Mi mozgatja a forint árfolyamát?
A forint árfolyama március 12-én gyengülésnek indult, a negatív mozgást több tényező befolyásolta. Az MBH Bank elemzője összefoglalta a mozgás mögött azonosítható legfontosabb folyamatokat.
Március 12-én a reggeli 395-ös szintről a délelőtti órákban előbb 396-ig emelkedett az EUR/HUF árfolyam, az uniós források folyósításával kapcsolatos bizonytalanság és a kormányzat óvatosabb növekedési kilátásai nyomán, majd folytatódott a hazai fizetőeszköz gyengülése az amerikai inflációs adat megjelenése után látott dollár-erősödéssel párhuzamosan. Az EUR/HUF kurzus 398,50-nél is járt, egy éve nem látott magas szinten. A forint euróval szembeni grafikonján a 396 feletti szint áttörésével már a 400-as szint kerülhet elérhető távolságba. Ha a forint átmenetileg át is lépi a 400-as szintet az euróval szemben – amire akár a március 15-i ünnepnap miatt illikvidebb piacon is sor kerülhet –, az véleményünk szerint nem lesz tartós kilengés.
Az euróval szemben 402 feletti szinteken is járt a forint tavaly márciusban, az az időszak azonban alapvetően az amerikai bankszektort érintő aggodalmakról szólt, amelyet az illetékesek gyorsan kezeltek, így annak nem volt tartós hatása a forint megítélésére. Az előttünk álló héten is a fejlett piaci folyamatok lesznek fókuszban, a befektetők az amerikai jegybanki szerepet betöltő Fed március 20-i üzeneteit várják a kamatkilátásokat illetően, a Fed frissíti gazdasági prognózisát is, amely a jegybankárok kamatpálya-előrejelzését is tartalmazza.
A forint megítélését számos olyan várakozás befolyásolta az elmúlt hetekben, ami menetközben megjelent, ismertté vált, így folyamatosan be tud épülni a szereplők döntéseibe. A hazai inflációs és kamatpályával kapcsolatban természetesen van bizonytalanság, de az MNB jelzése alapján 6-7%-os kamatszintet érhetünk el nyárra, ami továbbra is pozitív reálkamatot eredményez. A költségvetési hiánypályával kapcsolatos aggodalmak a múlt hétfői hivatalos bejelentéssel enyhültek, ami csökkentette a bizonytalanságot is a hazai makropálya kapcsán.
Az év második felében pöröghet fel az ipari termelés
Az ipari termelés 2022 járt utoljára a csúcson, azóta egy csökkenő trend figyelhető meg. Az októberi, havi alapú 2%-os növekedés novemberre rögtön visszafordult, és a friss számok alapján látszik, hogy nem tört meg a csökkenő trend. Az ipar teljesítményének elsődleges…
Kilépett a jegybanki toleranciasávból az infláció
A novemberi 3,7%-os év/év alapú áremelkedést követően decemberben 4,6%-kal emelkedtek átlagosan a fogyasztói árak idehaza, az adat megfelelt várakozásunknak, azonban magasabban alakult a piaci konszenzusnál (4,4%). Az előző hónaphoz képest 0,5%-kal nőttek az árak, mi is ezzel számoltunk. Az éves…
Ismét emelkedett a boltok forgalma
A legfrissebb adatok alapján bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, s így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból. A tavalyi egész éves adatokra még egy hónapot várni kell, de már most látszik,…