A hazai vállalati piac pillanatképe az MNB friss konjunktúrajelentése tükrében
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) küldetésének tekinti, hogy a szektorban havi rendszerességgel végzett felmérés segítségével reális helyzetjelentéssel és lehetséges jövőbeli szcenáriókkal szolgáljon a vállalati szereplők gazdasági állapotát illetően. Az úgynevezett konjunktúrafelmérés-sorozat legutóbbi, 2025 januárjára vonatkozó eredményei a jelenlegi helyzet és a várakozások összevetésében kettős, de meghatározóan negatív képet festenek. De pontosan mely tényezők felelősek a részeredmények alapján képzett index egy hónapon belüli négy ponttal történő csökkenéséért?
A pesszimista hangulat elsősorban a pillanatnyi helyzet megítéléséből fakad. Az MNB megkérdezése alapján az aktuális gazdasági viszonyokat becslő index értéke december óta jelentősen, -19 pontról -29 pontra csökkent. Ezt némileg nagyobb felbontásban vizsgálva kiderül, hogy a válaszadók vállalatmérete alapján komoly differenciálódás figyelhető meg: az aktuális állapotot leginkább optimistán a nagyvállalatok érzékelik (-14 pont), míg a futó gazdasági környezet kárvallottjaként magukat leginkább a középvállalkozások értékelik (-40 pont). Amennyiben az alindexek alakulását vizsgáljuk, a negatív eredményt előidéző fő komponens a kapacitás jelenlegi szintjének elégtelensége (-46 pont) és az aktuális üzleti környezet (-34 pont).
Az index értékét a jelenlegi időszak tapasztalataival szemben a vállalati várakozások némileg kedvező irányban elmozdítani látszanak. A megkérdezett vezetők zöme 3 hónapon belül jelentősen emelkedő bérszintet vizionál (39 pont), míg a beruházások volumenében ugyancsak érdemi pozitív előrelépést várnak (17 pont). Úgy tűnik azonban, hogy az üzleti környezet esetében a jelenlegi állapotoktól kevésbé lehet elvonatkoztatni, mely alapján a vállalkozások egy három hónapos időtávon belül sem feltételeznek javulást (-16 pont). Általánosságban elmondható, hogy az MNB eredményei nem csak az aktuális, de az előre jelzett trendek tükrében is vállalatméret szerint szórnak. A jövőbe leginkább optimistán a nagyvállalkozások (22 pont) és a kisvállalkozások (13 pont) tekintenek, míg a középvállalkozások jövőképe enyhén pozitív (7 pont), szemben a mikrovállalkozások kedvezőtlen kilátásaival (-4 pont).
Az MNB beszámolója szerint az előbbi eredményekkel szoros összefüggésben értékelendő a vállalatok kapacitáskihasználtságának változása. 2025 januárjában az előző év azonos időszakával, mind bázisidőszakkal összevetve három százalékpontos csökkenés történt, mely elsősorban az ipari és építőipar rekordalacsony teljesítményének (75 %) köszönhető. Ezzel szemben örvendetes, hogy a vállalkozások, különösen a nagy- (20 pont) és kisvállalkozások (9 pont) a kapacitás-kihasználtságuk előrejelzéseként optimistán tekintenek a jövőbe. A mikrovállalkozások idevágó válaszai azonban itt is negatív kimenetelűek (-6 pont). Az átlagos bevételi szint tekintetében az elmúlt egy évben hat százalékpontos gyengülés figyelhető meg, mely kapcsán az előzőekhez hasonlóan a nagyvállalatok (101 %) szemben állnak a mikrovállalkozások visszaesésével (84 %). A bevételi szint esetén felvázolt körképből kiderül, hogy annak megítélése kedvezőtlen, de a várakozások enyhén pozitívak. A bevételi oldallal szoros összefüggésben arra is fény derült, hogy mely tényezők azok, melyek a legfőbb problémakörként jelentkeznek: a vevők hiánya és a termelés magas költségei alapjaiban rontják a vállalkozások piaci esélyeit.
Az MNB ugyancsak hangsúlyos szegmensként kezeli az árak alakulásának indexet érintő vonatkozásait. A kimutatás szerint a szolgáltatás és kereskedelemben az árak 2024 augusztusa óta tartó emelkedése az elmúlt két hónapban még intenzívebbé vált (26 pont), míg az ipar és építőipar területén stagnálás (5 pont) figyelhető meg. Ezzel ellentétben a mezőgazdaság az a szektor, mely az elmúlt két hónapban jelentős árcsökkenést (-16 pont) tudott felmutatni. A közeljövő várakozásait illetően a következő három hónapban az előbb említett sorrend köszön vissza: a szolgáltatás és kereskedelem területén tevékenykedők jelentős (46 pont), míg az ipar és építőipar képviselői nagy mértékű (30 pont) áremeléssel kalkulálnak. A mezőgazdasági vállalkozások ezzel szemben egy csekélyebb, de ugyancsak az árak emelkedése felé mutató tendenciát (6 pont) vetítenek elő.
Az eredmények alapján tehát a jelenlegi körkép egy borúlátó közhangulatot tükröz. Az aktuális tapasztalatok mellett azonban a várakozások okot adhatnak némi optimizmusra, habár általános és nagy mértékű bizakodásról nem lehet beszámolni. A dinamikusan változó gazdasági környezetben azonban érdemes figyelmet szentelni minden olyan forrásnak, melyek a hazai vállalkozások, mint stratégiai szereplők szemszögéből nézve akár a teljes nemzetgazdaságra kiterjeszthető, rendszerszintű érdekeltségű, hiteles információkkal szolgálnak.
Felhasznált forrás:
https://www.mnb.hu/letoltes/az-mnb-2025-januari-vallalati-konjunkturafelmeresenek-eredmenyei.pptx
MBH Bank: lakossági megtakarításban Magyarország a régiós mezőny élén jár
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze…
OPUS: A stratégiának megfelelően
Az OPUS Global teljes 2024-es évre vonatkozó beszámolója alapján a társaság árbevétele 8%-kal 686,3 milliárd forintról 631,4 milliárd forintra csökkent, míg az EBITDA szintje, az árbevétel csökkenésének ellenére stagnált, és az előző évivel szinte azonos 88,5 milliárd forintot ért el.…
A tőzsde (színes, amerikai-európai-kínai akcióvígjáték, 2025)
Azt nem tudjuk, hogy a címben szereplő fiktív filmet meg lehetne-e valósítani a közeljövőben, most, hogy Kína például betiltotta az amerikai filmek importját, de talán szükségtelen is. Az elmúlt pár nap történéseinél nagyobb fikciót amúgy is nehéz lenne kitalálni. Erről…