Ilyen volt a BUX index 2024-es éve
Egy január elején megjelent cikkünkben a hazai piac idei kilátásait vizsgáltuk. A zárómondat így hangzott: „az idei évben nagy valószínűséggel jöhetnek újabb rekord árfolyamszintek a BUX indexben”. Ez meg is valósult, az idei év nem is szólt másról a hazai piacon, mint a folyamatos csúcsdöntésekről.
A fent idézett cikk itt érhető el.
Kiemelkedő teljesítmény nemzetközi szinten
- A BUX index 61.000 pont környékéről indította az évet, és december 12-én újabb történelmi csúcsot döntött 80.960 pontnál. Ez több mint 32 százalékos emelkedést jelent, amely nemcsak önmagában, hanem a nemzetközi indexekkel összehasonlítva is kiemelkedő. Idén az amerikai piac teljesítményétől volt hangos a média, az USA piacát jól reprezentáló S&P500 index valóban szárnyalt idén, de a BUX teljesítményét nem tudta felülmúlni, az idei növekedése 30 százalék alatt maradt. A német DAX index hosszú oldalazás után november végén tért magához, és az utóbbi hetek emelkedésének köszönhetően kissé felzárkózva, 20 százalékot tudott idén feljebb kapaszkodni. A régióban is egyértelműen a hazai piac vezeti az emelkedést, a lengyel WIG20 index eddig negatív teljesítményt nyújtott idén, a cseh PX indexet is érdemes megemlíteni, főleg az utóbbi hetek emelkedés okán közel 20 százalékkal került feljebb idén, de még így is bőven elmarad a BUX teljesítményétől.
A történelmi csúcsok ellenére is alacsony az értékeltség
- Arról is érdemes szót ejteni, hogy 2023-ban 40 százalékot emelkedett a BUX, ilyen mozgás után érkezett az idei szintén kiemelkedő teljesítmény. Az utóbbi két évben ráadásul jelentősebb korrekció nélkül tudott folyamatosan rekord értékekre kapaszkodni a piac. Augusztusban szintén írtunk egy helyzetképet a hazai börzéről, ahol kiemeltük a BUX nagyon kedvező értékeltségét. Ez azóta sem változott. Jelenleg az index P/E (árfolyam és az egy részvényre jutó eredmény hányadosát mutaja meg ez a mutató) alapú értékeltsége 6,2, miközben a hosszútávú átlagos értékeltség 10. Az idei évben sokáig stabilan 5-6 között mozogott a P/E mutató, csak az utóbbi hetekben lépte át a 6-os értéket. A BUX értékeltsége azért maradt alacsony az árfolyam emelkedése ellenére, mert közben az index legnagyobb súlyú részvényeinek az eredményvárakozásai erőteljesen emelkedtek. Az alábbi grafikonon jól látható, hogy 2005 óta csak 2008-ban volt a mostanihoz hasonló alacsony értékeltség a piacon.
- Az USA-ban az emelkedést sokáig a növekedési (growth) részvények (Pl. Amazon, Nvidia, Google, stb.) vezették, ide olyan vállalatok tartoznak, amelyek árbevétel és eredmény terén a piaci átlagot meghaladó mértékben növekednek hosszabbtávon, és ezzel párhuzamosan magas árazáson forognak a fundamentumaikhoz képest. Az S&P500 indexen belül egy viszonylag szűk csoport vezette az emelkedést, amelyek egyértelműen a növekedési kategóriába tartoznak. Ezzel szemben az értékalapú (value) részvények az eredménytermelő képességükhöz képest alacsony árazáson és jellemzően árfolyamon forognak, és ezektől a részvényektől nem várható olyan mértékű nagy növekedés, mint a growth kategóriába tartozó részvényektől. Tipikusan ide tartoznak a bankszektor, távközlési- és gyógyszerszektor, illetve az autóipar részvényei is. Az értékalapú részvények az év második felében már középpontba kerültek a tengerentúlon is, és a BUX indexet is jellemzően ilyen vállalatok alkotják. Jövőre valószínűleg az értékalapú részvények többségének jó éve lehet, idehaza sokat segítene a részvényeknek, ha belátható közelségbe kerülne egy orosz-ukrán fegyverszünet vagy béke. Ez további katalizátort jelenthetne a hazai piacnak, a fundamentumok ugyanis adottak a további emelkedéshez.
- A BUX-ot alkotó blue-chipek esetében továbbra is stabil növekedési várakozások és jelentős alulértékeltség látható. Annak ellenére, hogy 80.000 pont felett járt a múlt héten a BUX index, továbbra is alulértékelt, köszönhetően a blue-chipek dinamikus profitbővüléseinek. A BUX technikai képe nagyon kedvező, stabil emelkedő trendben kapaszkodik felfelé az árfolyam, bár jövőre bármikor jöhet akár egy nagyobb korrekció is, de a hosszútávú trend törésének jelenleg kicsi az esélye. A korrekciókban és a magasabb mélypontok kialakulásakor a vételi pontokat érdemes keresni, mert várhatóan jövőre is lesz tere az emelkedésnek.
- Az idei év második felében a Magyar Telekom és a Richter részvényeit is elkezdtük követni. A részletes elemzés és a legutóbbi gyorsjelentésről készült kommentárunk itt érhető el.
Az elemzés lezárva 2024. december 18. (08.00)
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
MERCK KGAA – részvényelemzés
A Merck KGaA-t 1668-ban alapították, így a világ legrégebbi ma is működő vegyipari és gyógyszeripari vállalata. A társaságot a Merck család alapította, 1995-ben vezették be a részvényeket a frankfurti tőzsdére, de a család továbbra is megtartotta a többségi tulajdont, jelenleg…
„Kérem kapcsolja ki!” – részvénypiaci helyzetkép
Pénteken Donald Trump elindítja saját coinjának a kereskedését (Trumpcoin), amely szombaton és vasárnap eszement emelkedésbe kezd. Százhuszonötszörösére emelkedik az árfolyama, és az (akkori) csúcson, kapitalizációja eléri a 15 milliárd dollárt. Eközben Melania Trump is „belép a piacra” saját coinjával, melynek…
VINCI SA – részvényelemzés
A Vinci egy francia multinacionális vállalat, amely a világ egyik legnagyobb építőipari és koncessziós csoportja. A társaság tevékenye több üzletágra osztható, ezek közül érdemes kiemelni, az építőipart, ahol különböző építési projektekben vesz részt: hidak, alagutak, épületek és egyéb jelentős infrastruktúrák…