Tájkép csata előtt: küszöbön az amerikai elnökválasztás
Nemcsak az Egyesült Államok, de az egész világgazdaság számára meghatározó jelentőségű az amerikai elnökválasztás kimenetele, így nem csoda, hogy a kampány véghajráját világszerte kiemelt figyelem övezi. Az MBH Bank elemzője helyzetképet ad a választás előtt álló amerikai gazdaságról, illetve összefoglalja az esetleges demokrata vagy republikánus győzelemhez kötődő, várható gazdasági hatásokat.
Az amerikai elnökválasztás valójában nem közvetlen szavazás
November 5-én tartják az amerikai elnökválasztást, ezzel egyidőben pedig a 100 fős szenátusban 34 helyről szavaznak, valamint a 435 fős képviselőházban is választásokat tartanak. Az Egyesült Államok választási rendszerében az elektori testület választja meg hivatalosan az elnököt és alelnököt. Bár a szavazólapokon az elnökjelöltek neve szerepel, a szavazók tulajdonképpen elektorokat választanak, akik a választópolgárok leadott voksai alapján szavaznak az elnök személyéről. 538 elektori szavazatból 270 szükséges a győzelemhez. Az 538 elektori szavazatból 93-at az ún. csatatér államok adnak, ez közel 20%-ot jelent, így sorsdöntő, hogy a választás napján ki nyeri ezeket. A jelenlegi állás szerint Trump a hétből négyet behúzhat, ami nagyban segíthetné az ő győzelmét. Nevadában jelenleg döntetlen az állás, további két billegő államban pedig éppen, hogy vezet Harris.
Nemcsak a várható elnök személye a kérdéses, hanem az sem bizonyos, hogy milyen támogatásban részesül majd az elnök a programja végrehajtásához, aminek számottevő reálgazdasági (legfőképp fiskális és külkereskedelmi politika) és pénzpiaci hatása is lehet az előttünk álló hónapokban. A 100 fős szenátusban idén 34 helyről döntenek, ebből 11 helyet republikánus, 19-et pedig demokrata szenátor tölt be jelenleg. Négy független jelölt széke szintén megüresedik, így kérdés, hogy helyükre esetleg sikerül-e bejutnia plusz demokrata vagy republikánus jelöltnek. A képviselőház 435 tagját is megválasztják, ahol jelenleg 212 demokrata, 220 republikánus tag foglal helyet. Három, már korábban megüresedett szék szintén gazdára fog találni november 5-én. A várakozások szerint a képviselőházban megfordíthatják az arányt a demokraták, 70% esély van arra, hogy demokrata többség legyen a házban, 222 demokrata képviselővel.
Hogy áll a gazdaság a választás előtt?
Az amerikai 10 éves kötvényhozamok 4,25% felett is jártak október 23-án, ami közel három hónapja nem látott magas szintet jelent. A hosszú hozamok emelkedése október elején indult, a várakozásokat felülmúló munkaerőpiaci jelentést követően, ami a piaci kamatcsökkentési árazásokat is átírta, mintegy 50 bázispontnyi csökkentést kiáraztak a piaci szereplők. Az azóta megjelent makroadatok is összességében jó képet festettek az amerikai gazdaságról, az áremelkedés üteme is lassult az előző havi adatokhoz képest, mindamellett egy éves időtávon továbbra is kamatcsökkentéseket jelez a Fed is, és a piac is alacsonyabb kamatokkal számol, ami mellett a hosszú hozamoknak is lejjebb kellene jönnie alapvetően.
Az elmúlt napokban már kevésbé a makroadatok, annál inkább a választás kimenetelével kapcsolatos várakozások kerültek fókuszba, miután fordult a kocka az előrejelzésekben: a fogadási irodák már Trump győzelmét jelzik (60%-os győzelmi esély) Harris-szel szemben. A piacok jelenleg tehát egy magasabb inflációval és adósságszinttel járó kimenetelt várnak.
A költségvetés kihívásai és a hosszabb távú adóssághelyzet alakulása valamelyest háttérbe szorult a tengerentúlon a választási kampányidőszak során, azonban a republikánus győzelmi esélyek erősödésével a futamidő prémium is egy éve nem látott magas szintre szökött, és részben magyarázza a hosszú hozamok magas szintjét is. A New York-i Fed ACM modelladatai szerint a futamidő prémium október 7-én fordult pozitívra – ami azt jelzi, hogy a befektetők kompenzációt várnak el az államadósság hosszabb tartásáért – majd október 21-ig 0,21%-ra emelkedett.
Merre tovább?
Bármelyik elnökjelölt nyeri meg a választásokat, a felvázolt programjaik magasabb deficit- és adósságszintet hozhatnak. A CRFB think tank október 7-i becslése az elnökjelöltek programjainak hatását vizsgálva arra a megállapításra jutott, hogy Trump győzelme esetén az amerikai adósságszint kétszer akkora mértékben (7500 mrd USD) emelkedne 2035-ig, mint amire Harris győzelme esetén számítani lehetne (3500 mrd USD). A think tank szerint az államadósság Trump programja esetében 17 százalékponttal akár a GDP 147%-ára, míg Harris esetében 8 százalékponttal a GDP 133%-ára emelkedhet.
De a választások előtt is jönnek izgalmak november elején: a következő munkaerőpiaci riportot november 1-jén publikálják, és a piaci várakozások szerint a szeptemberi eredményeknél jóval gyengébb foglalkoztatási adatok megjelenésére lehet számítani, ami akár újabb fordulatot okozhat a kamatvárakozásokban és a dollár árfolyamában is – tehát a választásokig nagyobb volatilitásra számíthatunk a pénzpiaci eszközök tekintetében.
Bizonytalanság az elnökválasztás árnyékában – Vámháború indulhat?
Donald Trump kampányának egyik fontos mondása, hogy vissza kell szerezni a feldolgozóipar egy részét, és ezzel új munkahelyeket teremteni az amerikai gazdaság számára. Ennek eléréséhez az importvámok emeléséhez/bevezetéséhez folyamodna a republikánus jelölt. A volt elnök több kampányesemény, illetve interjú során…
Ismét technikai recesszióba került a magyar gazdaság
A várakozásunkhoz és a konszenzushoz képest is jelentős negatív meglepetést hozott a harmadik negyedéves GDP adat. A KSH előzetes adatai szerint az idei harmadik negyedévben 0,8%-kal esett vissza a magyar gazdaság a nyers adatok alapján az előző év azonos időszakához…
Visszafogottabb eredményt hozott az ősz az idegenforgalomban
A nyári szezon növekedése után az ősz első hónapja visszafogottabb számokat hozott: A vendégéjszakák száma tudott ugyan növekedni az egy évvel korábbi adatokhoz képest 1,1%-kal, de ez a külföldi turisták által eltöltött éjszakáknak volt köszönhető, mivel számuk 5,8%-kal emelkedett, míg…