Márciusban szezonálisan és munkanaphatástól megtisztítva az ipari termelés 0,1%-kal haladta meg a februári szintet, és 5,4%-kal múlta alul a tavaly márciusit. Az első negyedévben az ipari termelés 4,4%-kal csökkent, így nem meglepő módon negatívan járult hozzá a Q1-es (még előzetes) GDP adathoz. Az ipar nagyobb súlyú ágazatai vegyesen teljesítenek: az akkumulátorgyártás továbbra is nagyon gyenge számokat produkál, de a járműgyártás némi bizakodásra adhat okot. A gyenge teljesítmény elsődleges oka a nem kielégítő külső kereslet, ami ráadásul a legnagyobb alágazatokat, a járműgyártást, illetve a villamos berendezés gyártást (akkumulátor-gyártás) kiemelten érinti. A német gazdaságélénkítő csomagnak pozitív hatása lehet az ágazatra, továbbá támogathatná az ipar helyzetét és csökkenthetné a bizonytalanságot az orosz-ukrán háború lezárása, valamint gyors megállapodás elérése a vámháborúban. Némileg mérsékli a továbbra is gyenge külpiaci konjunktúra hatásait és szintén támogathatják az ipari kibocsátás javulását 2025 végétől, de inkább 2026-tól azoknak a gyáraknak a beindulása, amik az elmúlt években az autó- és akkumulátoripari szegmensben felépültek, miközben csak évek alatt érik majd el kapacitásaik felső határát. Összességében viszont arra számítunk, hogy 2025-ben az ipar teljesítménye várhatóan éves átlagban még visszaesik.

Az ipar meghatározó folyamatai:

  • 2025 márciusában az ipari termelés volumene munkanaphatástól megtisztítva 5,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól.

Az ipari termelés indexe szezonálisan és munkanappal kiigazított (2021 = 100%)

  • A feldolgozóipari alágak többségében visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában, ahol a két legjelentősebb súlyú alágazatból az akkumulátor és szárazelem gyártás volumene 41, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 14,8%-kal esett vissza. Az adatok közül kiemelendő, hogy a járműgyártás élénkült: a tavalyi évet meghaladó teljesítményt nyújtott és az exportértékesítési adatokhoz is pozitívan járult hozzá (de egy havi adatokból messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni).

  • Kedvezőtlen trendeket sejtetnek a rendelési adatok és az export adatok. 2025 Q1-et nézve az előző év azonos időszakához képest:
    • Az ipari termelés 4,4%-kal csökkent. Az összes értékesítés 63%-át adó külpiaci eladások volumene stagnált, a 37%-ot képviselő hazai értékesítésé 3,0%-kal mérséklődött.
    • Összes ipari rendelésállomány és összes új rendelés 2025 Q1-ben 6%-kal csökkent év/év alapon.
    • A feldolgozóipar tizenhárom alága közül kilencben visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben, 25%-kal a villamos berendezés gyártásában, a legnagyobb alág, a járműgyártás kibocsátása 3,8%-kal csökkent.

  • Az ipari termelői árak 2025 első negyedévében összeségében 8,2%-kal nőttek (a belföldi értékesítés árai 5,4, az exportértékesítéséi 9,6%-kal voltak magasabbak)

Rövidtávú kilátások a teljes ágazatra és a kiemelt alágazatokra

  • 2025-ben a termelési oldalról tekintve az ipar várhatóan éves átlagban még visszaesik, a növekedés csak jövőre lehet érezhető. Az ágazat gyenge teljesítményének egyik oka, hogy az exportpiacok nem teljesítenek jól (Németország és Ausztria gazdasága is visszaesett tavaly), ezenkívül az elektromos autózásra való átállás lelassulása is negatív hatású, illetve a vámháború is negatív kockázatot hordoz az ágazatra nézve.

  • Donald Trump amerikai elnök április 2-án viszonossági vámokat jelentett be szinte az összes kereskedelmi partnerével szemben. Az azóta eltelt időszakban azonban ezek jelentősen finomodtak, ami biztató lehet arra, hogy hosszú távon az ilyen magas mértékű vámok nem valószínű, hogy velünk maradnak. A vámtételekhez való alkalmazkodás egyébként is vélhetően valamiféle megegyezés felé fogja terelni a globális gazdasági szereplőket, miközben a multinacionális gyártócégek hazai üzemegységei (alacsonyabb költségszintjük miatt) előnyt élvezhetnek. Az európai autógyártás szorosan kötődik az USA-hoz, mivel az USA az EU autóiparának 2. legnagyobb export piaca, és az EU járműexportjának több mint egyötöde az Egyesült Államokba irányul. 2024-ben 757 654 új járművet exportáltak az EU-ból az Egyesült Államokba, 38,9 milliárd euró értékben. Az Egyesült Államok részesedése a teljes magyar kivitelben meghaladja a 4%-ot.

