Enyhén erősödik az építőipar
A gyenge őszi kezdés után októberben kedvezőbb adatokat mutatott fel az építőipar: az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,5%-kal csökkent, az előző hónaphoz képest viszont 4,6%-kal nőtt az építőipari termelés volumene októberben, így a hónap végére 0,7% volt az ágazat idén januártól mért éves növekedése. Az év folyamán hektikusan alakult az ágazat teljesítménye, és a mostani kedvező adatokból sem következtethetünk egyelőre tartós trendfordulóra. 2024 meglepően jól kezdődött, de a nyár eleje óta csökkenő számokat mutatott fel az építőipar. A teljes szerződésállomány kedvező, ugyanakkor az új szerződések havi mutatói jelentős volatilitást mutatnak. Az ágazatot közép-hosszabb távon támogathatják az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv építőipart és lakáspiacot érintő intézkedései, azonban az ágazat rövid távú kilátásai szempontjából az uniós források akadozása, a nagy állami beruházások elhalasztása és a gazdasági szereplők borús jövőképe miatti kapacitás bővítések visszafogása negatív tényező. Mindezek függvényében is az éves átlagos teljesítmény a 2023-as termeléshez képest legfeljebb stagnálhat, de 2025 második felétől érezhető bővülésre számítunk.
Az építőipar meghatározó folyamatai:
- Kisebb visszapattanást mutatott fel szeptemberhez képest az ágazat, de továbbra is elmaradásban van az egy évvel korábbihoz képest, 0,5%-kal. Az építőipari ágazatok közül az épületek építése esetében 9,4, az egyéb építmények építésénél 12,3%-kal csökkent a termelés volumene. A legnagyobb súlyú ágazat, a speciális szaképítés termelése 12,0%-kal bővült.
- Havi alapon nézve októberben a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 4,6%-kal volt magasabb az előző hónapnál.
- Az októberi szerződésállományi adatok ugyan kedvező képet mutatnak, de az új szerződések volumene visszaesett:
- A megkötött új szerződések volumene 44,2%-kal csökkent. Ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 34,5%-kal, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 53,4%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.
- Az építőipari vállalkozások október végi szerződésállományának volumene 31,8%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit, ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 2,2%-kal csökkent (jellemzően magánszektor) miközben az egyéb építményekre vonatkozóké 66,0%-kal emelkedett. A pozitív számok nagy értékű állami infrastruktúra fejlesztésekre utalnak.
- 2024 első tíz hónapjában az építőipari termelés volumene 0,7%-kal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest, amivel az idei év összesített teljesítménye – a két évig tartó csökkenés után is – stagnálás körüli lehet.
- A kormányzat októberben mutatta be az Új Gazdaságpolitikai Akciótervét, melynek központi kérdése a lakhatási nehézségek enyhítése. A stimulusok tartalmaznak keresleti és kínálati ösztönzőket egyaránt, ez utóbbi az építőipart is élénkítené. Erre szüksége is van az ágazatnak, mivel új megrendelésállományt generálhat. Az ÉVOSZ szerint a megismert intézkedések hatására (az újlakás-építés és a felújítási piac növekedése miatt) az építőipar évente plusz 1%-os mértékben tud hozzájárulni járulni a GDP-növekedéséhez. Tekintettel ugyanakkor az építőipar nagyságrendileg 5%-os súlyára a GDP-n belül, ennek teljesüléséhez 20% körüli növekedést kéne látnunk az építőiparban, ami önmagában 2025-ben még nem valószínű.
Kilátások a teljes ágazatot nézve:
- A kedvező friss adat fényében az idei évre már nem várjuk, hogy áttörést mutasson fel az építőipar. Az év elején látható emelkedés és az elmúlt hónapokban tapasztalt csökkenés eredőjeként az idei év átlagában stagnálásra számítunk az építőiparban. Jövőre 2,4%-os emelkedés jöhet, mivel 2025 második felében már érezhető élénkülésre számítunk, míg 2026-ban pedig 8% körüli növekedést mutathat az építőipar.
- A későbbiekben az uniós források beérkezése és azok felhasználásának megindulása, illetve az otthonfelújítási program és az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv révén az építőipar lendületet kaphat, ami a jelenlegi trendből való kilábaláshoz szükséges. Az épületek felújításának anyagigénye miatt a gyártók kapacitáskihasználtsága javulhat, ill. az építési vállalkozók megrendelésállománya és munkaerőigénye is növekedésnek indulhat, leginkább a KKV szektorban. A program nem csak az építőiparra lehet pozitív hatással, hanem az egész gazdaságot élénkítheti.
Rövidtávú kilátások alágazatonként:
- Infrastrukturális építés: A kormány által idén zömében befagyasztott állami beruházások (EBI Építésaktivitási Jelentésből is egyértelműen látszik), jövőre fel fognak pörögni, de számítani lehet arra, így a kivitelezési szakasz legkorábban is indul csak a második félévtől veheti kezdetét.
