A Richter Gedeon Magyarország legnagyobb gyógyszergyártója és az európai gyógyszeripar egyik meghatározó szereplője. A társaság részvényei a versenytársakhoz képest jelentősen alulértékeltek, és az utóbbi időben még látványosabban szétnyílt az értékeltségek közötti különbség. Az MBH Befektetési Bank elemzőjének ajánlása.

A Richter stratégiájának fókusza, hogy az évtized végéig vezető európai midpharma vállalattá váljon. A társaság úgy alakította ki üzletágait, hogy a legfontosabb készítményének, a cariprazine-nak a tengerentúli piacon 2029 utáni véget érő szabadalmi védettsége után is megalapozott árbevétel és profitnövekedést tudjon felmutatni a befektetőknek.

Ezért a kutatás-fejlesztési tevékenység kiemelten fontos a társaságnak, céljuk, hogy az évtized végére legyen egy olyan molekulájuk, amely közel jár már a piacra kerüléshez. A Richter jelenleg 13 központi idegrendszeri K+F fejlesztéssel rendelkezik.

A Richter részvényei a versenytársakhoz képest jelentősen alulértékeltek, és az utóbbi időben még látványosabban szétnyílt az értékeltségek közötti különbség. Az originális gyártók jellemzően magasabb értékeltségeken szoktak forogni a generikus társaiknál, amelyet a jellemzően magasabb marzsok és a nagyobb növekedési potenciál indokolnak. Az értékeltségi prémium jelenleg egyáltalán nem látszik a Richternél.

Befektetési sztori, jövőbeli kilátások

  • A legfontosabb sztori a Richterrel kapcsolatban továbbra is a Cariprazine, amely a vállalat egyik kiemelkedően fontos készítménye (az Egyesült Államokban Vraylar néven forgalmazzák), és továbbra is nagy potenciált jelent a társaságnak a következő években, a gyógyszer ugyanis a leggyorsabban növekvő orális antipszichotikum az Egyesült Államokban. Az FDA 2015-ben forgalomba hozatali engedélyt adott ki rá skizofrénia és bipoláris mánia kezelésére. Később bipoláris depresszió, illetve major depresszió kezelésére is kiterjesztették a gyógyszert, amely további növekedési lehetőséget jelent.

  • Az elmúlt hónapokban érkezett egy hír: harmadik fázisú klinikai kísérletek zajlanak 13-17 évesek körében skizofrénia kezelésére. A vizsgálat 2025-ben fejeződik be, ha sikerrel zárul, akkor tovább bővülhet a készítmény alkalmazhatósága és a szabadalmi védettség fél évvel meghosszabbodhat. A Vraylarnak 2029 szeptemberéig tart a szabadalmi védettsége, ez kitolódhat 2030 márciusára. Ez jelentős többletbevételt jelenthetne a Richternek.

  • Az évtized végéig a Richter jelentős profitot realizálhat a Vraylar értékesítések után, a szabadalmi védettség lejártával azonban jelentős visszaesésre kell számítani. 2023 során a Richter amerikai partnere az AbbVie 2,76 milliárd dolláros bevételt realizált az USA-ban, amely 525 millió dolláros jogdíjbevételt jelentett a Richter számára (ez a teljes tavalyi árbevétel 29 százalékát fedi le). Az AbbVie jelenleg 5 milliárd dollár körüli csúcsbevételre számít az évtized végére. A társaság célja, hogy a 2020-as évek végére legyen egy olyan molekulájuk, amely közel jár már a piacra kerüléshez. A Richter jelenleg 13 központi idegrendszeri K+F fejlesztéssel rendelkezik.

  • A társaság stratégiájának fontos célja, hogy a Vraylar szabadalmi védettségének lejáratáig megalapozza az árbevétel és profitnövekedést. Ezért a tevékenységi köröket négy stratégiai üzletág köré csoportosították, mindegyik esetében jelentős fejlesztésekkel, akvizíciókkal támogatják az üzletágak fejlődését.

