Nagyjából 60/30% az esélye annak, hogy szeptember 18-án a FED 50 bázispontot, vagy csak 25-öt fog csökkenteni az irányadó kamatrátáján. A hét elején még kb. 50/50%-on állt a piac, ami egy érmedobálás esélyeivel egyezik meg. A bizonytalanság kézzel tapintható, pedig nem ez a 25 bázispontos különbség fogja megváltani a jövőt…

Volatilitást viszont hozhat. Régen volt ilyen helyzet, amikor a piac egyértelműen nem tette le a voksát egyik kimenetel mellett sem ennyire rövid idővel a döntés előtt. A kamatdöntést követő sajtótájékoztatón így akár sok is múlhat. Az elmúlt évek pedig azért is különlegesek, mert 1983 óta ez a második leghosszabb olyan időszak, amikor a FED a csúcson tartja az irányadó kamatot. Vagyis várható, hogy a piac egyre inkább a vágás mellett áll ki. Ez persze csak az érem egyik oldala, a FED-nek nem feltétlenül a piaci várakozásokra kell reagálnia, hanem az infláció/munkanélküliség/recesszió esélye stb. mellett számos lehetőséget figyelembe kell vennie.

Forrás: St. Louis Fred

A fent említettek közül pedig jelenleg talán a recesszió foglalkoztatja legjobban a piaci szereplőket. És ha a recesszió témakörében keresünk a bekövetkezés valószínűségére valami támpontot, akkor attól függően, hogy melyik indikátort választjuk ki iránymutatónak, elég nagy szóródással állunk szemben. A 3%-os esélytől a 98%-ig bezáróan mindennel találkozhatunk, így pedig nehéz okosnak lenni és nehéz ütésálló kereskedési stratégiát felállítani.

Forrás: Goldman Sachs

Sokak szerint azonban már most recesszióban van az amerikai gazdaság, csak ezt a különböző fiskális és monetáris stimulusok elmaszkírozzák. Erre persze nehéz bármit is válaszolni, hiszen ez egy olyan ütőkártya, amit minden hasonló helyzetben el lehet sütni. Komoly gazdaságfilozófiai kérdés ez, amire azt gondoljuk, hogy nincs egzakt válasz. A piaci indikátorok azonban nem ezt mutatják. Az amerikai GDP negyedéves változásának valós idejű értéke 3%, a piaci indikátorok szerint pedig maximum 8% az esélye annak, hogy éppen recessziót élünk át. 

Forrás: Goldman Sachs

Azonban, ha a kamatcsökkentési trend (talán nem áll messze a valóságtól, ha azt feltételezzük, hogy most ez következik) egy viszonylag stabil gazdasági környezettel együtt valósul meg, akkor az mindenképpen pozitív a részvénypiacok szempontjából. Az alábbi, Goldman Sachs ábráján látható, hogy az S&P500 hozama ebben az esetben pozitív, de ha a kamatcsökkentés azért valósul meg, mert a recessziót szeretné a monetáris hatóság elkerülni, de azt nem sikerül, akkor ez valószínűleg csökkenő vállalati eredményeket jelent, amely pedig nehezen tud egy emelkedő részvénypiacot alátámasztani.

Forrás: Goldman Sachs

Jelenleg nem látjuk azt, hogy pánikolni kéne és sajnos azt sem, hogy estére okosabb lesz a piac és nem fog találni magának egy következő eseményt, amitől rettegni kéne vagy ellenkezőleg, örülni lehet. Így marad a kockázatkezelés!

A fenti cikk marketingközleménynek minősül, mellyel kapcsolatban ajánljuk olvasóink figyelmébe az itt elérhető jogi tájékoztatót.

img

MERCK KGAA – részvényelemzés

A Merck KGaA-t 1668-ban alapították, így a világ legrégebbi ma is működő vegyipari és gyógyszeripari vállalata. A társaságot a Merck család alapította, 1995-ben vezették be a részvényeket a frankfurti tőzsdére, de a család továbbra is megtartotta a többségi tulajdont, jelenleg…

img

„Kérem kapcsolja ki!” – részvénypiaci helyzetkép

Pénteken Donald Trump elindítja saját coinjának a kereskedését (Trumpcoin), amely szombaton és vasárnap eszement emelkedésbe kezd. Százhuszonötszörösére emelkedik az árfolyama, és az (akkori) csúcson, kapitalizációja eléri a 15 milliárd dollárt. Eközben Melania Trump is „belép a piacra” saját coinjával, melynek…

img

VINCI SA – részvényelemzés

A Vinci egy francia multinacionális vállalat, amely a világ egyik legnagyobb építőipari és koncessziós csoportja. A társaság tevékenye több üzletágra osztható, ezek közül érdemes kiemelni, az építőipart, ahol különböző építési projektekben vesz részt: hidak, alagutak, épületek és egyéb jelentős infrastruktúrák…