Fejfájás – részvénypiaci helyzetkép
A múlt heti Részvénypiaci helyzetkép az alábbi gondolattal zárult: „…enyhülhet a túlfeszített árazás és ez egyébként beleillik abba a ciklusba is, ahogyan a P/E két tényezője változik. Nem lennénk meglepődve egy 2017-2019-hoz hasonló időszakon, amikor bár 2300-ról 3200-ig emelkedett az index, de tette ezt komoly volatilitással.”
Maradjunk egy kicsit a volatilitásnál! Talán ez okozhatja a jövőben a legnagyobb fejfájást, hiszen a részvények vétele és tartása alapvetően volatilitás short pozíció. A legtöbben nem szeretik az ide-oda csapkodó árfolyamokat, helyette a folyamatos trendszerű emelkedés a vonzóbb. De vannak a piacnak olyan szereplői is, akik kifejezetten kedvelik a volatilitást. Biztos sokan hallottak a korábban Microstrategy, ma már csak Strategynek nevezett cégről, amelynek bár van eladható terméke/szolgáltatása, az annyira felejthető, hogy az a stratégia született a cégnél, hogy Bitcoint kell venni minden pénzért. Sőt, nem csak saját pénzből, hanem másokéból is! A cég átváltható kötvényeket bocsát ki és az abból befolyt összeget is Bitcoinra költi. Az átváltható kötvény lényege, hogy valamikor a jövőben a kibocsátó részvényeire váltható át egy meghatározott áron. Addig a befektető a kötvény után kamatot kap. Vagy nem kap. A Strategy esetén van olyan sorozat kibocsátva, amikor nem kap semmilyen kamatot a befektető. Kérdés, ennek mégis mi az értelme?
Az átváltható kötvény értékét a hozamkörnyezet, a vállalat hitelbesorolása és a benne foglalt vételi opció értéke határozza meg. És itt jön képbe a volatilitás! Michael Saylor napi szintű Bitcoin pumpálása, nyilatkozatai, grandiózus tervei mind a volatilitásról szólnak. Ugyanis egy opció értékét számos ismert tényező mellett (lejárat dátuma, lehívási árfolyam, jelenlegi piaci ár, kamatkörnyezet, osztalékhozam) egy ismeretlen tényező is befolyásolja, ez pedig nem más, mint a várható volatilitás. Ezt pedig senki sem ismeri, csak közelítések, modellek léteznek beazonosítására, de ezek többsége a csapnivaló kategóriába sorolható. Minél magasabb a várható volatilitás, annál többet ér az opció, így például annál jobb feltétekkel lehet átváltoztatható kötvényt kibocsátani. Jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a befektetők hajlandóak 5 évre ingyen pénzt adni a cégnek, cserébe a benne foglalt opcióért. A Strategy-hez hasonló besorolású cégek kb. 7%-on tudják magukat finanszírozni, azaz a befektetők 5 év alatt több, mint 40%-os hozamról mondanak le, csakhogy birtokolják az opciót.
Az ilyen átváltoztatható kötvények befektetői többségében delta semlegesek. Magyarul érdektelenek abban a tekintetben, hogy merre megy a részvény árfolyama. Megveszik a kötvényt, majd azt delta fedezik, azaz, ha emelkedik a részvény ára, akkor növelik short pozíciójukat, ha csökken, akkor csökkentik. Számukra egy fontos dolog van, a volatilitás alakulása, hiszen így tudnak hozamot elérni. (E miatt magas egyébként a Strategy short állománya is. 10%-os short arányával a Nasdaq100 index, amelynek tagja a papír, a harmadik legjobban shortolt tagja).
A fenti eset csak egy kiragadott példa az elmúlt hetek eseményeiből. Korábban már számos alkalommal felhívtuk a figyelmet arra, hogy 2022-2024 egy különleges időszak volt a volatilitás univerzumában, hiszen kiemelkedő volt az olyan napok száma, amikor az S&P500 értéke csökkent és emellett a VIX index értéke is csökkent. A VIX index nem más, mint az S&P500 30 napos lejáratú opcióiból származtatott, várható volatilitást kifejező index. A két index néhány kivételtől eltekintve (ezekbe most nem megyünk bele) ellentétesen mozog, de az, hogy egy irányba kereskedtek a napok 13-20%-ban szinte soha nem látott esemény volt. Az ok? Sokat lehet azonosítani: a volatilitás csökkenésre játszó kereskedési programok és stratégiák, az, hogy nem volt olyan esemény, ami hirtelen nagy volatilitást okozott. A lassú, trendszerű esés nem jelent alapvetően magasabb VIX indexet. Okként lehet tálalni a rövid, egy napos lejáratú opciók elterjedését, amit retail és intézményi befektetők is előszeretettel használnak. Sokan már megkérdőjelezték a VIX index hitelességét az elmúlt években, de most mintha változás történne a szemünk előtt.
Bár 2025-ből még nem sok kereskedési nap telt el, de most úgy tűnik, hogy visszatérünk a normális kerékvágásba (lásd fenti ábra). Ha a fenti ábrát idősorosan nézzük meg a változás szele jobban érezhető. A piac és a volatilitás együttmozgása (a lenti ábra azt mutatja meg, hogy a piac egységnyi változására, amely lehet emelkedés vagy esés is, a volatilitás, azaz a VIX index mennyit változik) 2022-2023-ban szinte abnormálisan alacsony szinten realizálódott, de 2024 végén és 2025 elején rekord gyorsasággal „árazódott” át.
Mit jelenthet ez? Lehet, hogy egy kicsit több fejfájást…
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
MBH Bank: lakossági megtakarításban Magyarország a régiós mezőny élén jár
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze…
OPUS: A stratégiának megfelelően
Az OPUS Global teljes 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a társaság árbevétele 8%-kal 686,3 milliárd forintról 631,4 milliárd forintra csökkent, míg az EBITDA szintje, az árbevétel csökkenésének ellenére stagnált, és az előző évivel szinte azonos 88,5 milliárd forintot ért el.…
A tőzsde (színes, amerikai-európai-kínai akcióvígjáték, 2025)
Azt nem tudjuk, hogy a címben szereplő fiktív filmet meg lehetne-e valósítani a közeljövőben, most, hogy Kína például betiltotta az amerikai filmek importját, de talán szükségtelen is. Az elmúlt pár nap történéseinél nagyobb fikciót amúgy is nehéz lenne kitalálni. Erről…