Top 10 ország részesedése Magyarország külkereskedelmi termékforgalmában, 2024

  • 2025 végétől, de leginkább 2026-tól támogathatja az ipari kibocsátást a jelentős feldolgozóipari fejlesztések üzembeállása, gondoljunk a BMW és a CATL gyárakra, valamint a BYD építése és esetleges próbaüzeme is elősegíti majd a növekedést, ugyanakkor a külpiaci kilátásaink korlátozottan javulhatnak 2025-ben; a német gazdaság várhatóan kismértékű növekedésre lesz képes az idén bejelentett élénkítő csomag nyomán, mely az ipari termelésre érdemi pozitív hatást gyakorol jövőre.

  • Az elmúlt időszakban a beszerzésimenedzser-indexek egy óvatos feldolgozóipari kilábalás felé mutattak, viszont a márciusi 50,9 pontról 50,1 pontra lassult áprilisban az eurózóna kompozit BMI-je. Ez a szolgáltatószektor aktivitási mutatójának nagy süllyedése miatt történt, miközben a vámháború által igazán célba vett feldolgozóipari aktivitási mutató meglepő módon még nőtt is.

Járműgyártás:

  • A kilábalásra utaló adatok nem túl bíztatóak, ami több okra vezethető vissza: csökkenő globális kereslet, energiaárak volatilitása és a geopolitikai feszültségek, vámháború, így a vállalkozások megfontoltabban adják le új rendeléseiket.

  • 1,9%-kal csökkent a 2025 első negyedévében eladott új autók száma az Európai Unióban az előző év azonos időszakához képest. Márciusban a csökkenés csak 0,2% volt.

  • Kihívásokkal néz szembe az autópiac. Európa autógyártói nincsenek túl jó helyzetben, jelenleg jelentős túlkapacitások vannak, vagyis több autót gyártanak, mint amit értékesíteni tudnak. Az Allianz Trade április közepi előrejelzése a nagyon gyenge, 1,7%-os 2024-es növekedés után idénre is csak 1,5%-os bővülést vár az európai újautó-eladásokban és az S&P Global Mobility januári előrejelzése is hasonló, stagnálás közeli állapotot vár. A vállalatoknak jelenleg számos problémát kell kezelniük, mint például a kínai versenyt, a lassuló európai keresletet és az elektromos autókra való átállás nehézségeit, illetve a védővámok hatásait. Mivel a hazai járműipar exportorientált, így nagyban meghatározza a külpiacok alakulása.

  • 2025 Q1-ben az eladott új autók közül legnépszerűbbnek a hibrid-elektromos autók számítanak, 35,5%-os piaci részesedéssel. A dízeles autók aránya 9,5%-ra csökkent, a benzines autóké pedig 28,7%ra esett. Az idei első negyedévben az új elektromos autók értékesítése 23,9%-kal emelkedett, amivel a részesedése 15,2% volt az EU teljes autópiacán.

  • Magyarországon 3,8%-kal többet, összesen közel 33 ezer új autót adtak el az az első negyedéveben az előző év azonos adataihoz képest. A dízeles autók eladása 27,8%-kal növekedett, a benzineseké 14,2%-kal csökkent, az elektromos autók értékesítése pedig 5,2%-kal nőtt a 2024-hez első negyedévéhez képest.

Villamos berendezés gyártása:

  • Az akkumulátorgyártás jelenlegi csökkenő trendjét a kereslet csökkenése okozza, és ez hatással van a hazai gyártásra, de valószínűsíthetjük, hogy ez egy átmeneti probléma lesz. Ahhoz, hogy idén növekedést lássunk az alágazatban mindenképp szükség az általános európai környezet javulására. Ennek vannak már jelei, mint pl. Németországban a bejelentett költekezési szándék. A jelentős kapacitásbővítések hatása nem tud érvényesülni (debreceni CATL, a szegedi BYD, stb.), mivel a gyenge európai konjunktúra, ill. az elektromos autózásra való átallási folyamat lelassulása miatt az alágazat megrendelései jelenleg csökkennek.

Számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása:

  • Az ágazatban az exportértékesítés a domináns, így általánosan kedvezőtlenül hat az alágazatra és a hazai kibocsátásra a gyenge európai konjunktúra.

Élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása:

  • Ez az alág mutatja az ipari termelésen belül a legjobb teljesítményt, ami inkább a belföldi piachoz kötődik, így kevésbé függ a külső kereslettől, mindez a belső kereslet helyreállásának irányába mutat.

Készítette: Horti Flóra

JOGI NYILATKOZAT

  1. Jelen kiadványt az MBH Bank Nyrt. (székhely: 1056 Budapest, Váci u.38.; cégjegyzékszám: Fővárosi Törvényszék Cégbírósága, Cg. 01-10-040952; tev. eng. sz.: III/41.005-3/2001.; a Budapesti Értéktőzsde tagja; felügyeleti hatóság: Magyar Nemzeti Bank 1013 Budapest, Krisztina körút. 55. sz.; továbbiakban: a Bank) készítette.
  2. Jelen kiadvány a 2014/65/EU irányelv, és a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete alkalmazásában marketingközleménynek minősül. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen kiadvány nem minősül a Bizottság (EU) 2017/565 felhatalmazáson alapuló rendelete szerint a befektetéssel kapcsolatos kutatás követelményeinek megfelelő befektetési elemzésnek. A jelen dokumentumban közölt megállapítások nem objektív és nem független magyarázatot tartalmaznak. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a jelen marketingközleménynek minősülő dokumentum nem a befektetéssel kapcsolatos kutatás függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült és nem érinti a befektetéssel kapcsolatos kutatás terjesztését, közzétételét megelőző kereskedésre vonatkozó tilalom. A kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek, és a jelen tájékoztatás nem teljes körű.
  3. A jelen kiadványban szereplő információk nem minősülnek vételi vagy eladási ajánlatnak, sem befektetési tanácsadásnak, sem befektetésre, jegyzésre, szerződéskötésre vagy kötelezettségvállalásra történő ösztönzésnek, felhívásnak, ajánlattételnek, továbbá nem minősül adótanácsadásnak. A tájékoztatás nem teljes körű, a kiadványban foglalt adatok tájékoztató jellegűek. A kiadvány nem minősül befektetési tanácsadásnak, abban az esetben sem, ha a dokumentum bármely része egyes pénzügyi eszköz vonatkozásában annak lehetséges árfolyam-, hozam-alakulásával kapcsolatos ismertetést tartalmaz. Jelen dokumentum nem veszi figyelembe az egyes befektetők egyedi igényeit, körülményeit és céljait, így személyre szóló ajánlás hiányában nem minősül befektetési tanácsadásnak.
    A Bank kizárja a felelősségét a kiadványban foglaltak esetleges befektetési döntésként való felhasználásáért, a konkrét egyedi befektetési döntésekért, az ebből eredő következményekért, így nem vállal felelősséget a befektető ezen kiadványban foglaltak alapján hozott döntései következtében, vagy őt azzal bármilyen egyéb összefüggésben érő esetleges károkért, veszteségekért.
  4. A kiadványban szereplő információk hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, azonban az információk valódiságáról, pontosságáról, helytállóságáról és teljességéről a Bank biztosítékot nem kapott, ezért a dokumentumban leírtak teljességével és pontosságával kapcsolatban sem a dokumentum készítői, sem a Bank felelősséget nem vállalnak. A kiadványban megjelölt tartalmak és vélemények a kiadványt készítő szakembereknek, a kiadvány elkészítésének időpontjában fennálló piaci körülmények alapján kialakított, megítélését tükrözik, amelyek újabb információk, a piaci viszonyok, gazdasági körülmények változása esetén külön értesítés és figyelmeztetés nélkül megváltozhatnak. A Bank fenntartja a jogot, hogy a jövőben előzetes értesítés nélkül módosítsa a jelen dokumentumban foglalt megállapításokat.