  • A Neuropszichiátriai (CNS) üzletág célja, hogy maximálisan kiaknázza a cariprazine-ban (Vraylar) cariprazine-ban rejlő lehetőségeket, emellett saját originális K&F projekteken is dolgoznak. A Nőgyógyászati üzletág (WHC) területén a társaság célja, hogy az évtized végére kiemelkedő profitabilitás mellett vezető szerepet érjen el a női egészség szegmensben. A méhmióma/endometriózis, a fogamzásgátlás, a hüvelyi fertőzések, a menopauza és a női technológiák területén van jelen készítményeivel a társaság. Ezen a területen több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a Richter, a növekedési stratégiájának egyik legfontosabb eleme nőgyógyászati termékpaletta fejlesztése. Biotechnológiai (BIO) üzletág esetében két fő stratégiai cél azonosítható: a reumatológia és csont és ízületi terápiás területeken szeretne meghatározó szereplővé válni a vállalat, az évtized végére már stabilan hozzájárulhat ez a terület az eredménytermeléshez. A Richter-Helm Biologics vállalathoz köthetően bérgyártási szolgáltatások is jelenleg már a társaság portfolióját képezik. 2023-ban hozta létre a Richter a General Medicines (GM) üzletágat, a generikus és tradicionális gyógyszerportfolió egyesítésével.

  • Az eredeti/originális gyógyszermolekulák innovációja és kutatásuk a Richter alapításának óta a stratégiájának kulcselemei. A társaság életében a kutatás-fejlesztés meghatározó szerepet játszik, 1200 fős kutató-fejlesztő bázist működtetnek, a négy üzletág olyan területekre fókuszál, ahol a Richternek speciális tudása van. 2030-ig egyrészt a cariprazine bevételek maximalizálására fókuszál a társaság, de közben szeretnének kialakítani egy olyan portfoliót, hogy a szabadalmi védettség lejárta után is biztosítva legyen a profit és árbevétel.

Technikai kép

  • A technikai képet vizsgálva a Richter árfolyama a június végén tört ki a 9200-9400 forint közötti sávból. Az emelkedést egy erős ellenállászóna akadályozza, 9700-10000 forint között számos erős szint állja útját a árfolyamnak.

  • Az év eleje óta több emelkedési kísérlet is volt, amelyek rendre elakadtak. A hosszútávú trend azonban egyértelműen emelkedő, az árfolyam a mélypontját 2022 márciusában érte el, azóta emelkedő mély- és csúcspontok azonosíthatóak a grafikonon.

  • Az utóbbi hónapokban egy szélesebb sávban egy bázist is kialakított a kurzus, 9000-9700 forint között. Ebből a bázisból egyelőre nem sikerült még az árfolyamnak kimozdulnia, de hosszabbtávon fennmaradhat az emelkedő trend, és újabb magasabb csúcspontok is kialakulhatnak. A 10000 forintos lélektani szint áttörésével kaphatna lendületet az árfolyam a további emelkedéshez. 10000 forint felett 11000 és 12000 forint jelentik az elérhető szinteket.

Kockázatok

  • A Cariprazine kiemelkedő hozzájárulása a Richter eredményéhez koncentrációs kockázatot jelent a bevételi oldalon. Ennek a készítménynek a hozzájárulása jelentősen függ az amerikai partnerük által elért árbevételtől, és az amerikai gyógyszerárazási környezettől.

  • A nőgyógyászati üzletág stratégiai céljai eléréséhez kapcsolódó kockázatok: a 2023-as 669 millió euróról 2023 előtt 1 milliárd euróra szeretné bővíteni a társaság az üzletágból származó bevételeket. Egyidejűleg több magas költségű és kockázatú termék fejlesztésén dolgoznak, ezek sikerétől függ az árbevétel növekedési pályája.

  • Orosz-ukrán háború kockázata: a társaság jelen van az orosz piacon, a szankciók jelenleg nem érintik a gyógyszeripart, a gyártás és az értékesítés is stabil. A romló orosz gazdasági helyzet azonban negatív hatással lehet a keresletre.

  • Inflációs kockázat: a társaság termékeinek jelentős része fix árazású, ez csökkenti a költségnövekedés áthárításának lehetőségeit.

  • Originális kutatási és fejlesztési projektek kockázata: a Richter éves szinten nagyon jelentős összeget költ K+F projektekre, ezeknek a fejlesztéseknek a megtérülése komoly kockázatot jelent a társaság számára.

A cikk elkészítésének időpontja: 2024. év 07. hónap 16. napja 12:00 óra.

Az elemzéshez használt adatok lezárva: 2024. év 07. hónap 16.

A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.