Nincs itt semmi látnivaló? – A gyorsjelentési szezon nyitányára
Kényelmes helyzetben van a FED június végén. A kritikus mutatók tekintetében nem várható a közeljövőben semmi kiugró, ezért jelenleg az idő az USA központi bankjának dolgozik. A legfontosabb vállalatok részvényei viszont okozhatnak meglepetést a gyorsjelentési szezonban. Nézzük, hogy miért is!
Egyrészt a vállalati eredmények egészen jól alakultak a második negyedévben és ez várható a közeljövőben is; a piacok nem esnek, sőt, az S&P500 abszolút csúcs közelében van, még akkor is, ha a koncentráció magas a piacokon (kevés vállalat vezeti az indexeket). A munkanélküliség alakulásában sem várhatunk semmilyen kirívó, negatív eseményt. Emellett az infláció viszonylag kordában van tartva, jelenleg éves szinten 3,3%. A kisvállalati optimizmus újból felépülőben és a GDP-növekedés is rendben van, igaz az atlantai FED real-time GDP-mutatója az elmúlt egy hónapban 4%-ról 2% alá csökkent, majd ma már 3% körül látható (némi volatilitás tapasztalható). Azaz a FED helyzete, ahogy írtuk, kényelmes. Nem kell rohannia, nem kell különösebben azzal foglalkoznia, mikor és miért nyúl a kamatokhoz, jelenleg az idő mintha csakis a központi banknak dolgozna.
Hogy reagál a piac?
Mindezt a piac is látja és látta, hiszen a történelem egyik leghosszabb olyan időszakát éljük, amikor az S&P500 nem esett 2%-nál nagyobb mértékben. Eddig több, mint 330 nap telt el azóta, hogy legutóbb 2%-kal csökkent az index. (A modern kor egyik rekordja egyébként a 2003 és 2007 között látott majdnem 1000 ilyen nap volt).
Ez a helyzet talán most lehetőséget teremt majd arra, hogy a makro és a monetáris politika ne vigye el a showt a vállalati eredmények elől, hiszen tudjuk júliusban már gyorsjelentési szezon lesz. Mert bár létezik „top-down” befektetési filozófia, ahol először azzal kell tisztában lenni, hogy a gazdaság egésze milyen állapotban van, és utána lehet meghozni az allokálási döntéseket – de végtére is a gazdaság az egyes vállalatokból áll, így a „bottom-up” megközelítés, amely szerint először legyünk tisztában az egyes vállalatok eredményével, helyzetével, ugyanilyen fontos lehet. Persze ez utóbbi jóval melósabb feladat is egyben.
De visszatérve eredeti témánkhoz, reméljük, hogy lesz itt látnivaló, már ami a vállalati eredményeket illeti. Az elmúlt napokban számos elemzést, hírlevelet lehetett olvasni, amelyek központi témája a hét vezető részvény és így az AI-boom vállalatokra, munkavégzésre, befektetésekre és GDP-re vonatkozó hatása. Hogy tisztán lássunk, az Amazon, Alphabet, Meta, Microsoft és Nvidia 2024 és 2025-os egy részvényre jutó nyereségének növekedése elérheti a 37% (2024) és 19%-ot (2025), de még 2026-ban is 13%-kal bővülhet a Goldman Sachs elemzése szerint.
Ezzel szemben a többi S&P500-at alkotó vállalat medián eredménybővülése ugyan ebben az időszakban 6%-11%-9%. És hogy miért fontos ez? Azért, mert ezek a nagy kapitalizációjú cégek adják az S&P500 aggregált eredményének kb. negyedét. Azaz az, hogy koncentrált lett a piac, vagyis hogy 5-7 papír viszi hátán az indexeket, fundamentális szemüveggel is teljesen érthető. Sőt, még az sem biztos, hogy ez a fundamentális arány nem fog még jobban felborulni a big-cap tech oldalára.
Mire számíthatunk a jövőben?
Hasonló megközelítéssel kalkulálunk mi is, így a Befektetéselemzés hivatalos és nyilvános egy éves fair értéke az S&P500-ra vonatkozóan 5714 pont. Mi azt valószínűsítjük, hogy a fenti részvények, kiegészülve az Apple-lel a szabad pénzáramukat 17-25%-kal tudják növelni. Ezen a linken érhető el a teljes elemzés.
Természetesen a fenti technológiai cégeknek jelentős beruházásokat is eszközölniük kell. Hogy ezek a jövőben kifizetődőnek-e vagy sem, azt ma még nehéz megmondani, de ha a múltból indulunk ki, akkor mindenképpen. Az alábbi ábrán látható, hogy ezek a cégek milyen elképesztő hozamot értek el az évek során befektetéseiken. Csak az Amazon lóg ki ebből a sorból, de ott nagyon fontos tényező, hogy ez a cég tényleg számolatlanul öntötte a pénzt az innovációba, másrészt az Amazon nem csak egy „technológiai” cég, hanem működéséből adódóan itt tényleg kell a raktárakra, a logisztikára stb. is költeni. A többiek esetében ilyen szegmens nincs. Mindenesetre +50%-os megtérülési ráták egészen elképesztőek.
És bátran állíthatjuk, nem ma van, amikor a tőkeberuházások csökkeni fognak. Míg az Alphabet, Amazon és Meta 2022/23-ban kb. 60 milliárd dollárt költött IT-infrastruktúrára, addig ez 2026-ra már 108 milliárd dollárra emelkedhet a Bank of America elemzése szerint. Ezek a beruházások pedig egyrészt majd árbevételt fognak generálni, másrészt addig is más cégek, beszállítók, kivitelezők árbevételét gyarapítja. Például az Nvidiaét.
Vagyis az AI-ba történő befektetés újból elhozhatja a tőkeberuházások felpörgését, amely végső soron a vállalati fundamentumokat is erősítheti. Ma már látjuk, hogy az előttünk álló eredményszezont (nem csak a következő negyedévig, hanem egészen 2026 év végéig), a vállalati nyereségek felpörgése jellemezheti.
A szövegben felhasznált képek forrása: Bloomberg, Vállalati beszámolók, MBH Befektetési Bank
A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.
Az első fecske – részvénypiaci helyzetkép
Kicsit szokatlan hűvös és esős októberi napokon fecskékről értekezni, de nem mi diktálunk, hanem a piac. Két fontos dolog is történt (elkezdődött) az elmúlt napokban, amely mellett nem lehet szó nélkül elmenni: a kínai stimulus és a gyorsjelentési szezon kezdete.…
Mit mutat az Elliott-elemzés? – TESLA
Az MBH Befektetési Bank szakértője Elliott-ciklus alapú elemzési módszerrel vizsgálta Tesla papírjait.
Kiugró eredmény a turizmusban – Ágazati Kitekintő
Kiemelkedő eredményt hozott a nyár utolsó hónapja a turizmusban: 11%-kal több vendéget és 3,6 százalékkal több vendégéjszakát könyveltek el az egy évvel korábbihoz képest a turisztikai szálláshelyek 2024 augusztusában. Az első nyolc hónap alapján is pozitív az ágazat teljesítménye, mivel…