Az RWE Aktiengesellschaft egy német energiavállalat, amelyet 1898-ban alapítottak Essenben. A társaság fő tevékenysége a villamosenergia termelés és kereskedelem. Az RWE 2030-ig tartó stratégiájának fókusza a megújuló energiára való átállás. A részvény árfolyama év eleje óta több mint 25%-ot esett, a befektetők a csökkenő eredményvárakozások hatására (energia árak normalizálódása) az MBH Befektetési Bank elemzői szerint túladták a részvényt, ezzel akár egy jó beszállópontot teremtve.

Az RWE Aktiengesellschaft a megújuló portfólió kapacitásának több mint dupláját tervezi elérni 2027-ig (34 GW), amely kiemelkedő növekedés lehet a versenytársak tervezett fejlesztéseihez képest. A feltételezett körülbelül 20%-os összetett éves növekedési ráta (CAGR) így magasabb lehet, mint az azonos méretű piaci szereplőké, mint például az Orsted, vagy EDP. A vállalat éves szinten 5-10%-kal tervezi növelni az osztalékot, 2024-ben várhatóan 1,10 eurót fizethet a vállalat részvényenként.

Befektetési sztori, jövőbeli kilátások

  • A vállalat megújuló energiára építő stratégiája véleményünk szerint erős, és a versenytársak közül is kiemelkedő. 2027-re várhatóan az energia termelés 90%-a megújuló és gáz forrásból fog érkezni, ahogy fokozatosan építik le a lignit és szén erőműveket.

  • Az RWE-t véleményünk szerint a csökkenő energiaárak hírére túladták, és jelenleg az árfolyam kb. -15%-os szinten áll, míg az európai közmű szektort követő SX6P ETF csak -1,5%-ot gyengült (YTD). A 2024-es évben az energia árak és a makró környezet normalizálódásával csökkenhet az iparág volatilitása, ami teret adhat a vállalatok fejlődésére, és a közmű vállalatok előnyt húzhatnak a gazdaság növekvő energia igényéből. A mesterséges intelligenciához köthető adatközpontok növekedésével az energiaigény is jelentősen megugorhat, amely pozitív hatású lehet az iparág számára.

  • A vállalat a 2023-as évben jóval a várakozáson felüli eredményeket publikált, a korrigált EBITDA 8,3 milliárd euróra emelkedett, ami 33%-os növekedés az előző évhez képest. A vártnál jobb eredményeket az RWE főként az energiakereskedelemből származó erős számoknak és az erőmű üzemidő optimalizálásának tudta be, azonban a Con Edison felvásárlásából származó eredmények sem elhanyagolhatók.

  • Az RWE a 2024-es várakozásában az eredményeket alacsonyabbra várja az előző két év felülteljesítéséhez képest, a korrigált EBITDA-t 5,2-5,8 milliárd eurós sáv aljára várja, míg a nettó eredmény 1,9-2,4 milliárd eurós értékek közé csökkenhet a menedzsment szerint. A várt gyengébb teljesítményt az ellátás és kereskedelem, valamint a víz/biomassza/ gáz szegmens eredménycsökkenésétől várják, főként az energiaárak és a piaci trendek normalizálódásával.

  • A 2024-es évben a tervek szerint a beruházási kiadások (CAPEX) is megnőnek, főként az európai és amerikai szél, nap és akkumulátor projektek miatt.

  • A tőkeáttételi faktor (nettó adósság/korrigált EBITDA) a beruházások mértéke miatt várhatóan nőni fog a 2023-as 0,9-es szintről, azonban jóval a menedzsment által meghatározott 3,0 szint alatt maradhat.

  • A 2024-es évre a vállalat 1,10 euró részvényenkénti osztalék fizetését tervezi (+10% YoY), amit évente 5-10%-kal tervez növelni.

  • Hosszabb távú céljai alapján az RWE 2030-ra 9 milliárd eurós EBITDA-t tervez elérni, 2040-re pedig a teljes karbon semlegességet tűzte ki célul.

  • A legfrissebb negyedéves jelentésében (05.15) a vállalat megerősítette a 2024-es célokat és az 1,10 eurós részvényenkénti osztalékot. Az új néven „rugalmas energiatermelés” (korábban víz/biomassza/gáz) szegmens a várt gyengébb teljesítményt mutatta, azonban az ellátás és kereskedelem szegmens a menedzsment által becsült gyengélkedést erős számokkal cáfolta.

Technikai kép

  • Az RWE részvényben egy teljesen kész Elliott mozgást láthatunk. 2015-ben indult el a trendelő alakzat, majd 2020-tól (Covid pánik) következett egy korrekciós szakasz (A-B-C-vel jelölve).

  • A korrekciós szakasz egy nagyon erős Bull piaci alakzat, mivel a „C” hullám vége sokkal feljebb ért véget, mint az „A” hullám vége és „B” magasabbra ment, mint az „A” kiinduló pontja. A korrekció elnevezése „Running Flat”.

  • Március vége óta az alakzatból számítható célzónából, 30 euró környékéről („C” hullám végének ide kellett megérkeznie) látunk egy felpattanást.

  • Arra számítunk, hogy a felfelé trend folytatódni fog, és egy 5 hullámos szerkezettel eléri a jelölt célzónákat.

  • Első lehetőségként a 50-56 közötti zóna tűnik elérhetőnek, ha ezt a zónát dinamikusan áttöri az árfolyam, akkor 65-71-es árfolyamzóna is lekérhető.

Kockázatok

  • A vállalat hét fő kockázati területet különböztet meg, ezek: piaci-, szabályozási és politikai-, jogi-, működési-, pénzügyi-, üzlettársak hitelezési képességeinek kockázata, illetve egyéb rizikófaktorok. Ezek közül a piaci, valamint szabályozási és politikai kockázatokat tekinti magasnak, míg a többit közepes vagy alacsony kockázatúnak ítéli meg a menedzsment.

  • A piaci kockázatok főként az energia árak változásában merülnek ki. Az RWE eredménye jelentősen függ az energiaárak alakulásától, a legtöbb ország, ahol jelen van nem alkalmaz ár korlátozásokat, így ki van téve az energiaárak változásának. A vállalat ennek kiküszöbölésére és a kockázat csökkentésére határidős ügyleteket alkalmaz.

  • Az RWE jelentős politikai- és szabályozói kockázatnak van kitéve, a közelgő európai és egyesült államokbeli választások miatt. Az eredményektől függően mindkét régióban változhatnak az energia piacokkal és klímaváltozással kapcsolatos szabályozások, amelyek jelentős hatással lehetnek a vállalatra, főként a befektetési terveire.

  • Az időjárással kapcsolatos kockázatokat is érdemes megemlíteni, hiszen ezek is kiszámíthatatlanná tehetik a működést.

  • A megújuló energiára hagyatkozó erőforrások jelentősen ki van téve az időjárási viszonyoknak, főként a szél-és naperőművek. Kedvezőtlen időjárás esetében kevésbé hatékonnyá válhat a működés vagy akár a leállások is gyakoribbak lehetnek, szélsőséges időjárás pedig jelentős károkat is okozhatnak bennük.

  • A kitűzött célok elérését lassíthatják vagy akadályozhatják a projekteknél felmerülő késések, vagy ellátási láncban felmerülő problémák, amelyek negatív hatással lehetnek a vállalat eredményeire.

A kiadvány elkészítésének időpontja: 2024. év 06. hónap 5. napja 16:00 óra. Az elemzéshez használt adatok lezárva: 2024. év 06. hónap 5.

Készítette: Rácz Balázs, Farkas Nándor

A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.