Elstartolt az európai gyorsjelentési szezon
A tőzsdei kereskedés szempontjából a negyedéves rendszerességgel ismétlődő gyorsjelentési időszak különösen nagy jelentőséggel bír, hiszen a befektetők ilyenkor kapnak a befektetési döntéseikhez szükséges adatokat, információkat a tőzsdei vállalatoktól. Az európai piacokon az év első jelentési időszaka hagyományosan pár héttel az amerikai szezon kezdete után, tehát január végén indul. Az MBH Bank elemzője megvizsgálta, mit hozhat az európai tőzsdék számára a következő két hét.
Az USA-ban már javában zajlik a jelentési szezon, január közepén a bankok negyedik negyedéves számaival indultak a gyorsjelentések. Mostanra már az S&P500 vállalatainak ötöde jelentett, összességében pozitív meglepetéseket okozva. A profit tekintetében a vállalatok összességében 6,7 százalékkal múlták felül az elemzői várakozásokat, miközben ez még így is közel 3 százalékos visszaesést jelent az egy évvel ezelőtti bázishoz képest.
Európában még csak most indul a gyorsjelentési szezon, január 24-e és február 8-a között az európai részvények mintegy fele teszi közzé eredményét. A befektetők azonban rossz hírekre készülnek, az eredmények várhatóan jelentősen csökkentek a negyedik negyedévben, különösen az energia- és ipari szektorban, míg a pénzügy például a jól teljesítő szektorok között lehet. 2023 korábbi negyedévei is gyengén sikerültek, a második és harmadik negyedévben 11 és 12 százalékkal esett vissza a nettó profit, az egy évvel ezelőtti bázishoz viszonyítva, a negyedik negyedévben pedig ennél is gyengébb eredmények várhatóak.
Utoljára 2020-ban láthattak a befektetők a mostaninál gyengébb negyedéves számokat. Az Európában látható magas kamatszint jelentős szerepet játszhatott az eredmények alakulásában, és komoly kihívás elé állította a jelentős adóssággal rendelkező iparágakat. A Stoxx600 index egy részvényre eső nyereségének (EPS) alakulását mutatja az alábbi grafikon. Jól látható, hogy az erős 2021-és és 2022-es év után a tavalyi első három negyedévben gyengén teljesítettek a vállalatok, és az előttünk álló gyorsjelentési időszakban is összességében gyenge eredményekről számolhatnak be a cégek.
Az alacsonyabb infláció és az idén várható csökkenő kamatlábak reményével párosulva, az európai részvények emelkedésének idén már lehet némi mozgástere. Az eredményvárakozások javulása is ezt támasztja alá, a Bloomberg előrejelzései alapján az átmeneti megtorpanás után idén aggregált szinten az eredmények javulására lehet számítani.
Az európai piacok jelenleg vonzó értékeltségen forognak, a Stoxx 600-as index 12,7-es előretekintő P/E rátája nagyjából 8 százalékkal a hosszútávú átlagos értékeltségi szint alatt van. Az alábbi grafikonon az értékeltség alakulása látható, tavaly a P/E értéke nem változott jelentősen, annak is köszönhetően, hogy a Stoxx600-as index árfolyama az év nagy részében egy viszonylag szűk sávban oldalazott. A nyomott értékeltség alátámasztható azzal is, hogy az elmúlt negyedévekben a vállalati eredmények visszaesést mutattak. 2024 második negyedévétől már ismét növekedésnek indulhatnak a profitok, ez pedig segítheti az index emelkedését.
Az eddig publikált gyorsjelentések közül két technológiai vállalat számait érdemes kiemelni. Az európai technológiai részvények nagyot ugrottak a negyedéves jelentés publikálásakor, az SAP és ASML Holding felemelkedett befektetői hangulatot hoztak a piacra.
Az SAP a negyedik negyedévre 8,47 milliárd eurós bevételt jelentett a várt 8,35 helyett. A felhő szolgáltatások bevételek és rendelésállomány terén is jelentős növekedést mutattak, a felhőhöz köthető bevételek 20%-ot nőttek és a teljes bevétel 43%-ért feleltek. Az SAP a fókuszát az üzleti mesterséges intelligenciára helyezi, ennek érdekében 8000 fős munkaerő átcsoportosítást tervez a vállalat. A társaság árfolyama 7 százalékos réssel ugrott a hírre.
Az ASML egy holland vállalat, ami félvezetők gyártásához készít berendezéseket. A negyedéves jelentésében rendelések száma több mint háromszorosára nőtt, ami a félvezetők feltámadását jelezheti. A rendelés számok növekedését a piac csak 2024 első negyedévére várta, azonban ez előbb érkezett, ami azt mutathatja, hogy a vevők magabiztosak a közép- és hosszútávon.
A vállalat az elemzői várakozásokon felüli számokat publikált, nettó eladásai a negyedévben 7,2 milliárd eurót mutattak a várt 6,9 milliárd helyett, a nettó profit pedig 2 milliárd euró volt, ami az elemzői várakozásokat 200 millió euróval szárnyalta túl. A vállalat a 2024-es évre a várakozásait nem módosította, 2023-hoz hasonló eladásokat vár. A menedzsment szerint a kínai eladások csökkenhetnek a 2023-ban bevezetett amerikai és holland export korlátozások miatt. Az ASML részvényei 10 százalékot ugrottak a jelentésre.
LEZÁRVA: 2024. január 26-án 12:00 órakor. Az előrejelzéshez használt adatokat 2024. január 25-ig vettük figyelembe.
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
2025: tétre, helyre, befutóra – hogy alakul a részvénypiac jövőre?
Közeledik az év vége és ez abban is tökéletesen lemérhető, hogy megszaporodtak a jövő évre vonatkozó előrejelzések. Pedig ahogy Yogi Berra is mondta, „nehéz az előrejelzés, különösen akkor, ha a jövőre vonatkozik.”
Mit mutat az Elliott-elemzés? – USD/PLN
Az MBH Befektetési Bank elemzőinek számításai alapján, hat hónapos időtávon 5% körüli gyengülés várható a Zloty-ban a dollárhoz képest.