- Input anyagok és termékek: A felújítás lehet az a szegmens, ami komoly forgalomnövekedést generálhat az építőanyagok számára jövőre, amit az az Új Gazdasági Akcióterv számos intézkedése támogathat. A kormány célja 2027-re 48%-ról 40%-ra csökkenteni az építőipar importkitettségét. Ennek érdekében elfogadták a nemzeti építésgazdasági stratégiát, amely a hazai építőanyag-gyártás és a hazai munkaerő alkalmazását helyezi előtérbe.
- Lakó- és nem lakóépület építése: A gyenge konjunktúrát mutatja, hogy éves szinten a lakásépítések száma nagyot esett: az idei első három negyedévben 8709 új lakás épült, mely 19%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban, így tovább folytatódik az évek óta tartó csökkenő dinamika. 2024-ben egy erős évzárással akár 15 ezer átadás is reális lehet, de ezzel együtt is a 2023-as évinél kevesebb lakás épülhet Magyarországon idén. A kiadott lakásépítési engedélyek száma 14 551 volt, ami ugyancsak 2,3%-kal maradt el a 2023 azonos időszakitól, azonban a 2024 második negyedévéhez képest 25%-os emelkedés figyelhető meg, de továbbra is alacsony sávban mozog. 2025-ben kisebb emelkedés jöhet a lakásépítési piacon, de maximum 10%-kal haladhatja meg az idei számokat, melyet az új lákásáfa szabályozás, illetve az új lakásfejlesztési tőkeprogram támogat. A kínálati oldalt stimuláló, jövő márciusban induló tőkeprogram keretében az állam 200 milliárd forintot biztosít ingatlanalapok számára kollégiumépítésre, bérlakásépítésre és újlakásépítésre. A támogatást öt éven keresztül (2 fejlesztési ciklus) vehető igénybe úgy, hogy az állam 70%-ig biztosítja forrást, a projekt fennmaradó 30%-át magánbefektetőknek kell biztosítaniuk.
- Mérnöki tevékenység: Teljesítménye erősen összefügg a kivitelező alágazatok teljesítményével, de a mérnöki alágazat korábban érzékeli az ágazatot érintő tendenciákat, mint a gyártó és kivitelező alágazatok.
Készítette: Horti Flóra, Szabó Melinda
JOGI NYILATKOZAT
- Jelen kiadványt az MBH Bank Nyrt. (székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.; cégjegyzékszám: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága, Cg. 01-10-040952; tev. eng. sz.: III/41.005-3/2001.; a Budapesti Értéktőzsde tagja; felügyeleti hatóság: Magyar Nemzeti Bank 1013 Budapest, Krisztina körút. 55. sz.; továbbiakban: a Bank) készítette.
- Jelen kiadvány a 2014/65/EU irányelv, és a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete alkalmazásában marketingközleménynek minősül. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen kiadvány nem minősül a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete szerint a befektetéssel kapcsolatos kutatás követelményeinek megfelelő befektetési elemzésnek. A jelen dokumentumban közölt megállapítások nem objektív és nem független magyarázatot tartalmaznak. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen marketingközleménynek minősülő dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését, közzétételét megelőző kereskedésre vonatkozó tilalom. A kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek, és a jelen tájékoztatás nem teljes körű.
- A jelen kiadványban szereplő információk nem minősülnek vételi vagy eladási ajánlatnak, sem befektetési tanácsadásnak, sem befektetésre, jegyzésre, szerződéskötésre vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésnek, felhívásnak, ajánlattételnek, továbbá nem minősül adótanácsadásnak. A tájékoztatás nem teljes körű, a kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek. A kiadvány nem minősül befektetési tanácsadásnak, abban az esetben sem, ha a dokumentum bármely része egyes pénzügyi eszköz vonatkozásában annak lehetséges árfolyam-, hozam-alakulásával kapcsolatos ismertetést tartalmaz. Jelen dokumentum nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, körülményeit és céljait, így személyre szóló ajánlás hiányában nem minősül befektetési tanácsadásnak.
A Bank kizárja a felelősségét a kiadványban foglaltak esetleges befektetési döntésként való felhasználásáért, a konkrét egyedi befektetési döntésekért, az ebből eredő következményekért, így nem vállal felelősséget a befektető ezen kiadványban foglaltak alapján hozott döntései következtében, vagy őt azzal bármilyen egyéb összefüggésben érő esetleges károkért, veszteségekért. - A kiadványban szereplő információk hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban az információk valódiságáról, pontosságáról, helytállóságáról és teljességéről a Bank biztosítékot nem kapott, ezért a dokumentumban leírtak teljességével és pontosságával kapcsolatban sem a dokumentum készítői, sem a Bank felelősséget nem vállalnak. A kiadványban megjelölt tartalmak és vélemények a kiadványt készítő szakembereknek, a kiadvány elkészítésének időpontjában fennálló piaci körülmények alapján kialakított, megítélését tükrözik, amelyek újabb információk, a piaci viszonyok, gazdasági körülmények változása esetén külön értesítés és figyelmeztetés nélkül megváltozhatnak. A Bank fenntartja a jogot, hogy a jövőben előzetes értesítés nélkül módosítsa a jelen dokumentumban foglalt megállapításokat.