  5. Az árfolyamok, hozamok, egyéb adatok múltbeli alakulásából nem lehetséges a jövőbeni árfolyamokra, hozamra, illetőleg teljesítményre vonatkozó egyértelmű és megbízható következtetéseket levonni. A befektetőknek önállóan (vagy független szakértő igénybevételével) kell felmérniük és megérteniük az egyes pénzügyi eszközök és befektetési szolgáltatások lényegét, valamint kockázatait. Javasoljuk, hogy a befektetők a befektetésre vonatkozó döntés meghozatala előtt az adott pénzügyi eszközre és a befektetési szolgáltatásra vonatkozó üzletszabályzatot, tájékoztatót, egyéb szerződéses feltételeket, hirdetményeket, kondíciós listát figyelmesen olvassák el, mert csak ezen dokumentumok és információk ismeretében dönthető el, hogy a befektetés összhangban áll-e a befektető kockázattűrő képességével és befektetési céljaival, továbbá körültekintően mérlegelje befektetése tárgyát, kockázatait, a díjakat, költségeket és a befektetésekből származó esetleges veszteségeket, károkat! Javasoljuk továbbá, hogy tájékozódjon a termékkel, befektetéssel kapcsolatos adójogi és egyéb jogszabályokról, valamint a befektetésre vonatkozó döntésének meghozatalát megelőzően forduljon munkatársainkhoz, vagy keresse fel banki tanácsadóját!
    További tájékoztatás elérhető a Bank fiókjaiban, valamint az mbhbank.hu honlapon.
  6. A Bank jogosult a kiadványban szereplő eszközök vonatkozásában árjegyzési, egyéb befektetési szolgáltatási tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást nyújtani.
    A Bank továbbra is jogosult jóhiszeműen és a piacképzés szokásos módja szerint a jelen dokumentumban szereplő pénzügyi eszközök vonatkozásában kereskedésre, ügyletkötésekre vagy kereskedésre árjegyzőként az árjegyzés szokásos menete szerint, valamint egyéb befektetési tevékenységet vagy kiegészítő szolgáltatást, illetve egyéb pénzügyi vagy kiegészítő pénzügyi szolgáltatást nyújtani a kibocsátónak és egyéb személyeknek.
  7. A Bank rendelkezik a befektetési szolgáltatási tevékenységekkel kapcsolatosan potenciálisan felmerülő összeférhetetlenségi helyzetek leírására, illetve az ilyen helyzetek kezelésére vonatkozó Összeférhetetlenségi Politikával, illetve a bank-és értékpapírtitoknak minősülő adatok kezelésére és átadására vonatkozó belső szabályzattal.
  8. Jelen kiadvány a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény szerinti védelem alatt áll, ezért kizárólag a Bank előzetes írásbeli engedélyével lehet azt többszörözni, terjeszteni, egyéb módon nyilvánosságra hozni, valamint felhasználni. A Bank valamennyi szerzői jogon alapuló jogát fenntartja.
  9. Ezt az üzenetet azért kapta, mert korábban feliratkozott hírlevelünkre vagy hozzájárult ahhoz, hogy Önt a Bank marketingcélú üzenetekkel megkeresse. Amennyiben a továbbiakban nem kíván tájékoztatást kapni az MBH Banktól, megadott hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja. A vonatkozó adatkezelésekről, illetve az Önt megillető jogokról, azok gyakorlásának módjáról, valamint a jogorvoslati lehetőségekről további tájékoztatást az mbhbank.hu honlapon található adatvédelmi irányelvekben, illetve az Adatkezelési Tájékoztatóban, valamint a 06 80 333 660-as zöld számon kaphat. Amennyiben nem kíván a továbbiakban híreket, üzleti ajánlatokat kapni, hozzájárulását bármikor ingyenesen visszavonhatja a telebankar@mbhbank.hu e-mail címen, illetőleg a 06 80 333 660-as zöld számon. Hozzájárulását visszavonhatja postai úton is az MBH Bank Nyrt., 1134 Budapest, Kassák Lajos u. 16-18. címére küldött nyilatkozatával, amelyen kérjük, hogy jól olvashatóan tüntesse föl nevét, lakcímét és azt, hogy a közvetlen üzletszerzési célú (direkt marketing) megkeresések tiltását kéri.
    Az adatkezelésre vonatkozó tájékoztatás és az adatkezelési irányelvek elérhető a bankfiókokban és az mbhbank.hu honlapon.
  10. A jelen kiadvány a kiadása időpontjában érvényes.
    A kiadvány elkészítésének időpontja: 2025. 05. 15. 10:00