kulcs 16 százalékponttal csökkent, 21 százalékra. Ígéretei szerint egy következő ciklusban akár 15 százalékra is lecsökkentené ezt a kulcsot. A fentiek alapján valószínűsíthető, hogy Trump alatt tovább nőhet a költségvetési hiány, hasonlóan ahhoz, amit az elmúlt elnökségek során elsősorban demokrata elnökök alatt tapasztaltunk.

Hogy melyik szektorokra milyen hatással lehet az adóváltozás, azt az alábbi blogbejegyzésben jártuk körül: „Make America Great Again”? – részvénypiaci helyzetkép – Monitor blog

Vámpolitikai szigor

Donald Trump, a republikánus elnökjelölt és korábbi elnök, a Bloombergnek adott interjújában bejelentette, hogy jelentősen növelni kívánja az importvámokat, ha novemberben megnyeri az elnökválasztást. Tervei szerint a külföldről származó autóimport esetén akár 100 százalékos vámot is bevezetne, minden egyéb árura 10 százalékos vámot javasolt, míg a Kínából érkező import esetében pedig 60 százalékos vámmal számol. Célja az amerikai termelés visszahozása az országba, valamint az amerikai gyártó cégek adókedvezményekkel való támogatása, és azok védelme magas vámokkal. Trump szerint az importvámok növelése arra ösztönözné a vállalatokat, hogy termelésüket visszahelyezzék az Egyesült Államokba, amivel „cégek ezrei” térnének vissza az amerikai piacra.

A várható vámpolitikai reformokról ebben a cikkben írtunk részletesen: Bizonytalanság az elnökválasztás árnyékában – Vámháború indulhat? – Monitor blog

A magyar gazdaságot is érzékenyen érintheti egy ilyen amerikai védővám-rendszer bevezetése, különösen az autóipart és az akkumulátoripart, mivel ezek exportja nagyban függ a külső kereslettől.

Olaj és energiaszektor

Donald Trump idei nyári beszédében az amerikai olajkitermelés növelésének ösztönzését szorgalmazta a belföldi kitermelés fokozásával az energiaköltségek csökkentése érdekében. Az olajtermelés ösztönzése azonban nem kizárólag Trump politikájára jellemző; az elnökség jelenlegi időszakában is folyamatosan nőtt a kitermelés. Piaci elemzők szerint az olajárra jelentősebb hatással vannak a piaci tényezők, mint Trump esetleges adókedvezményei. Ezzel párhuzamosan a zöldenergia irányába történő elmozdulás üteme lassulhat, nagyobb teret biztosítva a hagyományos energiacégek számára.

Infrastruktúra

Az energiaszektor mellett Trump állítása szerint jelentős összegeket szánna az infrastruktúra fejlesztésére, különös tekintettel utak, hidak és repterek építésére. Ez a terv értéknövekedési lehetőséget jelenthet az építőipari és infrastrukturális beruházásokhoz kapcsolódó vállalatok számára.

Autóipar

Donald Trump javaslata szerint az autóhitelek kamatai teljes mértékben levonhatók lennének az adóból, amely szerinte ösztönözné a belföldi autógyártást, és jelentősen elérhetőbbé tenné az autótulajdonlást amerikai családok milliói számára. Emellett Trump azt is szorgalmazza, hogy a kisvállalkozások könnyebben finanszírozhassák járműbeszerzéseiket, ezért az adóból levonható eszközberuházások összegét 500 ezer dollárról 1 millió dollárra emelné. Továbbá felvetette a három észak-amerikai ország közötti kereskedelmi megállapodás hatévenkénti újratárgyalásának szükségességét, ami lehetővé tenné vámok bevezetését annak érdekében, hogy Kína ne hozhasson az Egyesült Államokba Mexikóban gyártott autókat. Trump ígéretet tett arra is, hogy megakadályozza a kínai gyártású önvezető járművek közlekedését az amerikai utakon.

Részvénypiacok és összefoglalás

Trump elkötelezte magát, hogy az első ciklusa alatt törvénybe iktatott társaságiadó-csökkentéseket meghosszabbítja. Az alacsony társasági adókulcsok és a laza szabályozás kombinációja valószínűleg növelné a vállalati nyereséget és feljebb lendítené a részvénypiacot. A Trump-politika olyan ágazatoknak kedvezne, mint az olaj- és gázipar, valamint a mesterséges intelligencia. Eközben a megújuló energiára összpontosító cégek szenvedhetnek, ha Trump aláássa a Biden alatt bevezetett pénzügyi ösztönzőket.

A Trump Media & Technology Group, a Truth Social nevű közösségi médiaplatform Trump-tulajdonú anyavállalata felértékelődhet, ha Trump kerül hivatalba. A vállalat részvényei az elmúlt hónapban több mint kétszeresére drágultak, mivel a volt elnök egyes felmérések szerint javított a helyzetén. Fontos megjegyezni, hogy a részvény a spekulánsok egyik kedvenc terepe, így fundamentálisan jelenleg egyáltalán nem javasolt befektetési célpont.

Trump politikai javaslatai azonban bár fellendíthetik a tőzsdét, ugyanakkor veszélyeztethetik is a piaci teljesítményt. Trump javaslatainak egy része: magas vámok, belföldi gyártás, a bevándorláspolitika átszabása (ígérete szerint több millió, papírokkal nem rendelkező bevándorló kitoloncolását tervezi, ami munkaerőhiányt okozhat) erősen inflatorikus hatással járhat.

A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.

img

Mely szektoroknak kedvez a republikánusok győzelme?

Az amerikai elnökválasztás egyike a nemzetközi gazdaságot és a világ számos befektetési-, deviza- és árupiacát nagymértékben meghatározó eseményeknek. A republikánus párt és Donald Trump győzelmét követően az MBH Bank elemzője megvizsgálta, milyen tendenciákra lehet számítani az új adminisztráció felállását követően.

img

Mit mutat az Elliott-elemzés? – Teleperformance  

Az MBH Befektetési Bank szakértője Elliott-ciklus alapú elemzési módszerrel vizsgálta a Teleperformance papírjait. Javasolt befektetési stratégia: első belépés aktuális, azaz piaci árfolyamon. Stopot 85 eurónál érdemes meghúzni, profitrealizálásra a 127 eurós és 152 eurós szintek ajánlottak a jelenlegi kilátások alapján.