- Az árfolyamok, hozamok, egyéb adatok múltbeli alakulásából nem lehetséges a jövőbeni árfolyamokra, hozamra, illetőleg teljesítményre vonatkozó egyértelmű és megbízható következtetéseket levonni. A befektetőknek önállóan (vagy független szakértő igénybevételével) kell felmérniük és megérteniük az egyes pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások lényegét, valamint kockázatait. Javasoljuk, hogy a befektetők a befektetésre vonatkozó döntés meghozatala előtt az adott pénzügyi eszközre és a befektetési szolgáltatásra vonatkozó üzletszabályzatot, tájékoztatót, egyéb szerződéses feltételeket, hirdetményeket, kondíciós listát figyelmesen olvassák el, mert csak ezen dokumentumok és információk ismeretében dönthető el, hogy a befektetés összhangban áll-e a befektető kockázattűrő képességével és befektetési céljaival, továbbá körültekintően mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatait, a díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket, károkat! Javasoljuk továbbá, hogy tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogi és egyéb jogszabályokról, valamint a befektetésre vonatkozó döntésének meghozatalát megelőzően forduljon munkatársainkhoz, vagy keresse fel banki tanácsadóját!
További tájékoztatás elérhető a Bank fiókjaiban, valamint az mbhbank.hu honlapon. - A Bank jogosult a kiadványban szereplő eszközök vonatkozásában árjegyzési, egyéb befektetési szolgáltatási tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást nyújtani.
A Bank továbbra is jogosult jóhiszeműen és a piacképzés szokásos módja szerint a jelen dokumentumban szereplő pénzügyi eszközök vonatkozásában kereskedésre, ügyletkötésekre vagy kereskedésre árjegyzőként az árjegyzés szokásos menete szerint, valamint egyéb befektetési tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást, illetve egyéb pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást nyújtani a kibocsátónak és egyéb személyeknek. - A Bank rendelkezik a befektetési szolgáltatási tevékenységekkel kapcsolatosan potenciálisan felmerülő összeférhetetlenségi helyzetek leírására, illetve az ilyen helyzetek kezelésére vonatkozó Összeférhetetlenségi Politikával, illetve a bank-és értékpapírtitoknak minősülő adatok kezelésére és átadására vonatkozó belső szabályzattal.
- Jelen kiadvány a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szerinti védelem alatt áll, ezért kizárólag a Bank előzetes írásbeli engedélyével lehet azt többszörözni, terjeszteni, egyéb módon nyilvánosságra hozni, valamint felhasználni. A Bank valamennyi szerzői jogon alapuló jogát fenntartja.
- Ezt az üzenetet azért kapta, mert korábban feliratkozott hírlevelünkre vagy hozzájárult ahhoz, hogy Önt a Bank marketingcélú üzenetekkel megkeresse. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tájékoztatást kapni az MBH Banktól, megadott hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja. A vonatkozó adatkezelésekről, illetve az Önt megillető jogokról, azok gyakorlásának módjáról, valamint a jogorvoslati lehetőségekről további tájékoztatást az mbhbank.hu honlapon található adatvédelmi irányelvekben, illetve az Adatkezelési Tájékoztatóban, valamint a 06 80 333 660-as zöld számon kaphat. Amennyiben nem kíván a továbbiakban híreket, üzleti ajánlatokat kapni, hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja a telebankar@mbhbank.hu e-mail címen, illetőleg a 06 80 333 660-as zöld számon. Hozzájárulását visszavonhatja postai úton is az MBH Bank Nyrt., 1134 Budapest, Kassák Lajos u. 16-18. címére küldött nyilatkozatával, amelyen kérjük, hogy jól olvashatóan tüntesse föl nevét, lakcímét és azt, hogy a közvetlen üzletszerzési célú (direkt marketing) megkeresések tiltását kéri.
Az adatkezelésre vonatkozó tájékoztatás és az adatkezelési irányelvek elérhető a bankfiókokban és az mbhbank.hu honlapon. - A jelen kiadvány a kiadása időpontjában érvényes.
A kiadvány elkészítésének időpontja: 2024. 12. 13. 10:00
Még nem kapott erőre az építőipar – ágazati kitekintő
Az októberi felpattanás után ismét gyenge számokat produkált az építőipar: az egy évvel korábbihoz viszonyítva 1,7%-kal, és az előző hónaphoz képest 2%-kal csökkent az építőipari termelés volumene novemberben, így az év első 11 hónapjában 0,5%-ra mérséklődött az ágazat éves növekedése.…
Enyhén erősödik az építőipar
A gyenge őszi kezdés után októberben kedvezőbb adatokat mutatott fel az építőipar: az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,5%-kal csökkent, az előző hónaphoz képest viszont 4,6%-kal nőtt az építőipari termelés volumene októberben, így a hónap végére 0,7% volt az ágazat idén…
Jelentős visszaeséssel kezdte az őszt az építőipar
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2%-kal, és az előző hónaphoz képest is 2,7%-kal csökkent az építőipari termelés volumene szeptemberben, így a harmadik negyedévre 0,9%-ra mérséklődött az ágazat idén januártól mért éves növekedése. A nemzetgazdasági beruházások jelentős csökkenése fényében mindez nem…